1025) TÜRKİYE SAVAŞTA OLAN ÜLKELER ARASINDA GÖSTERİLİYOR!

Yayin Tarihi 24 Şubat, 2012 
Kategori BASIN-YAYIN

Türkiye savaşta olan ülkeler arasında

image00139.jpg

Uluslararası Çatışma Araştırması’nda Türkiye ile birlikte 13 ülke savaşta olan ülkeler arasında.

 

Alman Heidelberg Enstitüsü, düzenli olarak yayımladığı yıllık “Uluslararası Çatışma Araştırması’nda Türkiye’yi ‘savaş’ta olan ülkeler arasında gösterdi.

ÇATIŞMA VE SAVAŞLAR 2011’DE ZİRVE YAPTI

Araştırmaya göre, İkinci Dünya Savaşı’nın bittiği 1945’ten bu yana çatışma ve savaşların en üst seviyeye çıktığı yılın 2011 olduğu belirtildi.

Alman Der Spiegel dergisinin internet sitesinde yer alan habere göre, Heidelberg Enstitüsü “2011 Yılının Çatışma Bölgeleri” haritasını çıkardı. Dünya haritası üzerinde 2011’de savaşın yaşandığı ülkeler “kırmızı” renkle işaret edildi.

LİSTEDE 14 ÜLKE VAR

Haritaya göre, Suriye, Irak, Afganistan, Pakistan, Burma, Yemen, Somali, Mısır, Libya, Sudan, Nijerya, Fildişi Sahilleri ve Meksika ile birlikte Türkiye savaş içinde olan ülkeler arasında yer aldı.

Ntvmsnbc’de yer alan haberde, araştırmada 2010 yılında Türkiye’de PKK ile üst seviyede bir çatışmanın yaşandığı iddia edilerek, bu durumun 2011 yılında savaşa dönüştüğü savunuldu. PKK’nın geçtiğimiz şubat ayında “ateşkes”i sona erdirerek çatışmaya başladığı ve bunun sonucunda geçtiğimiz ağustos ayında Türk ordusunun büyük bir operasyona imza attığı vurgulandı.

Heidelberg Enstitüsü raporunda, 2010 yılında dünya çapında savaş olarak adlandırılabilecek 6 büyük çatışmanın yaşandığını ancak 2011 yılında bu sayının 14’e çıktığını belirtti.

‘ARAP BAHARI BİZİM İÇİN DE SÜRPRİZ OLDU’

Raporun yayınlanmasının ardından açıklama yapan Heidelberg Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Stephan Giersdorf, 2011 yılında dünya genelinde fazla çatışma yaşanmasında “Arap Baharı”nın etkisinin olduğunu söyledi. “Arap Baharı”nin başlamasının kendileri için de sürpriz olduğunu belirten Giersdorf, Libya ve Suriye gibi ülkelerde çatışmaların devam ettiğin belirtti.

image00212.jpg

http://www.ensonhaber.com/turkiye-savasta-olan-ulkeler-arasinda-2012-02-24.html

 

Paylaş:

Yorumlar

“1025) TÜRKİYE SAVAŞTA OLAN ÜLKELER ARASINDA GÖSTERİLİYOR!” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. zühal asma yorum tarihi 24 Şubat, 2012 20:53

    ZATEN NERDEYDİKKİ?
    SAVAS OLMAMASI İCİN İCERİ TIKTIKLARI KİSİLER ASLINDA TAM TERSİ İCİN DEGİLMİYDİ?

  2. Samed Kocademir yorum tarihi 25 Şubat, 2012 00:13

    Sayın Zühal Asma,
    Savaş iki devlet arasında olur. Bunun savaş olarak adlandırılmasının bir sebebi var. Hasımane bir tavrın sonucudur bu. Bizi bölme çabalarının doruk noktasıdır. Ne zamandan beri teröre karşı yapılan operasyonlar savaş olmuş.

Yorum yap