1185) SURİYELİ MUHALİFLER KONTROL ETTİKLERİ BÖLGELER İÇİN HÜKÜMET KURUYOR

Yayin Tarihi 23 Şubat, 2013 
Kategori BASIN-YAYIN

Suriyeli muhalifler hükümet kuruyor

image00123.jpg

Kahire’deki Genel Kurul Toplantısında SMDK, ”özgürleştirilen bölgeleri” idare edecek bir hükümet kurulması kararı aldı 

 

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK), Suriye’de ”özgürleştirilen bölgeleri” idare etmek üzere geçici hükümeti kurma kararı aldı. Geçici hükümet başkanının, Mart ayı başında açıklanması üzerine anlaşmaya varıldı.

Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen SMDK Genel Kurul Toplantısı’nda, Suriye krizi için siyasi çözüm önerilerinin yanısıra geçici hükümet oluşturulması çabaları da ele alındı.

Toplantının ardından bir açıklama yapan SMDK Sözcüsü Velid el-Bunni, Suriye’de ”özgürleştirilen bölgelerin” yönetiminden sorumlu olacak bir hükümet kurma kararı aldıklarını belirterek, hükümetin kompozisyonu ve başındaki ismin, 2 Mart’ta yapılacak toplantıda belirleneceğini söyledi.

Öte yandan SMDK’dan bir yetkili, koalisyonun birçok üyesinin, geçici hükümete başkanlık yapması için Suriye rejiminden ayrılan eski Başbakan Riyad Hicab ismi üzerinde mutabık olduğunu belirtti.

SMDK’nın Suriye için önerdiği siyasi çözüm planında, Suriye’de akan kanın durdurulması için, Devlet Başkanı Beşşar Esed ve güvenlik yetkilileri dışında, yönetimdeki Baas Partisi yetkililerinden ”elleri kana bulaşmamış isimlerle” müzakere edilebileceği belirtilmişti.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap