1142) TÜRKİYE SURİYELİ MUHALİFLERE MAAŞ VERİYORMUŞ!

Yayin Tarihi 23 Ekim, 2012 
Kategori BASIN-YAYIN

‘Suriyeli muhaliflere maaş’ iddiası

image00117.jpg

Suriyeli muhalifler artık maaş almaya başladı. Halep’teki muhaliflere ödenen 150 dolarlık maaşın kaynağının Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan olduğu iddia edildi.

Suriye ‘de şiddetli çatışmalara sahne olan Halep kentindeki silahlı muhalifler, yabancı ülkelerin desteğiyle ilk defa maaş almaya başladı. Muhalif komutanlar, orduyla çarpışan isyancılara aylık 150 dolar dağıtıyor. Komutanlar paranın Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye ‘den geldiğini belirtti. Son 2 ayda kayıt yaptıranlara verilen maaşlar, ilk olarak ön saflarda savaşanlara dağıtılıyor.

EVLİNİN MAAŞI ARTABİLİR

Muhalif komutanlardan Abdulselam Humeydi, evli olanların ya da ön saflarda savaşanların ileride daha çok maaş alabileceğini ifade etti. 6 aydır Halep’te savaşan, ancak ‘devrim’ uğruna işini bıraktığı için ailesine bakamadığını söyleyen bir muhalif, parayı ailesinin geçimi için kullanacağını belirtti. Suudi Arabistan ve Katar gibi ülkelerin uzun süredir muhalif Özgür Suriye Ordusu’na mali destek ve silah sağladığı zaten iddia ediliyordu. Para akışını kabul eden bu ülkeler silah verdikleri iddialarını ise reddediyor.

Öte yandan BM temsilcisi El Ahdar el İbrahimi’nin Suriye’de Kurban Bayramı süresince ateşkes sağlama çabalarında henüz olumlu bir gelişme yaşanmazken, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ‘ı destekleyen İran’ın da ateşkes için muhalif guruplarla görüştüğü belirtildi.

“İRAN MUHALİFLERLE GÖRÜŞÜYOR” İDDİASI

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, “Pazar gününden itibaren Suriyeli bazı muhalif guruplarla temas kurmaya başladık” dedi. Görüştükleri muhaliflerin kimler olduğu hakkında ayrıntı vermeyen Salihi, “Suriye devleti ateşkes için hazır olduğunu açıkladı. Fakat aralarında görüş birliği olmayan muhaliflerin önemli bölümü bu konuya hazır olmadıklarını belirtiyor. Muhaliflerden bazı gruplar ise buna karşı çıkıyor. Bu yaklaşım Suriye’de kim veya kimlerin şiddetin durdurmasını istemediğini açıkça göstermektedir” diye konuştu. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov da, ateşkes önerisini görüşmek üzere dün Tahran’a gitti.

Kaynak: AP/ Press TV /Ajanslar

(DÜNYA BÜLTENİ)

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap