119) “KURU KAFA” KİLİSELERİ

Yayin Tarihi 14 Mayıs, 2009 
Kategori KÜLTÜREL

 

KURU KAFA KİLİSELERİ

1)   ÇEK CUMHURİYETİ

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ın 70 km doğusunda, Sedlec isimli kasabada bulunan bir kilise görenleri şaşkına çeviriyor. Kilisenin içi gerçek insan kemikleriyle dekore edilmiş. Hikaye 1218 yılında, güvenilen bir kişi olan Abbot Henry’nin kutsal topraklara hacca gitmesi ve oradaki mezarlıktan bir kavanoz toprak getirerek kilisenin uzerine serpmesiyle başlar. Böylece kilise daha kutsal bir yer olarak görülmeye başlanır ve çok popüler bir gömülme noktasına dönüşür. 1318’e kadar 30,000’den fazla beden buraya gömülmüştür ve 1511’de yeni bedenlere yer açabilmek için eski kemiklerin bir kısmının yerlerinin degiştirilmesi gerekmiştir. Bunlar daha sonra ürpertici eserlerin malzemesi olmuşlardır. 1870 yılında Shwartzenberg Dükü tarafindan yerel bir ahşap oymacısı, kilisenin içini insan kalıntıları (yaklasik 40,000 set insan kemigi) ile dekore etmesi için tutulmuştur. Günümüzde kilise, dünyanın en olağandışı kiliselerinden biridir.

image00119.jpg

image0027.jpg

image0033.jpg

image0043.jpg

image0053.jpg

image0063.jpg

image0073.jpg
 

2) PORTEKİZ

Portekiz’in Capella Dosusu Ossos’a yakın olan Sao Francisco kilisesine girenler dehşete düşüyor.

Nedeni bu kilisenin duvarlarının insan kemikleri ve kafatasıyla yapılmış olması.

1460 ve 1510 arasında Gotik tarzıyla inşa edilen bu kilisenin duvarlarında tamamen gerçek insan kemikleri kullanıldı.

İnsan kemikleri çimento ile birleştirilerek yapılan duvarların süslemesinde de kemik ve kuru kafalar kullanıldı.

Kiliseyi inceleyen bilimadamları buranın inşaası sırasında en az 5 bin insan cesedinin kullanıldığını açıkladılar.

Papazların 5 bin insan cesedini nereden bulduğu konusu hala bır sır özelliği taşırken, bu cesetlerin ya mezarlıklardan çıkarıldığı veya engizisyonla yapılan büyük katliamlardan kaldığı sanılıyor.

Papazlar sadece normal insanları değil ölen keşişlerin de kemiklerini kilise duvarına süs olarak koydu.Ancak biraz farklı olarak.Keşişlerin kemikleri parçalara ayrılmadan tek parça olarak duvarlara süs yapıldı.Biraz da beyaz bir karışımla boyandı ve normal insanlardan farklı kılındı.

Aslında insan kemikleriyle dekore edilmiş tek kilise burası değildir.Dünyanın bazı bölgelerinde insan kemiklerini dekor olarak kullanan kiliseler vardı.

İnsana huzur vermesi gereken bir ibadethanenin bu şekilde dehşete düşürücü bir hale sokulması ve gömülmesi gereken insan cesetlerinin taş ve süs olarak kullanılması hıristiyanlığın olayları yüzeysel görmesinin bir işareti sayılıyor.

image0083.jpg

Kaynak: Habervitrini.com

HAZIRLAYAN: YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“119) “KURU KAFA” KİLİSELERİ” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Hülya eldem yorum tarihi 28 Aralık, 2013 11:02

    insanlik disi ve ölülere saygisi olmayan bir katlyam insanin ici parcalaniyor bu Devlet cezalindirmali ve kapatmalilar Burda elde ettikleri gelir hicbir Zaman devletede milletede hayir getirmez.Bu büyük bir suctur.

Yorum yap