1163) SON DÖNEM BEBEK İSİMLERİ

Yayin Tarihi 9 Aralık, 2012 
Kategori BASIN-YAYIN

Son dönem bebek isimleri

image00112.jpg

Türkiye’nin siyasi ve sosyolojik yapısıyla birlikte çocuklara verilen isimler de değişiyor.

 

2011 yılı verilerine göre Fatma, Ayşe, Mehmet, Osman’ın tahtı sarsıldı, onların yerini Zeynep, Sümeyye, Emir, Yusuf aldı.

İÇİŞLERİ Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı tabloya göre, nüfus kütüklerinde kayıtlı en çok kullanılan 20 kadın adı, “Fatma, Ayşe, Emine, Hatice, Zeynep, Elif, Meryem, Şerife, Sultan, Zehra, Hanife, Merve, Havva, Zeliha, Fadime, Esra, Özlem, Hacer, Yasemin ve Hülya” olarak sıralanıyor. Aynı şekilde kullanılan erkek isimleri ise “Mehmet, Mustafa, Ahmet, Ali, Hüseyin, Hasan, İbrahim, İsmail, Osman, Yusuf, Murat, Ömer, Ramazan, Halil, Süleyman, Abdullah, Mahmut, Recep, Salih ve Fatih” olarak görülüyor.

2011’İN POPÜLER KADINLARI

Ancak 2011 verilerinde bu sıralama bozuluyor. 2011 yılında doğan kız çocuklarına en çok verilen 20 isimde Fatma ve Ayşe sonlarda. İşte liste: “Zeynep, Elif, Ecrin, Yağmur, Nisanur, Azra, Nehir, Zehra, İrem, Eylül, Ela, Merve, Belinay, Hiranur, Sümeyye, Meryem, Nisa, Fatma, Ayşe, Rabia.”

2011’İN POPÜLER ERKEKLERİ

Geçmişte en yaygın olan “Hasan, Osman, Ramazan” artık ilgi görmüyor. 2011’de doğan erkek çocuklara en çok verilen 20 isimi, “Yusuf, Mustafa, Berat, Emir, Mehmet, Ahmet, Muhammed, Enes, Ömer, Emirhan, Furkan, Ali, İbrahim, Arda, Mert, Çınar, Hüseyin, Yiğit, Yunus Emre ve Kerem” oldu.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22111735.asp

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap