1096) “EYALET SİSTEMİ” TARTIŞMAYA AÇILIYOR!

Yayin Tarihi 23 Temmuz, 2012 
Kategori BASIN-YAYIN

AK Parti adem-i merkeziyeti tartışıyor

 

AK Partili vekillerin ‘yerel yönetim’ paketinde, doktor ve öğretmeni yerel yönetimin ataması, vergi-harç yetkisi ve her ilin sadece tek bir belediye başkanı olması da var 

AK Parti, ‘başkanlık’ sisteminin ardından, yerel yönetimlerde reform konusunu da tartışmaya açmaya hazırlanıyor. Ortaya kritik öneriler çıktı. ‘Eyalet’ sistemini anımsatan çalışmada en dikkat çeken madde, il genel meclisi ve ilçe belediyelerinin kaldırılması ve her ilin sadece tek bir belediye başkanı ve tek bir yerel meclisle temsil edilmesi oldu.

AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı bünyesinde oluşturulan 5 kişilik ‘Yerel Yönetimler Çalışma Komisyonu’ tarafından hazırlanan raporda yerel yönetimleri güçlendirecek öneriler var. Akşam’ın haberine göre satırbaşları şöyle:

 

TEK BAŞKAN, TEK MECLİS OLMALI: İl düzeyinde doğrudan seçilen, tek bir yerel meclis olmalı. İl meclis üyeleri, dar bölgeli, 2 turlu, doğrudan seçimle göreve gelmeli. Tek bir belediye başkanı ve vali olmalı. Valilik devletin ve hükümetin ildeki tek temsilcisi olarak yeniden tanımlanmalı. Uygulamadaki ilçe belediye başkanları doğrudan il meclisi üyesi olmalı. Her il sadece bir belediye başkanıyla temsil edilmeli.

‘BONSERVİS’ FORMÜLÜ: Bir il ve ilçede işe alınan bir öğretmen, başka bir ile gitmeyi düşündüğünde, gitme talebiyle bonservisi kendisine takdim edilerek, işine son verilecek. Gittiği yerde işe alınmasıyla ilgili hiçbir sorumluluk olmayacaktır. İl içi tayini de boşluk varsa ve talep edenlerden kriteri en iyi olanın önceliği şartıyla köyler ve ilçeler öğretmensizlikten kurtulacaktır. Aynı uygulama doktor ve sağlık çalışanlarına da yayılarak ülkemizin iki kanayan yarası kesin olarak çözülür.
BAYINDIRLIK DA BIRAKILMALI: Kültür-turizm, gençlik-spor, huzurevleri-çocuk esirgeme kurumu, bayındırlık hizmetleri gibi daha birçok hizmet, usul ve esasları bakanlıklarca belirlenerek, denetimi bakanlıklar tarafından yapılarak, yerel yönetimlere devredilmeli.
VERGİ VE HARÇ KOYABİLSİNLER: Yerel meclislerin, sınırları kanunla belirlenmek şartıyla vergi ve harç koyma yetkileri olmalı. Yetkilerin bölgeler arası refah uçurumuna dönüşmeyecek şekilde uygulanabilmesi için ‘denkleştirme’ gibi düzenlemeler yapılmalı.
BAKAN GÖREVDEN ALAMASIN: İçişleri bakanının görevden alma yetkisinin kaldırılarak bu yetkinin mahkeme ve seçimlerle yerel halkın iradesine bırakılması gereklidir.
İL ÖZEL İDARELERİ KALDIRILMALI: Mevcut ve yeni kurulacak büyükşehir belediyelerinin sınırlarının il sınırı olması nedeniyle bu yerlerde il özel idareleri kaldırılmalıdır. Görev, yetki, teşkilat ve gelir kaynaklarının tamamı büyükşehir belediyelerine devredilmeli.
YETKİLER GEREKSİZ KISITLANMAMALI: Yerel yönetimlerin yetkileri, kanundan daha düşük düzenlemelerle kısıtlanmamalı. Ülkemizde düzenleme yetkisini de kanundan almayan yönetmelik ve genelgelerle yerel yönetimlerin yetkilerinin kısıtlandığı örneklerine sıkça rastlanmaktadır.
BÜTÇE PAYLARI İKİYE KATLANMALI: Türkiye’de yerel yönetimlerin genel bütçeden aldıkları pay mevcut yüzde 10.29’dur. Merkezi idareden yerel yönetimlere devredilecek görevlerle bu oran yüzde 20’ye çıkarılmalıdır.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI İKİYE AYRILMALI: İçişleri Bakanlığı’ndan, emniyet ve jandarma birimlerini ayırarak bir İç Güvenlik Bakanlığı oluşturulması ve İçişleri Bakanlığı’nın doğrudan ve yalnızca yerel yönetimlerle ilişkilendirilmesi gerekmektedir. Bir yerel yönetim bakanlığı veya başbakanlığa bağlı bir müsteşarlık kurulmalıdır.

ÖĞRETMEN VE DOKTORLARI İŞE ALSIN

Milli eğitim politikalarının ve öğretmenlerinin yine bakanlıkta belirlenmesi ancak tüm detaylarıyla belirlenen ve ödenekleri merkezi bütçeden gönderilen öğretmenlerin, bakanlığın kriterleriyle belirlenerek listeye konulan öğretmenleri yine bakanlığın belirleyeceği yöntem ve şartlar ile yerel yönetimlerce işe alınmasının sağlanması. Bu yöntem, ülkedeki öğretmen açığı ve tayin problemini çözecektir.

İŞTE O ÇALIŞMA GRUBU

Çarpıcı önerilerin yer aldığı raporu 5 milletvekilinden oluşan bir komisyon hazırladı. Rapor; yerel yönetimler konusunda da uzman olan Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi, Bursa Milletvekili Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Van Milletvekili Mustafa Bilici, Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Trabzon Milletvekili Aydın Bıyıklıoğlu’nun imzalarını taşıyor.

DÜNYA BÜLTENİ

image0013.gif

Paylaş:

Yorumlar

“1096) “EYALET SİSTEMİ” TARTIŞMAYA AÇILIYOR!” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. sedat ergenç yorum tarihi 23 Temmuz, 2012 14:56

  Samimi kanaatim şu ki; isabetli bir yaklaşım.
  Bölgeyi bilen birisi olarak Diyarbakır, Hakkari, Siirt, Şırnak, Batman, ve Mardin ivedilikle bir eyalet olarak yeniden yerel örgütlenmesi yapılmalıdır.
  Eğer bunu hemen yaparsak durum böyle. Yok gecikilirse her geçen yıl bu eyaletin il sayısı artacaktır. Bunu Yılmaz Karahan iyi bilenlerden olmalıdır.
  Ancak, bu uygulamayı kanaatimce en kolay yapacak siyasi parti MHP dir. MHP dışında hangi siyasi irade bunu gündeme getirirse getirsin veya uygulaya koysun hainlikle yaftalanır.
  Bu konuyu peşin peşin bloklamak, yok saymak yerine düşünmeli ve fikir önerileri geliştirilmelidir.
  Zira bölünme sürecinin çoktan başladığını unutmamak gerekir.
  Selamlar…

 2. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 23 Temmuz, 2012 20:42

  **ENCOKDA SEHİTLERİMİZ ARTIK BİTER.DİYE SEVİNİRİM**BUNU TEK(*ALLAH BİLİYOR*ZATEN BASKASIDA YALANMIS..YANİ;ZATEN HEP YABANCILAR YÖNETMİS!ARTIK ANLASILDI;(–5.MURATDAN SONRA?ABDÜLAZİZ..VS..İSTE..BUNCA DİDİSME!NE OLDU?–ALMANYAYA BAKINIZ!!DAHA COK KENETLENDİLER*BİRBİLERİNE HAYRAN DEGİLLER AMMA;YİNEDE TEK İSİM;DEUTSCHLAND DİYORLAR!HAYIRLISI ALLAHDAN(*EZAN VAKTİ OLDU*BİTTİ*DUA EDELİM EN DOGRUSU İCİN(*

 3. ali gökdeniz yorum tarihi 2 Ağustos, 2012 19:55

  bundan sonraki adım eyaletlerin referandum yaparak bağımsızlıklarını ilan etmeleri mi olacak!!!!!!!onun şartlarını da belirlediniz mi???? siz kısaca bu devletin temeline dinamit koymaya karar verdik deyin olsun bitsin!!!!!her taviz yeni tavizleri tetikler,, kuzey ıraktaki oluşum önce ırakın bütünlüğüne bağlılığını açıklıyordu, şimdi istediklerimizi vermezse bağımsızlık ilan ederiz diyor!!!aynı senaryoyu buradamı yapmak istiyorsunuz!!!!!!

Yorum yap