107) ABD’NİN YENİ YÜZÜ: ÇADIRKENTLER…

Yayin Tarihi 10 Mart, 2009 
Kategori SOSYAL

ABD’nin yeni yüzü:

Çadırkentler, sokakta kalan çocuklar!

image00111.jpg

Tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşayan ABD`de her 50 çocuktan biri evsiz, halk çadırkentler kurmaya başladı.

Küresel ekonomik kriz bütün dünyayı etkisi altına aldı, ancak krizin çıkış noktası olan Amerika`da hayat onbinlerce insan için gittikçe zorlaşıyor.

Evsiz Aileler Ulusal Merkezi`nin yayımladığı rapora göre, 1,5 milyon Amerikalı çocuk evsiz. Bu çocukların yüzde 42`si ise 6 yaşın altında…Rapor, geçtiğimiz yıllarda toplanan verilere dayanarak hazırladığı raporda, krizle evlerini kaybeden ailelere hergün yenilerinin eklendiği ABD`de, bu rakamların çok daha ciddi boyutlara ulaşacağı öngörülüyor.

image0024.jpg

Rapora göre, en fakir eyaletler Teksas, Georgia, Arkansas, New Meksiko ve Luisiana… Ülkenin güney kesiminde yer alan bu eyaletlerde çoğunlukla siyahlar ve Latin Amerika kökenliler yaşıyor. Rapor, evsiz olan çocukların büyük bölümünün Afrika kökenli Amerikalı ailelere mensup olduğunu, her 7 çocuktan birinin de ciddi hastalıklarla mücadele ettiğini kaydediyor.

AMERİKA’DA ÇADIRKENTLER

Öte yandan, krizde evlerini kaybeden ya da işsiz kalarak kiralarını ödeyemeyecek hale gelen binlerce Amerikalı da, şehirlerin etraflarına kurdukları çadır kentlerde hayatlarına devam etmeye çalışıyor.

Bu çadır kentlerin en büyüklerinden biri, bir zamanlar binlerce insanın altın aramak için akın ettiği, Amerika`nın en zengin eyaletlerinden biri olan Kaliforniya`nın başkenti Sacramento eteklerinde kuruldu. Şehrin gökdelenlerine komşu olan bu çadır kent her geçen gün büyüyor, her sabah boş arazide yeni bir çadır kuruluyor.

image0032.jpg

Çoğunluğunu işlerini son krizde kaybedenlerin oluşturduğu evsiz Amerikalılar`ın bu çadırlardan başka kalabilecekleri bir yer yok, çünkü şehirdeki bütün sığınma merkezleri dolu. Bu çadırkentlerde yaşayan insanlara yardım ve yiyecek götüren kuruluşlardan birinin yetkilisine göre, en küçük çadırkentte bin 200`e yakın insan yaşıyor ve her hafta 50 civarında yeni “komşu” bu insanlara katılıyor.

image0041.jpg

Hiçbir imkanın olmadığı bu çadır kentlerde yaşamak zorunda kalanların su alabilecekleri tek yer birkaç kilometre uzaktaki bir benzinlikteki küçük market.

image0051.jpg

İtalya ve İspanya gibi ülkelerin yıllık üretimlerine eşit bir ekonomisi olan Kaliforniya, küresel ekonomik krizin en ağır etkilerinin yaşandığı yerlerden biri. Geçtiğimiz yıl günde ortalama 500 kişinin evini kaybettiği eyalette, her 10 kişiden biri de işini kaybetmiş durumda. Her ay 80 bin insanın işini kaybettiği eyaletin valisi Arnold Şvardzeneger 30 milyar doları aşan bütçe açığı ile mücadele etmeye çalışıyor.

image0061.jpg

Hollywood`un parlak ışıkları ve şatafatlı yaşamların hikayeleri ile gündeme gelen Kaliforniya`da yaşanan bu manzaranın Amerika`nın diğer kentlerinde de kaçınılmaz bir durum olma ihtimali ise hergün artıyor.

image007.jpg

DÜNYA BÜLTENİ HABER MERKEZİ

Paylaş:

Yorumlar

“107) ABD’NİN YENİ YÜZÜ: ÇADIRKENTLER…” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 11 Mart, 2009 00:49

  Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste.
  Fakat, bu insanlara da acımak gelir içimden.
  Zalim olan, halklar değil hükümetlerdir.
  Başka bir yanım da der ki; “Bu hükümetleri seçen bu halktır.”
  Ne deyim, darısı Avrupalı halkların başına.
  Yokluğun, kıtlığın zehir lezzetini onlar da tatsınlar.
  Tatsınlar ki, Afganistan’daki, Türkistan’daki, Musul-Kerkük’deki insanların sıkıntılarını anlasınlar.

 2. Azmi Güran yorum tarihi 11 Mart, 2009 17:03

  Amerika bu. Acimasiz hayatta rekabetin zirvesine ulasmis millet. Zayif daima altta ezilirken, kuvvetli daima üste cikiyor. Siyah, beyaz, yasli, genc, herkezin sansi esit. Amerikalilar dogustan beri bu rekabetin icinde yasadiklarindan kimse sikayetci degil ve herseyi oldugu gibi kabul ediyorlar. Bu rekabet Avrupa’ya da geldi, Türkiye’yede gidecek. Amerika’da calisirken Kanada’da ikamet eden bir arkadasima, neden Amerika’ya yerlesmedigini sordugumda, bana “Kanadalilar insanliktan uzak, amerikalilarin insanlikla alakasi yok” demisti.

Yorum yap