1099) GÜNEŞ SİSTEMİ’NİN BENZERİ BULUNDU

Yayin Tarihi 27 Temmuz, 2012 
Kategori BASIN-YAYIN

Güneş Sistemi’nin benzeri bulundu

image00138.jpg

İlk grafik, iki gezegeni Ursae Majoris’in etrafında dönerken gösteriyor. Alttaki grafikte ise Güneş Sistemi’mizdeki gezegenlerin konumu yer alıyor.

Kimyasal bileşimi Güneş Sistemi’ni andıran çok gezegenli yeni bir güneş sisteminin keşfedildiği bildirildi.

California Berkeley Üniversitesi’nden gökbilimciler, daha önce yörüngesinde bir gezegen bulunduğu bilinen ve kimyasal bileşimi Güneş’e çok benzeyen 47 Ursae Majoris adlı yıldızın yörüngesinde, ikinci bir gezegeninin daha olduğunun keşfedildiğini açıkladılar. Bu yıldızın yörüngesindeki ilk gezegen 1996’da keşfedilmişti.

Berkeley Üniversitesi’nden Astronomi Profesörü Geoffrey Marcy, “47 Ursae Majoris ile bizim güneş sistemimizi hatırlatan ikinci bir sistemin varlığını öğrenmek gönlümüzü ısıttı” dedi. Keşfedilen sistemdeki gezegenlerden birinin Jüpiter’in 2.5 katı büyüklüğünde, diğerinin de Jüpiter’den 0.75 kat daha büyük olduğu belirtildi.
Gezegenlerin etrafında döndüğü 47 Ursae Majoris yıldızının, Dünya’dan 51 ışıkyılı uzaklıktaki Büyükayı veya Ursa Major adıyla bilinen takımyıldızında yer aldığı ifade ediliyor.
Daha önce Güneş Sistemi’nin dışında 70 kadar gezegenin varlığının bilindiğine işaret eden uzmanlar bu gezegenlerin dahil olduğu güneş sisteminde oynak ve kararsız bir yörünge etrafında döndüğünü kaydettiler. Buna karşılık yeni bulunan güneş sistemindeki gezegenlerin, tıpkı Güneş Sistemi’nde olduğu gibi bulundukları sistemdeki yıldızın etrafında dairevi yörüngeler çizdiğine dikkat çekildi.

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/100289.asp?0m=H16N#BODY

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap