11) İSA YUSUF ALPTEKİN

Yayin Tarihi 14 Aralık, 2007 
Kategori KAHRAMANLAR VE BİLGİNLER

İsa Yusuf Alptekin

(1901-1995)

 

 isa-yusuf-alptekin

————————————————————————

1901 yılında Doğu Türkistan’ın Kaşgar vilayetine bağlı Yenihisar kazasında dünyaya gelmiştir. Doğu Türkistan’da fenni tedrisat yapan okul olmadığı için dini okulda okumuştur. Öğrenimini tamamladıktan sonra çeşitli memuriyet görevlerinde bulunmuştur.

1926 yılında Batı Türkistan’a geçerek burada milli mücadele taraftarlarıyla irtibata geçmiştir. 1931’de Hoca Niyaz tarafından başlatılan ayaklanma sırasında Doğu Türkistan’daki valilerin halka yaptıkları zulmü Çin hükümetine anlatarak, bu durumun önlenmesini, aksi takdirde ayaklanmanın yayılacağını, Rusya’nın işgalinin söz konusu olacağını ifade etmiştir.
Alptekin’in siyasi hayatı Batı Türkistan’daki Çin diplomatik misyonunda aldığı vazife ile başlamıştır. 1932 yılında milli mücadele gereği Çin’e geçen Alptekin, 1936 yılında, 1947’ye kadar sürecek olan Çin Meclisi üyeliğine seçilmiş ve Çin parlamentosunda Doğu Türkistan’ı temsil etmiştir. Mücadelesini daha çok siyasi alanda yoğunlaştırmıştır. 1944’te İli’de başlayan ayaklanma neticesi kurulan hükümete girmesini İli’liler istememiştir. Ancak üç yıl sonra hükümetin genel sekreterliğine getirilmiş, bu esnada da Uygur Kültür Cemiyeti ile Doğu Türkistan Gençlik Teşkilatı’nın genel başkanlığını yapmıştır. Bir yıldan fazla kaldığı bu görev esnasında, Rusya’nın ve Çin’in tepkilerini üzerine çekmiş, 1949’da Çin’in Doğu Türkistan’ı işgali ile birlikte Keşmir’e iltica etmiştir.

1954 yılında Türkiye’ye gelmiş ve Türk vatandaşlığına geçmiştir. Türkiye’ye gelir gelmez İstanbul’da Doğu Türkistan Göçmenler Cemiyeti’ni kurarak, bundan sonraki faaliyetlerini Doğu Türkistan davasının dünya kamuoyuna anlatılması üzerinde yoğunlaştırmıştır. Doğu Türkistan’ın Sesi, Tanrı Dağları ve Altay isimlerinde üç dergi ile Erk adında bir gazete çıkarmıştır. Türk-İslam dünyasından getirttiği kitaplarla Yusuf Has Hacib Kütüphanesi’ni kurmuştur.
1960 yılında Yeni Delhi’de toplanan Asya-Afrika Konferansı’na, 1962’de Bağdat’ta, 1964’te Somali’de Mogadişu’da, 1965’de Mekke’de, 1978’de Karaçi’de toplanan İslam konferanslarına katılarak 1980 yılında Mekke’de düzenlenen Dünya İslam Birliği Kurucular Meclisi üyeliğine seçilmiştir. Bu toplantı ve konferanslarda Doğu Türkistan’ı temsil ederek Doğu Türkistan lehine kararlar alınmasına vesile olmuştur.

Doğu Türkistan mücadelesini daha geniş kitlelere duyurmak isteyen Alptekin, 1983 yılında Doğu Türkistan Neşriyat Merkezi’ni kurmuştur.
İsa Yusuf Alptekin 17 Aralık 1995 gecesi vefat etmiştir. Eserleri arasında Doğu Türkistan Davası, Unutulan Vatan Doğu Türkistan, Doğu Türkistan İnsanlıktan Yardım İstiyor, Türkistan Şehitleri, Demir Perde Arkasındaki Müslümanlar, Esir Doğu Türkistan İçin, Resimli Doğu Türkistan, Büyük Doğu Türkistan Hakkında Muhtıra, Doğu Türkistan’ın Hür Dünyaya Çağrısı, Doğu Türkistan’ın Sesi bulunmaktadır.

 iya

Paylaş:

Yorumlar

“11) İSA YUSUF ALPTEKİN” yazisina 8 Yorum yapilmis

 1. TARIK KONAL yorum tarihi 15 Aralık, 2007 02:16

  İSA YUSUF ALPTEKİN BEYEFENDİYİ İSTANBUL’DA DOĞUP BÜYÜDÜĞÜM FATİH’TE TANIDIM.
  TÜM AİLESİYLE,BİZİM OTURDUĞUMUZ, FATİH’TE TÜRBE SOKAKTAKİ BİR EVE YERLEŞMİŞTİ. ÇOCUKLARIYLA, ÖZELLİKLE YAŞITIM OLAN OĞLU ILGAR ALPTEKİN’LE ÇOK İYİ ARKADAŞ OLMUŞTUM… TÜRK’ÜN YOKEDİLMEYE DİRENİŞİNİ, TÜRKİSTAN’I, BAĞIMSIZLIK SAVAŞINI HEP ONDAN ÖĞRENDİM. BENDE DERİN İZLER BIRAKMIŞ BİR BÜYÜK İNSANDI…
  11 YIL OLMUŞ ARAMIZDAN GÖÇELİ…
  ONU SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUM…
  ONU BİZLERE UNUTTURMAYAN YILMAZ BEYEFENDİYE DE İÇTEN TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM…
  TARIK KONAL

 2. Mehmet Hamdi Öztürk yorum tarihi 15 Aralık, 2007 23:47

  O Doğu Türkistan Türklerinin bağımsızlık savaşı kahramanını kendisini her zaman rahmetle andığım Prof.Dr.Ayhan SONGAR hocam vesilesiyle görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Allah her ikisine de gani gani rahmet eylesin

 3. MUHAMMED EMİN yorum tarihi 9 Mart, 2008 17:17

  evet isa yusuf alptekin bir efsaneydi. o biz Doğu Türkistanlıların bağımsızlık davasında sembol bir şahsiyetti allah c. c yattığı yeri cennet eylesin!

  ben Doğu Türkistanda Doğup büyüyen biri olarak ilk önce onu çinlilerin ağzından tanıdım.bölücü Türk casusu gibi karalamalarla tanıdım onu.yaşım ilerledikçe kendimi özellikle onun dava arkadaşı mehmet emin buğranın Türkistan dakı ailesi nın açmış olduğu medresede buldum meğerki herşey bize tam tersine öğretilmişti. onlar bölücü değil vatan kahramanı imiş. ne yazıkkı ben Türkiye eye geldiğimde isa yusuf alptekin 1 sene olumuştu hakkın rametine kavuşalı.evine ziyarete gittim. dua okumuştum.
  hala arada bir istanbul topkapı mezarlığındakı kabrı başına ziyaree giderim

 4. DAĞISTAN SAYLAM yorum tarihi 6 Nisan, 2008 22:46

  1970 VE 1972 YILLARINDA MERHUM AZİZ VE MUHTEREM İSA YUSUF ALPTEKİN BEYFENDİ İLE DOĞU TÜRKİSTAN GÖÇMENLER CEMİYETİNİN CAĞALOĞLUNDAKİ BÜROSUNDA HİZMET VERDİM.CEMİYETLE İLGİLİ BİRÇOK YAZIŞMALARDA VE ANMA GÜNLERİNDE PEK ÇOK HİZMETİM GEÇMİŞTİR.BU VESİLE İLE DOĞU TÜRKİSTANIN EN KISA ZAMANDA BAĞIMSIZLIĞINA KAVUŞMASINA ULU TANRIDAN NİYAZ EDER SAYGILAR SUNARIM.TANRI TÜRKÜ KORUSUN..

 5. Atahan yorum tarihi 13 Nisan, 2008 02:04

  Isa Yusuf Alptekin Olmedi,Dunyanin Her kosesinde,Dogu Turkistan Davasi icin her an, olmeye,sehit olmaya hazir Isa Yusuf Alptekinler var.

 6. mechul adam yorum tarihi 23 Nisan, 2008 16:24

  http://www.uyguristan.tr.gg

  ye değerli yazılarını bekleriz. isa yusuf alptekin ile ilgili.

 7. ahmet baykara yorum tarihi 3 Eylül, 2008 15:11

  turkluk davasi icin omrunu vakfetmis bilge basbuglardan biri olan ismin de alp ve eren oplan mustesna insana mekani cennet davasi insallah allahin izni ile emeline ulkusune ulasacak ancak tarihte ve edebiyatta sanatta kulturde turk islama hizmet etmis bu insanlari genclere tanitmak anlatmak mecburiyeti vardir .mevlam insallah yakin zaman demokratik bagimsiz hurriyetine tam olarak kavisacaktir davalar eziyet ve cefa cekilmedikce anlasilmaz degeri ve kiymeti bilinmez insallah bu cefa ve eziyet dgu turkistanimiza ders olur kiymet bundan sonra yerini alir diyor saygilarimi sunar allah yar ve yardimcimiz olsun ne mutlu turkum diyene

 8. TAYFUN GÜR yorum tarihi 1 Ekim, 2008 00:39

  CANIM TÜRKİSTANIMM ER YADA GEÇÇ BUNALR BİTECEK

  TUNA NEHRŞİNDEN ABDEST ALIP ÇİN SEDDİNDE SABAH NAMAZIMI KILAMAZSAM ONA YANARIM..!!!

Yorum yap