1043) SURİYE: TÜRKİYE’NİN YAPTIĞI SAVAŞ İLANIDIR

Yayin Tarihi 3 Nisan, 2012 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Suriye: Türkiye’nin yaptığı savaş ilanıdır

image001.gif

Suriye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, İstanbul’da düzenlenen “Suriye Halkının Dostları” toplantısını sert dille eleştirdi. Caferi, “Türkiye’nin komşu bir ülkenin egemenliğini ihlal etme amaçlı bir toplantıya ev sahipliği yaptığını ve bunun savaş ilanı sayılacağını” söyledi.

 

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın bildirdiğine göre, Caferi, BM’de düzenlediği basın toplantısında, “(Kofi) Annan başından itibaren Suriye yönetimiyle tek sesle konuşmak istediğini söylemişti. Fakat görünen o ki bazıları paralel yollar oluşturup sesini kısmaya çalışıyor. İstanbul‘da düzenlenen Suriye’nin düşmanları toplantısı da bunun en iyi örneğidir” dedi.

Caferi, İstanbul‘daki toplantının, BM-Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Annan’ın misyonuna aykırı olduğunu ve bu misyonla çeliştiğini söyledi.

Caferi, Türk hükümetinin Suriye’ye karşı “düşmanca bir politika” izlediğini ifade ederek, “Türkiye’nin komşu bir ülkenin egemenliğini ihlal etme amaçlı bir toplantıya ev sahipliği yaptığını ve bunun savaş ilanı sayılacağını” belirtti.

Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın da Annan planına bağlı kalması gerektiğini söyleyen Caferi, “planın aynı zamanda Suriye’nin egemenliğini ihlal etmeye ve BM Güvenlik Konseyi’nde tanınmayan paralel yollar yaratmaya çalışanlar için de geçerli olması gerektiğini” ifade etti.

BM HEYETİ SURİYE’YE GİDİYOR

Bu arada Annan’ın sözcüsü Ahmed Fevzi, gözlemcilerin yerleştirilmesi planına hazırlık için bir BM heyetinin 48 saat içinde Suriye’ye gideceğini bildirdi.

Annan’ın sözcüsü, beş ya da altı kişiden oluşacak BM ekibinin gözlemcilerin yerleştirilmesi koşullarının belirlenmesi için Suriye’ye gideceklerini belirtti.

Gözlemcilerin ne zaman bu ülkeye yerleştirileceği sorusuna, “bunu bilmediği” yanıtını veren sözcü, “Gözlemciler konuşlanmadan önce bir Güvenlik Konseyi kararına ve şiddetin durmasına ihtiyaç var” dedi.

Annan, Güvenlik Konseyi’ne ateşkesin denetlenmesi için bir gözlemci heyeti yerleştirilmesini istemiş, 15 üye ülke “tam desteğini” açıklamış ve bunu yapmaya hazır olduğunu bildirmişti.

KIZILHAÇ BAŞKANI SURİYE’DE

Uluslararası Kızılhaç Teşkilatı (ICRC) Başkanı Jakob Kellenberger de yetkilileri, yardım görevlilerine çalışmalarında kolaylık sağlanmasına ikna etmek amacıyla Suriye’de temaslarda bulunuyor.

Kellenberger, Suriye’nin başkenti Şam’da Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile bir araya geldi.

Kızılhaç’ın yerel başkanıyla da görüşen Kellenberger, Suriye içişleri ve sağlık bakanlarıyla da temasta bulunacak.

Kellenberger, dün yaptığı yazılı açıklamada, ziyaretinde Kızılhaç ve Suriye Arap Kızılayı’nın hastalar, yaralılar ve evlerinden olanların artan  ihtiyaçlarına nasıl daha iyi cevap verilebileceğiyle ilgili görüşmeler yapacağını belirtmişti.

Kızılhaç Başkanı, “gözaltı merkezlerine giriş meselesi” ve çatışmaların günde iki saat nasıl durdurulabileceği konusunu gündeme getireceğini de ifade etmişti. 

ANNAN’IN ALTI MADDELİK PLANI

Annan’ın planı şu maddelerden oluşuyor:

– Suriye yönetimi, “halkın meşru istek ve kaygılarına yanıt vermek için başlatılacak olan ve Suriyelilerin liderlik edeceği kapsamlı siyasi süreç” için Annan’la işbirliği içinde çalışmayı taahhüt etmektedir.

– Suriye, çatışmaları durdurmayı ve insanların yaşadığı bölgelerde görülen askeri hareketliliği ve ağır silahların kullanılmasını derhal durduracağını taahhüt eder. Bu adımlar atılırken Suriye, şiddeti sonlandırmak için BM gözetimi altında Annan’la birlikte çalışacaktır. Annan, muhalefetten de bütün çatışmaların sona erdirilmesi için benzer taahhütler beklemektedir.

– Suriye insani yardımın iletilmesi ve yaralıların tahliye edilmesi için günlük iki saatlik “insani duraklama”yı kabul etmekte ve uygulamaktadır.

– Suriye “rastgele tutuklanan kişilerin serbest bırakılma hızını ve kapsamını” ve bu kişilerin tutulduğu yerlerin bir listesini sunmayı taahhüt etmektedir.

– Suriye ülke genelinde gazeteciler için hareket özgürlüğünü sağlamayı ve “ayrımcı olmayan bir vize politikası uygulamayı” taahhüt etmektedir.

– Suriye “yasalarca garantilenen çerçevede toplanma özgürlüğü ve barışçıl gösteri yapma hakkına saygı duyacağını” taahhüt etmektedir.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20264735.asp

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap