1021) PKK, SURİYE’DE YOL KONTROLLERİNE BAŞLADI!

Yayin Tarihi 17 Şubat, 2012 
Kategori BASIN-YAYIN

PKK Suriye’de yol kontrollerine başladı

image00125.jpg

Kandil’de sıkışan PKK, aradığı alanı Suriye’de buldu, yeniden Türkiye sınırına yerleşiyor. Kilis’in karşısındaki Afrin bölgesinde kontrol noktaları kurulup, üst araması yapılıyor 

 

Şam yönetiminin Ankara ile yaşadığı krizin ardından, 13 yıl önce çıktığı Suriye’ye geri dönen PKK, Baas rejiminin desteğiyle Türkiye sınırına yerleşiyor. Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinin güneyindeki Resul Ayn bölgesinde 150 kişilik kamp kuran terör örgütü, şimdi de Hatay ile Kilis’in hemen karşısında bulunan Afrin’de yol kontrolleri yapmaya başladı.

Kürtçe yayın yapan bir internet sitesinde yer alan fotoğraf ve bilgiler, PKK’nın Baas rejimi lehine yaptıklarını da gözler önüne seriyor. Haberde, terör örgütünün silahlı militanlarının Demokratik Birlik Partisi bünyesinde Afrin şehrine dağıldıkları belirtiliyor. Birçok yerde yol kontrolü uygulayıp, üst araması yaptıkları ifade ediliyor. PKK’lıların halkı tehdit ettiği anlatılıyor. Suriyeli Kürtler de bu bilgileri doğruluyor.

Bölgedeki aşiretlere göre, Türkiye ile sorunlar yaşayan Beşşar Esed yönetimi, PKK ile anlaştı. Çünkü, Kürtleri etkisizleştirerek toplumsal muhalefetin gücünü kırmayı hedefliyor. Terör örgütü de, bunun üzerine çok sayıda militanını Kandil’den Suriye’ye kaydırdı. Aynı kaynaklar, Geleceğin Hareketi Partisi’nin lideri Meşal Fazıl Temo’nun öldürülmesinin ardından, bölgenin en büyük aşiret liderlerinden Abdullah Bedro’nun da geçen ay evinde saldırıya uğradığını hatırlatıyor. Eylemi önce üstlenmeyen PKK, saldırı sırasında örgütün üst düzey yöneticisi Xebat Derik’in öldüğü anlaşılınca geri adım atmıştı.

Zaman’ın haberine göre, Suriye Kürtleri Demokratik Birlik Partisi (PYDKS) Halep Temsilcisi Dr. Şêrzad Hac Reşîd, geçen yıl tıp fakültesini bitirdikten sonra El-Emel Hastanesi’nde göreve başladı. Muhalif gençlere öncülüğü ile bilinen Reşîd, bir yıldır Halep’te PYDKS’nin temsilciliğini yapıyordu. Baas rejiminin katliamlarına karşı Kürtler başta olmak üzere bütün muhaliflerin birlikte hareket etmesi gerektiğini sık sık dile getiren Reşîd, internet aracılığıyla da Esed askerlerinin yaptığı katliamı dünyaya duyurmaya çalışıyordu. Baas rejiminin hedefine giren Reşîd, 9 Şubat akşamı hastaneden çıkıp parti binasına giderken El-Sebil Mahallesi’nde kaçırıldı. Reşîd’in temsilcisi olduğu parti yönetici ve üyeleri hemen basın açıklaması düzenleyerek arkadaşlarının hayatından endişe ettiklerini dile getirdi. Genç doktor, bir gün sonra Halep’te kafasına kurşun sıkılarak infaz edilmiş halde bulundu. Reşîd’in arkadaşları, infazın El-Muhaberat ya da onunla birlikte hareket eden PKK’lılar tarafından yapıldığını öne sürdü.

Kürt siyasetçi İbrahim Güçlü, Kamışlı’nın en büyük aşiret lideri Abdullah Bedro’ya yönelik saldırının PKK tarafından yapıldığının net olduğunu, Meşal Temo olayını da PKK’lıların yaptığına dair ciddi duyumlar olduğunu belirtti. Güçlü, “Son olarak genç bir doktorun öldürülmesi, akıllara PKK’yı getirdi. Çünkü PKK o bölgeye yerleştikten sonra Baas karşıtı Kürtler öldürülmeye başlandı. Önümüzdeki günlerde o bölgedeki nüfuzlu Kürtlere saldırılar devam edebilir.” dedi.

Doktor Reşîd’in Suriye’nin Afrin şehrinde doğduğunu ve aşiretinin orada yaşadığını anlatan Güçlü, o bölgede PKK’nın yol kontrol ve arama yapmaya başlamasının aileleri rahatsız ettiğini kaydetti.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“1021) PKK, SURİYE’DE YOL KONTROLLERİNE BAŞLADI!” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. Özcan Pehlivanoğlu yorum tarihi 25 Şubat, 2012 01:39
 2. Birol Cevizoğlu yorum tarihi 26 Şubat, 2012 21:43

  İRAN VE SURİYE Mİ YOKSA ABD VE DİĞERLERİ Mİ?
  http://www.giresunaktuel.com/yazar.asp?yaziID=4607

 3. Dr. Gülümser Heper yorum tarihi 25 Mart, 2012 08:16

  Hatay Bölgesine Yönelmiş Füzelerden Haberiniz Var mı?
  http://www.acikistihbarat.com/Haberler.asp?haber=9869

 4. İbrahim Çevik yorum tarihi 13 Nisan, 2012 04:31

  Suriye’ye Bakarken Barzani ve PKK’yı da Görmek Zorundayız
  http://www.turksam.org/tr/a2527.html

 5. Prof. Dr. Nurullah Çetin yorum tarihi 9 Temmuz, 2012 02:43

  Suriye meselesine Atatürk bakışı
  http://www.yenimesaj.com.tr/?artikel,12002159/

Yorum yap