1152) ÇATIŞMA BÖLGELERİNE PROFESYONELLER GİDECEK

Yayin Tarihi 21 Kasım, 2012 
Kategori BASIN-YAYIN

Çatışma bölgelerine profesyoneller gidecek

image00130.jpg

Genelkurmay Başkanlığı, çatışma bölgesinde profesyonel asker uygulamasını hayata geçirdi. Kısa ve uzun dönem vatani görevini yapan askerler, terörle mücadeledeki aktif görevlerden çekildi. Çatışma bölgelerinde sadece profesyonel erbaş, uzman çavuş, astsubay ve subaylar bulunacak.

 

GENELKURMAY Başkanlığı, yıllardır uygulanan ve tartışma konusu olan terörle aktif mücadelede az eğitimli geçici askerlerin kullanılmasına ilişkin harekât konseptini değiştirdi. Buna göre, kısa ve uzun dönem vatani görevini yapan askerler, artık arazide, terörle mücadelede, çatışma bölgelerindeki tüm aktif muharip görevlerden çekildi. Bundan böyle çatışma bölgelerinde sadece profesyonel erbaş, uzman çavuş, astsubay ve subaylar bulunacak. Kısa ve uzun dönem askerlik yapanlar ise çatışma bölgelerine gitmemekle birlikte, yine üs bölgelerinde görevlendirilmeye devam edecek. Bu sayede terörle mücadelede daha eğitimli, tecrübeli ve tehdidin bertarafına yönelik özel yetiştirilmiş personel yer alacak.

YILMAZ: GÖNDERMİYORUZ    

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da konuyla ilgili Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı: “Bakanlığımız ve TSK, bu konuda titiz bir çalışma yürütüyor. Bir süreden beri profesyonel personelimiz dışında hiç kimseyi aktif çatışma alanlarına göndermiyoruz. Terör örgütünün bitirilmesine yönelik darbelerle son dönemde özellikle önemli başarıların elde edildiği ortada. Bu profesyonel oluşumla, terör belasının kısa süre içinde bittiğini hep birlikte göreceğiz. Komutanlarımız dahil herkes her gün arazide ve bu işi tamamen bitirmeye kararlı.”

PROFESYONEL KADROYA BİN 500 KİŞİ BAŞVURDU

Eskiden kısa ve uzun dönem askerler, çatışma bölgelerinde aktif olarak kullanılıyor, bu durum “Neden bu çocuklar az bir eğitimle sadece görüntü olsun diye çatışma alanlarına sürülüyor” diye eleştiriliyordu. Bunun üzerine son 5 yılda terörle mücadelede uzmanlaşmış ve o bölgede uzun süre kalması planlanmış personelin yetiştirilmesi için düğmeye basılmıştı. Başvurular açılmış, sözleşmeli er, erbaş eğitimi başlatılmış ve ilk etapta önemli sayı artışı sağlanmıştı. Hükümet, Mart 2011’de 50 bin kişilik bir profesyonel kadro daha tahsis etmişti. Ancak operasyon tazminatıyla birlikte 3 bin 100 lira maaş ve yıllık 7 bin liralık tazminatın teklif edildiği uzman erbaş alımında başvuru 1500’ü bile bulmadı.

Metehan DEMİR  

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21976926.asp

Paylaş:

Yorumlar

“1152) ÇATIŞMA BÖLGELERİNE PROFESYONELLER GİDECEK” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Mevlüt Uluğtekin Yılmaz yorum tarihi 21 Kasım, 2012 14:12

  Ne güzel söylemiş Akif:
  “Sahipsiz vatanın batması haktır
  Sen sahip olursan batmayacaktır.”

 2. perle inci yorum tarihi 22 Kasım, 2012 02:01

  ABEDE GİBİ!PARALI ASKERLER:(Mİ?
  YARABBİ*HAFSALAM ALMIYOR BİLLAHİ;(-NASIL BİR İNSANDIRKİ BUNLAR!?BUNCA ÖLÜLERİN İMZALARINI ATARLAR!ÖNCEDEN;(-BİRDE TARİH YAZMISLARMIS!=–G.DOGUYU İSRAELE..İNGLİZE..İSTANBULUDA YAHUDİYLE RUMLARA..VERİP..TÜRKLÜGÜ YOKE DİP;(-MÜSLÜMANLIGIDA ARAPLARLA KAYNASTIRIP:(–NE HALT EDİLİCEK ANLAYAMDIK GİTTİ:(ALLAHIN GAZABINA UGRASINLAR İNSAALLAH EVLATALRIMIZ ÖLMEDEN!

Yorum yap