117) CUMHURBAŞKANI NEDEN KIRGIZİSTAN DA?

Yayin Tarihi 29 Mayıs, 2009 
Kategori SİYASİ

Türkiye, ABD’nin Manas’ta kalması için kulis yapıyor

image00149.jpg

Cumhurbaşkanı Gül’ün Bişkek ziyaretinde “Afganistan’ın güvenliği” öne çıktı, ama arka planda Manas için kulis yapıldı.

Cuma, 29 Mayıs 2009 13:09

Dokuz yıl aradan sonra Kırgızistan’ı ziyaret eden ilk Türk cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül ile Kırgız lider Kurmanbek Bakıyev’in yaptığı ilk açıklamalarda öne çıkan konu Afganistan oldu. Ortak basın toplantısı düzenleyen iki liderin “Afganistan’ın istikrarı” konusunun en önemli gündem maddesi olduğunu açıklaması ve ülkede durumun iyileştirilmesi için destek sözü vermesinin ardından, Avrupa baskınında çarpıcı iddialar gündeme geldi.

Radio Free Europe muhabirinin Kırgız uzmanlarla yaptığı konuşmalara dayanarak verdiği bilgilere göre, Gül’ün ziyareti sadece ikili ilişkileri geliştirmenin ötesinde, bölgedeki güç dengelerini gözeten “hesaplı” bir gezi…

Kırgız uzmanlar, Türkiye’nin, ağustos ayında Manas’ı boşaltması gereken ABD’nin üste kalması için kulis faaliyeti de yaptığını öne sürdü.

Gül ve Bakıyev, ziyaret sırasında Afganistan’daki uluslararası çalışmalara destek verilmesini içeren bir anlaşmaya da imza attı. Afganistan konusunda ortaya konan bu önemli açıklamalara dikkat çeken Kırgız uzmanlar, Türkiye’nin Manas’taki ABD üssünün kapatılmaması için Bişkek’i ikna etmeye çalıştığını, Rusya’ya “fazla güvenmenin ortaya çıkaracağı dezavantajlar” konusunda Kırgız hükümetini uyardığını” öne sürdü.

Kırgızistan geçtiğimiz aylarda Manas üssünün boşaltılması kararı almış, Rusya bu kararın ardından ülkeye 2 milyar dolar yardım yapılacağını açıklamıştı. ABD bir yandan kapatılan üssü Özbekistan veya Tacikistan’a taşımak için görüşmeler yaparken, bir yandan da Manas’ta kalmayı tercih ettiğini her fırsatta dile getirerek Kırgız hükümetini ikna çalışmalarını sürdürüyor.

Bu hafta Özbek-Kırgız sınırında yaşanan şiddet olayları ve iki ülke arasında gerilen ilişkilerin de Gül’ün ziyaretinde gündeme geldiği iddia edilen ABD’nin Manas’ta kalma çabalarına katkısı olduğu savunuluyor.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“117) CUMHURBAŞKANI NEDEN KIRGIZİSTAN DA?” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 2 Haziran, 2009 10:36

  Anlaşılmıştır.
  Amerika, yeni kuklalar bulmak için harekette.
  Dinsizin yanında imansız yeğdir derler ya; hayret ki Amerika’ya karşı Rus’u tercih etmeye başladım.
  Bu da bizim aczimizdir.
  Doğru ve mantıklı düşünce nedir?
  Amerika’nın Afganistan’da ne işi var.
  Kazakistan’da ne işi var.
  Buna destek vermek ne demek.
  Müslüman Cumhurbaşkanımız, yoksa bu Müslüman ülkeleri sevmiyor mu ki oralara Amerika’nın girmesine ses çıkarmak bir yana, kalması için emek sarfediyor.
  Kafam karıştı.
  Allah, Müslümanların ve Türklerin aleyhinde bulunanların belasını versin.
  Resmen bulunanların çok belasını versin.
  Sehven bulananların az vermesin, çok az dteğil, çoktan biraz az versin.
  Ama neticede; Türk ve Müslümanın aleyhinde bulunan helak olsun.
  Bu tür işbirlikçiler, Türk ve İslamsa da helak olsun.
  Amin!

 2. öznur aydın yorum tarihi 12 Haziran, 2009 07:04

  AMİN !!! kardeş AMİN

Yorum yap