1026) ABD BÖLGESEL MAHKEMESİ, ERMENİLERİN TAZMİNAT TALEBİNİ RED ETTİ!

Yayin Tarihi 25 Şubat, 2012 
Kategori BASIN-YAYIN, ERMENİ SORUNU

ABD’den Ermeni lobisine sürpriz

image00143.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nde bölgesel bir mahkeme, Ermeni lobisinin Türkiye aleyhinde açtığı tazminat taleplerine “dur” dedi 

Kaliforniya 9’uncu Bölge Mahkemesi, 1915 olaylarında ölen Ermenilerin mirasçılarının, sigorta şirketlerinden tazminat talep edebilmesine imkan sağlayacak davada, red kararı verdi.

 

Böylece, Ermenilerin sigorta şirketlerine dava açma yolunun önü kapanmış oldu. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Ermeni diasporasının büyük çabalarıyla, 1915 olaylarında ölenlerin hayat sigortalarının akrabalarına ödenmesi konusunda dava açıldı.

Kaliforniya dokuzuncu bölge mahkemesi, Movsesian – Versicherung davasında, gündeme getirilen bu isteğin uygulanmasına imkan tanıyan bir yasal düzenlemenin uygun olmadığına hükmetti. Kararda, 1915 olayları döneminde ölen hayat sigortası sahibi Ermeniler için sigorta şirketlerine ödeme yaptıracak bir düzenlemenin, Türkiye ile ilgili bu konuda, Amerikan Federal hükümetinin dış politikasıyla çeliştiğine hükmedildi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Ermeni diasporası mahkemenin kararına tepki gösterdi.

11 üyeden oluşan mahkeme heyeti, lehde karar alsa, dava, Kaliforniya mahkemelerinde görülen benzer davalara örnek teşkil edecekti.

 

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“1026) ABD BÖLGESEL MAHKEMESİ, ERMENİLERİN TAZMİNAT TALEBİNİ RED ETTİ!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. uzay babil yorum tarihi 27 Şubat, 2012 06:33

    *NELER KOPARDILAR SON VAKİTLERDE TÜM BUNLARIN KARSILIGINDA KİMBİLİR?–HERHALDE YAZ YAZ BİTMEZ!YANİ;YENİ ABEDE CİN İSE?CİN!–İYE HİNDİSTANA DÖNMÜYORUZ?NOBUCCO ORADAN DA GECİYOR DEGİLMİ?

Yorum yap