1035) TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELERİNİ İHBAR EDENE ÖDÜL VERİLECEK!

Yayin Tarihi 9 Mart, 2012 
Kategori BASIN-YAYIN

Bakın adam başı kaç milyon TL?

image0019.jpg

İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanan ‘terörle mücadelede ödül yönetmeliği’ne göre, başta Murat Karayılan, Fehman Hüseyin ve Cemil Bayık’ın olduğu lider kadrodan her birini yakalatana 4 milyon lira ödül verilecek

SABAH, ilk kez hazırlanan terörle mücadele ödül yönetmeliğine ilişkin önemli bir ayrıntıya ulaştı. Yönetmeliğe göre, PKK lider kadrosunda Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Fehman Hüseyin’in de aralarında bulunduğu 50 kişiden herhangi birini yakalatana 4 milyon lira ödül verilecek. PKK’nın bir alt sınıf yöneticilerinin yakalanmasında verilecek ödül miktarının ise 2 milyon lira. İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ödül yönetmeliği incelenmek üzere Başbakanlık’a gönderildi. İçişleri Bakanlığı, PKK’nın son dönemde kent merkezlerindeki bombalı saldırılarını ve kırsalda eylemlerini artırması üzerine yeni önlemler alınmasını kararlaştırmıştı. Bunu üzerine terörle mücadelede “suçluyu yakalatana ya da kimliğini bildirene para ödülü”nün uygulamaya geçmesi için yönetmelik hazırlandı. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesi halinde İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı’nın başkanlığında 3 Emniyet 3 Jandarma olmak üzere 7 kişilik komisyon oluşturulacak. 
LİDER KADRO 50 KİŞİ 
Yönetmelikle birlikte “işlenişine katılmamak şartıyla” Terörle Mücadele Yasası kapsamına giren suç faillerinin yakalanabilmesine yardımcı olanlara ya da yerlerini, kimliklerini bildirenlere “para ödülü” verilecek. İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanan yönetmeliğin uygulamaya girmesiyle birlikte, hangi şartlarda kimlere, nasıl para ödülü verileceği kesinlik kazanacak. Edinilen bilgilere göre PKK’nın lider kadrosunun 20’si Avrupa’da bulunuyor. Lider kadrosunun önemli bir kısmı da Türkiye’de.
ÖDÜL EN FAZLA 4 MİLYON TL 
Terör örgütü üyelerinin yakalanması ya da kimliklerinin deşifresini sağlayan ihbarcılara, en yüksek devlet memuru olan Başbakanlık Müsteşarı’nın maaşının katları oranında ödül verilecek. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesi halinde lider kadrodan birini ihbar edene en fazla 4 milyon TL ödül verilecek. Cemal kod adlı Murat Karayılan, Cemil Bayık, Rıza Altun, Duran Kalkan, Avareş kod Mustafa Karasu, Osman Öcalan, Botan kod Nizamettin Taş, Fuat kod Ali Haydar Kaytan, Zübeyir Aydar, Numan Uçar, Doktor Bahoz kod adlı Fehman Hüseyin’i ihbar ederek yakalatana 4 milyon liralık ödül verilebilecek. Bir örgüt üyesinin yakalanmasını sağlayanlar daha az ödül alırken bir terör eylemini failini, örgüt yöneticisini yakalatana daha fazla para verilecek ve rakam en az 100 bin TL olacak. 
MURAT KARAYILAN
Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının ardından örgütte bir numaralı isim olarak anılmaya başlandı. Silahsızlanma konusunda açıklamalarda bulunan Karayılan örgüt içinde eleştirilen isimlerden. Bu nedenle de suikasta uğramamak için sık sık yer değiştiriyor.
CEMİL BAYIK
KK’nın 18 kurucusundan biri. Örgütün askeri kanadının başında ve İran ile ilişkileri sağlıyor. Abdullah Öcalan ifadesinde “Askeri ve pratik alanda zayıf” demişti.
FEHMAN HÜSEYİN
Her kanlı saldırıda onun adı geçiyor. Kod adı Doktor Bahoz. Kentlerde eylem yapan TAK ve kırsaldaki HPG’nin sorumlusu. Örgüt içindeki lakabı Cellat.
DURAN KALKAN
PKK’nın derin troykasındaki 3 isimden biri. Geri planda kalıp kanlı saldırıların emrini veriyor. Kürtlerle Türkler arasında kitlesel savaş çıkmasını istiyor. Karayılan ve Bayık’a göre kendini geri planda tutuyor.
RIZA ALTUN
PKK’nın Başkanlık Konseyi üyelerinden olan Altun örgütün yeni Avrupa sorumlularından.
NİZAMETTİN TAŞ
Kuzey ırak’ın Erbil kentinde yaşıyor. PKK’da 20 yıl silahlı grupları yönetti. 2004’te silahı reddetti. Öcalan ile birlikte PWD’yi kurdu.
OSMAN ÖCALAN
İmralı’daki PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi. Kod adı Ferhat. Ağabeyinin yakalanmasının ardından PKK’dan ayrılarak Yurtsever Demokrat Parti’yi (PWD) kurdu.

http://www.sabah.com.tr/Gundem/2012/03/09/pkk-lideri-yakalatana-4-milyon-odul-verilecek

Paylaş:

Yorumlar

“1035) TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELERİNİ İHBAR EDENE ÖDÜL VERİLECEK!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. PERLE İNCİ yorum tarihi 9 Mart, 2012 21:00

    ALLAH!ALLAH!GARİPP YAHUUU!–ESKİ ABEDE FİLMLERİNDE GÖRÜRDÜK!ARANIYOR BASINA SU KADAR MİLYON USD.DİYE:)–SEYTAN GÖRÜYORDUR YÜZLERİNİ PARAYIDA O ALIR ZATEN…

Yorum yap