105) YOKSULLUĞA LANET OLSUN!

Yayin Tarihi 5 Mart, 2009 
Kategori SOSYAL

5 Milyon kişi sosyal güvenceden yoksun

image0017.jpg

——————————————————–

 

Küresel ekonomik krizin etkisiyle son iki ayda 883 bin kişi sosyal güvenlik sisteminden çıktı

 

Ekonomik göstergelerdeki bozulmayla etkisini hissettiren küresel mali krizin yoksulluğu da artırdığı rakamlarla somutlaştı.

Sosyal Güvenlik Kurumu verileri, 2008 Kasım’ından Ocak sonuna kadar 882 bin 898 kişinin sosyal güvenlik hakkını kaybettiğini gösterdi.

İşten çıkarılanlar ve kayıtdışı çalışmayı kabul edenlerin sayısındaki artışla yeşil kart iptalleri, bu durumun nedeni olarak gösteriliyor.

Rakamlara göre, yeşil kart dahil hiçbir sosyal güvencesi olmayanların sayısı, Kasım sonunda 4 milyon 7 bin, Aralık sonunda ise 4 milyon 134 bin kişi oldu. Ancak bu kapsamdakiler, Ocak ayında 755 bin 671 kişilik rekor artışla 4 milyon 890 bine ulaştı. Böylece iki ayda sosyal güvenlikten yoksun kalanların sayısı 883 bin kişiye yakın arttı.

2 MİLYONU AŞKIN KİŞİ YOKSULLAŞTI

2008 Haziran’ında sosyal güvenlik sistemi dışındakilerin sayısının 2 milyon 851 bin kişi olduğu dikkate alındığında ise tablonun vehameti daha da artıyor. Bu tarihten yapılan hesaplama, 7 ayda 2 milyon 39 bin kişinin önemli bir yoksullaşma yaşadığını ortaya koyuyor.

YEŞİL KARTLILAR AZALDI

Ocak sonundaki yeşil kartlı sayısı ise 9 milyon 284 bin 443 kişi düzeyinde bulunuyor. Yeşil kartlılar, 2008 sonuna göre 53 bin 407 kişi azaldı.

Nüfusu İstanbul’un onda birine yakın olan Şanlıurfa, 597 bin 355 kişiyle en çok yeşil kartlı bulunan il. Şanlıurfa’da üç kişiden biri yeşil kartlı. Diyarbakır ve Van, yeşil kartlı sayısında ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor.

Kaynak: NTVMSNBC

image0022.jpg

 

Paylaş:

Yorumlar

“105) YOKSULLUĞA LANET OLSUN!” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. ersin eroğlu yorum tarihi 5 Mart, 2009 13:29

  işte milli görüşün politikası ortada bu ülke artık miliiyetçi turancı bir zihniyet ile yönetilmeli diye düşünmekteyim . ayrıca avrupa birliği deyil Türkiye öncülüğünde Büyük Asya birliği kurulup ekonomik iktisadi askeri ve teknoloji bilgilerimizi bir noktada toplayarak dünyada ki üçüncü güç olabiliriz bu hayal deyil
  saygılarımla

 2. Kürşad yorum tarihi 5 Mart, 2009 16:52

  Türkiyede 7 seneden beri süregelen hiç bir istatistik şu anki hükümetimizin lehine işlemiyor. Buda Türkiyenin son 7 senedir devamlı suretle gerilediğinin, kültürel erezyona uğradığının, dış borçlarının arttığının, ahlaki yönden yozlaştığımızın, ii ve dış siyasettte tamamen kale alınmaz bir ülke haline geldiimizin kanıtıdır ve bu hale nasıl geldiğimizin kanıtları hem istatistiksel hemde matematiksel olarak ortadadır. Geri kalan tüm söylemler birer yalandan ibarettir.

  Tekrar Türkiyenin eski saygınlığını kazanması ve bunu dahada ileri taşıması için bir an evvel günümüz iktidarsız iktidarından kurtulması lazımdır. Bu en büyük başlangıcımız ve kırılma noktasından dönüşümüz olacaktır zaten ondan sonrada devamı gelir. Yeterki millet dur demesini bilsin. Bir kg makarnaya, bir torba kömüre onurunu, haysiyetini ve ülkesini satmanın ne kadar haysiyetsiz bir davranış olduğunu özellikle bir Türke ve bir Müslümana hiç yakışmadığını anlasın. En anzından bunu Çanakkale de ve Kurtuluş savaşında şehit olan 500bin in üstündeki vatan evladı atalarımızın kemiklerinin sızlamaması için yapsın. Çünkü dilimiz, kültürümüz, mili şuurumuz ve vatanımız çok net görülmüştürki bu hükümet ile birlikte tehlikededir.

 3. Serdar Bayram yorum tarihi 6 Mart, 2009 22:17

  Akp …

  Hamdolsun

  Türkiye

  http://serdar61bayram.repage7.de

 4. HAYATI PIYI yorum tarihi 1 Haziran, 2009 20:16

  sayin deyerli arkadaslarim katiliyurum fikrinize

Yorum yap