101) TÜRKLÜĞÜN HAKİMİYET SEMBOLÜ: ÇİFT BAŞLI KARTAL

Yayin Tarihi 26 Ocak, 2008 
Kategori TÜRK DÜNYASI

TÜRKLÜĞÜN HAKİMİYET SEMBOLÜ:

ÇİFT BAŞLI KARTAL

image00129.jpg

————————————————————————————–

Şamanizme  göre; yer ile göğün arasındaki çelik kapıyı tutan kartal.

Orta Asya Türk inancına göre, insanlara gökyüzü ve yeryüzü yolculuklarında refakat eden koruyucu varlıklar kuş şeklindedir. Yükseklik, ululuk timsali kartalın, kutsal sayılması Altay kaya resimlerinden bellidir. Türkler kılıç kabzalarında bozkurt, at ve çift başlı kartal kabartma figürlerini kullanmışlardır.  


Orta Asya inanışlarında eski Türkler de “Kartaldan türeme” inancı oldukça yaygın görülmektedir. Bu inanış efsanelerde de kendini gösterir; Yakut Türklerinde rastladığımız bu efsane şamanın kartaldan türediğine dairdir. Yakutların, uzun direklerin tepesine çift başlı kartal yontusu koydukları biliniyor.

Ayrıca Attila’nın ordusunun sancağı üzerinde Bozkurt ile beraber kartalında var olduğu biliniyor.

Bu figür Anadolu yerleşimlerinde de kullanılmış olup bunun en güzel örneklerini Hititler’in Alacahöyük ve Yazılıkaya’daki çift başlı kartal kabartmalarında görmekteyiz.


Selçuklu Devleti de çift başlı kartal sembolünü kullanmıştır. Ayrıca Oğuz boylarının ongunlarının yırtıcı kuşlar olması da dikkat çekicidir. Türk halılarında en çok kullanılan canlı figürü kartaldır. Selçuklular zamanında yapılan Döner Kümbet(Kayseri), Hüdavent Hatun Türbesi(Niğde), Çifte Minareli Medrese (Erzurum), Yedi Kardeş Burcu(Diyarbakır) gibi mimari eserlerde çift başlı kartal figürü kullanılmıştır.

Çift başlı kartal güç ve kudretin sembolüdür. Doğunun ve batının hakimiyetini sembolize eder.

Çift Başlı Kartal sembolünü, Türkler Orta Asya kültüründen göçler ve fetihler sayesinde tüm Dünya’ya taşımıştır.

image00214.jpg

Selçuklu Devleti Bayrağı

image0037.jpg

Selçuklu Türklerinde çift başlı kartal figürü

image0046.jpg

Divriği ulu camii Çift başlı kartal ve şahin kuşu

image0055.jpg 

image0065.jpg

Boğazkale Hattuşa Hitit çift başlı kartalı

image0075.jpg

Gevher Nesibe Sultan, Selçuklu Devleti’nin bayrağında da yer alan çift başlı kartal çiziminin önünde betimlenmiş.

SELÇUKLU SÜSLEMELERİNDE ÇİFT BAŞLI KARTAL MOTİFİ VE MESUD II’YE AİT BAKIR BİR SİKKE

image0085.jpg

 Kubadabad Sarayı yıldız çinisi üzerinde gövdesinde

“Es Sultani” yazan çift başlı kartal

image0094.jpg

Hacı Bektaş Türbesi çift başlı kartal kabartması

image0103.jpg 

Akşehir-Kileci Mescit Çift Başlı Kartalı 

image011.gif

 image0121.jpg

Selçuklu dönemi parada çift başlı kartal

image0131.jpg

Diyarbakır Kalesi (Artuklu beyliği döneminde yapılmıştır)

 YABANCI DEVLETLERDE ÇİFT BAŞLI KARTAL

image014.gif

Masonik belgelerde rastlanan sembol

image0151.jpg

Rus Çarlığı

image0161.jpg

Bizans İmparatorluğu

image0171.jpg

Arnavutluk Devleti Bayrağı

HAZIRLAYAN: YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“101) TÜRKLÜĞÜN HAKİMİYET SEMBOLÜ: ÇİFT BAŞLI KARTAL” yazisina 62 Yorum yapilmis

 1. FikirYolu.com » Blog Arşivi » TÜRKLÜĞÜN HAKİMİYET SEMBOLÜ : ÇİFT BAŞLI KARTAL yorum tarihi 27 Ocak, 2008 00:35
 2. Mesedihasanli Ramiz yorum tarihi 27 Ocak, 2008 13:48

  Merkezi Asya Turk Cumhuriyetlerinden Turkiye, Azerbaycan ve turk dunyasina yayimlanan TURKEL Gazetesinin bes Editoru gibi bu turlu makale ve yazilarin baska dillere cevrilerek yayimlanmasinin ehemiyetli oldugu kanaatindayim.
  Ellerinize saglik.

 3. Mesedihasanli Ramiz yorum tarihi 27 Ocak, 2008 13:52

  İNSAN’IN GÖLGESİNE SIĞINDIĞI EN KIYMETLİ ŞEY DİLİDİR!..

 4. Mesedihasanli Ramiz yorum tarihi 27 Ocak, 2008 14:38

  KIRGIZISTAN ;
  Orta Asya ‘da 198.500 km² yüzölçümü ile TÜRKIYE’nin yaklasik ¼’ü büyüklügünde tarihi Ipek Yolu üzerinde yer alan bir ülkedir. Ülkenin dogusu ile batisi arasindaki mesafe 925 km, kuzeyi ile güney arasindaki mesafe 453 km.dir.

  KIRGIZISTAN’in küzeyinde KAZAKISTAN , güneydogu ve dogusunda ÇHC, batisinda ÖZBEKISTAN ve güneybatisinda TACIKISTAN bulunmakta olup , sinirlarinin toplam uzunlugu 3878 km.dir. Bunun

  (1) ÇHC ile 858 km,
  (2) KAZAKISTAN ile 1051 km,
  (3) TACIKISTAN ile 870 km,
  (4) ÖZBEKISTAN ile 1099 km.dir.
  KIRGIZISTAN BAYRAGI

  KIRGIZISTAN Bayragi 3 MART 1992 yilinda parlamentoda kabul edilmistir. Kirmizi zemin üzerinde sari günes bolluk ve bereketi, 40 isin 40 kirgiz kabilesini , ortada günes üzerindeki çapraz 3 parçali bölüm geleneksel Kirgiz çadirinin üst bölümünde bulunan ve bakildiginda içeriden günesin görüldügü “Tündük” sembolunu temsil etmektedir.
  KIRGIZISTANIN SEMBOLU

  14 OCAK 1994 yilinda Parlamento’da kabul edilen ülke sembolündeki kanatlari açik kartal cömerligi, keskin bakislari ve gücü daglik ülke olan KIRGIZISTAN’in yapisini, ortadaki göl ise doganin güzelligini , yasam ve enerjinin kaynagini temsil etmektedir.

  DAGLARI GOLLERI VE IKLIMI

  Ülkenin % 93’ü deniz seviyesinden 1500 m yüksekliktedir. TANRI ve ALTAY siradaglari KIRGIZISTAN’in cografi konumunu belirlemektedir. KIRGIZISTAN’in deniz seviyesinden en yüksek yerini doguda bulunan ALA DAGLAR teskil etmekte olup, POBEDA Tepesi ( 7439 m ) zirvesini üzerinde bulundurmaktadir.Bu siradaglar ülkeyi birbirinden ayri keskin vadilere bölmekte olup baslicalari ; güneyde FERGANA , kuzeyde ÇUY, batida TALAS ve doguda NARIN vadilerdir.

  Ülkede yüzlerce irmagin olusturdugu 3000’e yakin göl mevcut olup , bunlarin en büyük ve derini ISSIK-GÖL’dür . 6202 km² genisligi ile dünyanin 2nci en büyük gölüdür. Bunun disinda SON GÖLÜ , NARIN GÖLÜ ülkenin önemli gölleri arasindadir.

  Kislar soguk ve karlidir. Kar genellikle KASIM sonu yagar ve MART sonuna kadar etraf karlarla kaplidir. Kis aylarinda geceleri hava sicakligi – 30 ° : -35 ° C’ye kadar düstügü görülmektedir. Yaz aylarinda hava sicakligi ANKARA’daki sicaklikla benzerlik göstermektedir.

  NUFUSU

  Genel Nüfus : 5 000 000 ( AGUSTOS 2002 ) dir BDT ‘daki Kirgizlarin % 88.5’u KIRGIZISTAN’da , kalanlari ise ÖZBEKISTAN’da ve TACIKISTAN’da yasamaktadir.
  NUFUSUN ETNIK YAPISI
  KIRGIZISTAN ‘da 80’den faza etnik grup yasamaktadir. Nüfusun etnik yapisi genel olarak su sekildedir :
  1 ) KIRGIZ : % 66.3
  2 ) RUS : % 11.2
  3 ) ÖZBEK : % 14
  4 ) UKRAYNALI : % 0.8
  5 ) TATAR : % 0.9
  6 ) DUNGAN : % 1.1 ( MÜSLÜMAN ÇINLI )
  7 ) UYGUR : % 1
  8 ) TÜRK : % 0.7
  9 ) KORELI : % 0.4
  10 ) ALMAN : % 0.3
  11 ) DIGER : % 3.3 ( KAZAK , BEYAZ RUS , ERMENI , MOLDOVALI, YAHUDI , GÜRCÜ , STONYALI , LITVANYALI )

  Ülkede yerlesik Türk Nüfusu ( AHISKA ve KIRIM ) yaklasik 31000 dir.
  KIRGIZISTAN’da yasayan TÜRKIYE Cumhuriyeti vatandasi sayisi yaklasik 3500’dür. Vatandaslarimizin büyük çogunlugunu ( 3000 kisi ) isçi / isveren ve özel egitim kurumlarindaki ögretmenler olusturmaktadir.

  DIL

  1991 yilinda bagimsizligin kazanilmasindan sonra devletin resmi dili olarak Kirgizca belirlenmistir. Ancak resmi yazismalar dahil tüm yazisma ve konusmalarda rusçanin kullanilmasi sonucu 07 ARALIK 2001 tarihinde Rusça da resmi dil olarak kabul edilmistir. 1940 yilindan itibaren de Kiril alfabesi kullanilmaya devam edilmektedir.

  DIN

  1- Islamiyet KIRGIZISTAN’a 16 nci ve 17 nci Yüzyil arasinda girmistir. Nüfusun % 75’i müslümandir.
  2- Ülkede müslümanliktan sonra % 20 ortodoks Rus ve Ukraynalilarin inanç sistemi bulunmaktadir.
  3- Bu iki dinin disinda Protestan Almanlar ve Museviler yaninda çesitli etnik topluluklarin sahip oldugu diger inanç sistemleri de mevcuttur.

 5. Mesedihasanli Ramiz yorum tarihi 4 Nisan, 2008 11:49

  ПОЗДРАВЛЯЕМ!
  Руководство ОФ ‘TÜRKEL’ и коллектив редакции газеты ‘TÜRKEL’ поздравляют председателя партии “Ак жол” Казахстана Алихана Байменова с днем рождения! Желаем крепкого здоровья и дальнейшей плодотворной работы на благо общества и процветания своей страны!
  С уважением,
  Президент Фонда ‘TÜRKEL’ Хокума Халилова
  Главный редактор газеты ‘TÜRKEL’ Рамиз Мешедигасанлы

 6. Mesedihasanli Ramiz yorum tarihi 4 Nisan, 2008 11:56

  Türk Dünyasının ünlü sanatçısı sayın Zeynep Hanlarovayla Baküde görüştük. Avustriyaya yolculuk için hazırlanıyordu.Ama bizleri kırmayarak gönül sohbetimize iştirak etti.
  Türkel gazetesi:
  Zeynep hanım Türkel gazetesi okuyucularının ve Dostluk Köprüsü dinleyicilerinin selamlarını iletiriz.Sizlerinde onlara olan duygu ve düşüncelerinizi anlatırmısınız ?
  Zeynep Hanlarova :
  Öncelikle bana selam gönderen ve selam getirenlere çok teşekkür ederim. Nerede Türk milleti varsa onları hasretle kucaklıyor ve sevgi ve saygılarımı gönderiyorum.hemen hemen dünyanın her ülkesini gezdim. Konser verdiğim salonda bir Türk gördüğüm zaman sanki 3-4 saatlik konseri ben sadece o Türk Kardeşim için veriyorum.
  Türkel gazetesi:
  Sayın Zeynep Hanlarova yakın zamanlarda Türkiyede de bir konseriniz oldu. O konserdeki duygularınızdan bahsedermisin?
  Zeynep Hanlarova :
  O anki duygu ve düşüncelerimi inanın anlatamam. Bilmiyorum konser kaç saat sürdü fark edemedim.Ben türkülerimi seslendirirken sanki beni izleyen o Türk bakişlarla selamlaşiyor, kucaklaşıyordum. Herkesin duyguları bir herkesin fikri bir ve herkesin milleti Türk milletiydi.
  Türkel gazetesi:
  Sayın Zeynep Hanlarova şu anda hangi işlerle meşgulsünüz.onunüzde ne gibi projeler var?
  Zeynep Hanlarova :
  Bildiğiniz gibi yarın yolculuğa çıkacağım ve birçok ülkeyede gidip konserler vereceğim. Bu ülkeler Avusturalya ,İsrail, Danimarka, Kanada, Almanya. İnşallah Allah nasip ederse bir gün Kırgızistana gelmeyide düşünüyorum.Hem akrabam olan Azerbaycan Büyükelçisi sayın ARİF Agaev’i ziyaret etmek hemde Türk kardeşlerimle kuçaklaşmak için mutlaka geleceğim.
  Türkel gazetesi:
  Peki sayın Zeynep Hanlarova en cok hangi ülkelerde konser vermekten zevk alıyorsunuz?
  Zeynep Hanlarova :
  Bildiğiniz gibi Türk musikisinin tadını alabilmek için Türk olmak gerek.bizim Türkülerimiz hep Türk’ü söyler.Türkülerle Türk’ü çağır.Hangi ülkede olursam olayım yeterki konserimde bir Türk gördüğüm zaman o yetiyor bana.Diğer milletleri gözlerim görmüyor.Sadece o gardaşıma söylüyorum türkülerimi.Türkülerimle Türk’ü çağırıyoruz.İşte bundan güzel bir sevda varmıdır.bundan güzel zevk varmıdır.
  Türkel gazetesi:
  Sayın Zeynep Hanlarova türkülerinizde hep garip kalmiş esir kalmış soydaşlarımız için Türküler söylüyorsunuz.O soydaşlarımız için ne gibi duygularınız var onlara sözlü olarak ne anlatmak istersiniz?
  Zeynep Hanlarova :
  Bildiğiniz gibi tarihte Türklerin başına gelmeyen kalmamıştır. Sügünlerle ızdıraplar çekmişlerdir.Bunun örneklerini 1945 deki gidip bir daha geri dönmeyen kara tren göstermektedir.Ben o sürgün edilen garip kalmış halkıma gardaşlarıma sadece ve sadece dinlerini ve dillerini unutmamalarını Türk Töresini,Türk örf ve adetlerini unutmayıp, namusları gibi korumalarını söylemek istiyorum. Hiç bir zama akıllarından çıkarmasınlarki onlar Yüce Türk Milletinin birer fertleridirler.
  Yeri gelmişken, özel olarak Gazeteniz aracılığı ile Kazakistan Ahıska Türkleri’nin lideri, adını eşidip kendisini görmediğim Ziyaeddin İsmihanoğluya samimi selamlarımı iletiyorum. Onun devlet adamları ile sıkı ilişkileri sayesinde Kazakistan’da yaşamakta olan diğer Türksoylu kardeşlerim biraraya geliyor ve zorluklarını birlikde çözmeği beceriyorlar. Tek elin nesi var der Dedeler. Çalişmalarından dolayı Ziyaeddin kardeşime başarılar diler, mutlu günlerini Ahıska’lı şenliğimizle birlikte paylaşmağı arzu ederim.
  Türkel gazetesi:
  Sayın Zeynep Hanlarova konserlerinizde Türk’ü söyleyen türkülerimizden hangilerini sürgün edilmiş gardaşlarımız için söylüyorsunuz?
  Zeynep Hanlarova :
  Türkülerimizin hepsini bir anlamı ve bir yaşanmışlılığı vardır.İşte bizim türkülerimizi diğer milletlerin müziklerinden ayıran en büyük fark budur.Bizim türkülerimizde aşk vardır ,sevda vardır, vatan ve bayrak vardır hatta ızdırap vardır.Izdırap çeken sürgünlerle yok edilmek istenen ve yaban ellerde garip kalan Türk gardaşlarım için en cok “Gönlüme düşmüşsün” adlı parçamı seslendiriyorum.
  Benden uzak gezen guzel
  Sen gönlüme düşmüşsen
  Yaman Yüreğim çalkalanır
  Sen gönlüme düşmüşsen
  Türkel gazetesi:
  Sayın Zeynep Hanlarova türk dünyasının ünlü sanatçısısınız.Siz Zeynep Hanlarova olarak dünyadan,hayattan başka bir beklentiniz veyahut arzularınız varmı?
  Zeynep Hanlarova :
  Allaha şükürler olsun şahsim olarak hiçbirşey istemiyorum. İsteğim Bütün Türk milletinin istediği gibi Allah yüce Türk Milletini her türlü belaya karşı korusun.Her zaman Türk milletinin yüzünü güldürsün. Ayrıca bizleri unutmayarak selam ve sevgilerini gönderenlere kucaklar dolusu Türkü sıcaklığında sevgilerimi gönderiyor,Türk milleti için çalışanlara Allah yradımcıları olsun diyorum.

  Ropörtajimizin sonunda Zeynep Hanlarova bizlere ” Gönlüme Düşmüşsün” adlı parçayı seslendirerek bizleri berhudar etti.Kendisine Türkel Gazetesi olarak teşekkür ediyor,Türk Dünyası için çalışmalarının devamını diliyoruz.

 7. Mesedihasanli Ramiz yorum tarihi 4 Nisan, 2008 13:17

  Bugün 4 Nisan 2004… Rahmet Sana Başbuğum!…
  Nice destanlar, nice sagular yazıldı ardından… !…
  Nice destanlar, nice sagular yazıldı ardından… Ama bütün güzel evlatları içinden, bir başka güzel evladı olan Ozan Arif, yıllar sonra, bir 4 Nisan’da bakın nasıl dertleşti ‘Başbuğumuz’la…

  Başbuğum bak yine başına geldim,
  Bakıyorum amma sen gel bana sor.
  Dert dökmeye mezar taşına geldim,
  Döküyorum amma sen gel bana sor.

 8. FikirYolu.com » Blog Arşivi » SÖYLEŞİ (ZEYNEP HANLAROVA) yorum tarihi 4 Nisan, 2008 14:10

  […] 101) TÜRKLÜĞÜN HAKİMİYET SEMBOLÜ : ÇİFT BAŞLI KARTAL […]

 9. Samet Acar yorum tarihi 21 Eylül, 2008 12:33

  TÜRKLÜĞÜN HAKİMİYET SENBOLU OLAN ÇİFT BAŞLI KARTALIN ,GENÇLERİ LERDEN ZİYADE ORTA YAŞLILARDA VE YAŞLILARDA BİLMEZLER.BU ARAŞTIRMAN ÖRNEK ARAŞTIRMADIR.HERHAL EMİN OKTAY’IN,NİYAZİ AKŞİT’İNTARİH KİTAPLARINDA ARANMASI ZAMAN KAYBIDIR.iBRAHİM KAFEOĞLU’NDA BULABİLİRSİNİZ.DÖNEMİMİZDEN BAHSEDİYORUM.gENÇ ARAKADAŞLAR yILMAZ BEY’İN BU ÇALIŞMALARI BENCE BİR NİMETTİR.Mutlaka faydalanmanız gerekmektedir.O’nu hepimiz takip ediyoruz.tarihin en ayrıntılarını önümüze sürmektedir.Ben şahsi adıma önce sağlığını diliyorum,teşekkürümü bir borç biliyorum.Unutmayalık ki,tarihi iyi bilmiyen,siyasette yapamayacağı gibi politikalarda üretemez.Tarihden bana ne ne işime yarar gibi düşünceler geçerliliğini yitirmiştir.Bendeniz edebiyatçı ve hataplik kişiliğimle tarihi bilgilerimi harmanladığım zaman gerek konferenslar ve gerekse topluma hitabat şekillerim etkili olmaktadır.İki aydır kuzey doğu bölgelerinde araştırma içindeğidim.Emaillerim 13bin küsür olmuştu.Yılmaz Bey’in dışında akademisiyenleri seçerek diğerlerini okumadan silip atıyorum.Bilgi kirliliği hat safada.Hele birde terbiyeden uzak yazılar mevcuttur.ikaz edilmelerine karşın devam ediyorlar.Yararlanmayı bilmediklerinden dolayı çirkin yazılar ,fındık kabuğunu doldumayar yersiz boş düşünceler.İnsanların okumadığını araştırmadığını göstermektedir.GNÇ ARAKADAŞLAR YAZILARINIZI KISI ÖZ YAZINIZ.YAZIYI UZATTIĞINIZDA İFADE BOZUKLUKLARI OLUŞUYOR,ANLAM KAYMALARI VE TÜMCELERDE AKIŞLIK,AÇIKLIK,DURULUK,SADELİK,İÇERİKLİK OLMUYOR.YAZILARINIZDA TÜRKÇE VE TÜRK DİLİNE ÖNEM VERMENİZ OKUYANI TATMİN EDECEKTİR.Teşekkürler.Acaroğlu

 10. şeyma özen yorum tarihi 21 Ekim, 2008 18:56

  ben çok beğendim derslerime yardımcı oldu ben bayılıyorum bu siteye ben 7. sınıfa gidiyorum çok mutluyum saol:)ben öğrenciyim seni sevgilerle anıyorum:)

 11. şeyma özen yorum tarihi 21 Ekim, 2008 18:57

  GENÇ ARAKADAŞLAR YAZILARINIZI KISI ÖZ YAZINIZ.YAZIYI UZATTIĞINIZDA İFADE BOZUKLUKLARI OLUŞUYOR,ANLAM KAYMALARI VE TÜMCELERDE AKIŞLIK,AÇIKLIK,DURULUK,SADELİK,İÇERİKLİK OLMUYOR.YAZILARINIZDA TÜRKÇE VE TÜRK DİLİNE ÖNEM VERMENİZ OKUYANI TATMİN EDECEKTİR.Teşekkürler.ÖZEN

 12. HATİCE ÖZ yorum tarihi 21 Ekim, 2008 18:58

  TÜRKLÜĞÜN HAKİMİYET SENBOLU OLAN ÇİFT BAŞLI KARTALIN ,GENÇLERİ LERDEN ZİYADE ORTA YAŞLILARDA VE YAŞLILARDA BİLMEZLER.BU ARAŞTIRMAN ÖRNEK ARAŞTIRMADIR.HERHAL EMİN OKTAY’IN,NİYAZİ AKŞİT’İNTARİH KİTAPLARINDA ARANMASI ZAMAN KAYBIDIR.iBRAHİM KAFEOĞLU’NDA BULABİLİRSİNİZ.DÖNEMİMİZDEN BAHSEDİYORUM.gENÇ ARAKADAŞLAR yILMAZ BEY’İN BU ÇALIŞMALARI BENCE BİR NİMETTİR.Mutlaka faydalanmanız gerekmektedir.O’nu hepimiz takip ediyoruz.tarihin en ayrıntılarını önümüze sürmektedir.Ben şahsi adıma önce sağlığını diliyorum,teşekkürümü bir borç biliyorum.Unutmayalık ki,tarihi iyi bilmiyen,siyasette yapamayacağı gibi politikalarda üretemez.Tarihden bana ne ne işime yarar gibi düşünceler geçerliliğini yitirmiştir.Bendeniz edebiyatçı ve hataplik kişiliğimle tarihi bilgilerimi harmanladığım zaman gerek konferenslar ve gerekse topluma hitabat şekillerim etkili olmaktadır.İki aydır kuzey doğu bölgelerinde araştırma içindeğidim.Emaillerim 13bin küsür olmuştu.Yılmaz Bey’in dışında akademisiyenleri seçerek diğerlerini okumadan silip atıyorum.Bilgi kirliliği hat safada.Hele birde terbiyeden uzak yazılar mevcuttur.ikaz edilmelerine karşın devam ediyorlar.Yararlanmayı bilmediklerinden dolayı çirkin yazılar ,fındık kabuğunu doldumayar yersiz boş düşünceler.İnsanların okumadığını araştırmadığını göstermektedir.GNÇ ARAKADAŞLAR YAZILARINIZI KISI ÖZ YAZINIZ.YAZIYI UZATTIĞINIZDA İFADE BOZUKLUKLARI OLUŞUYOR,ANLAM KAYMALARI VE TÜMCELERDE AKIŞLIK,AÇIKLIK,DURULUK,SADELİK,İÇERİKLİK OLMUYOR.YAZILARINIZDA TÜRKÇE VE TÜRK DİLİNE ÖNEM VERMENİZ OKUYANI TATMİN EDECEKTİR.Teşekkürler

 13. MELEHAT MERAKLI yorum tarihi 21 Ekim, 2008 19:00

  Türk Dünyasının ünlü sanatçısı sayın Zeynep Hanlarovayla Baküde görüştük. Avustriyaya yolculuk için hazırlanıyordu.Ama bizleri kırmayarak gönül sohbetimize iştirak etti.
  Türkel gazetesi:
  Zeynep hanım Türkel gazetesi okuyucularının ve Dostluk Köprüsü dinleyicilerinin selamlarını iletiriz.Sizlerinde onlara olan duygu ve düşüncelerinizi anlatırmısınız ?
  Zeynep Hanlarova :
  Öncelikle bana selam gönderen ve selam getirenlere çok teşekkür ederim. Nerede Türk milleti varsa onları hasretle kucaklıyor ve sevgi ve saygılarımı gönderiyorum.hemen hemen dünyanın her ülkesini gezdim. Konser verdiğim salonda bir Türk gördüğüm zaman sanki 3-4 saatlik konseri ben sadece o Türk Kardeşim için veriyorum.
  Türkel gazetesi:
  Sayın Zeynep Hanlarova yakın zamanlarda Türkiyede de bir konseriniz oldu. O konserdeki duygularınızdan bahsedermisin?
  Zeynep Hanlarova :
  O anki duygu ve düşüncelerimi inanın anlatamam. Bilmiyorum konser kaç saat sürdü fark edemedim.Ben türkülerimi seslendirirken sanki beni izleyen o Türk bakişlarla selamlaşiyor, kucaklaşıyordum. Herkesin duyguları bir herkesin fikri bir ve herkesin milleti Türk milletiydi.
  Türkel gazetesi:
  Sayın Zeynep Hanlarova şu anda hangi işlerle meşgulsünüz.onunüzde ne gibi projeler var?
  Zeynep Hanlarova :
  Bildiğiniz gibi yarın yolculuğa çıkacağım ve birçok ülkeyede gidip konserler vereceğim. Bu ülkeler Avusturalya ,İsrail, Danimarka, Kanada, Almanya. İnşallah Allah nasip ederse bir gün Kırgızistana gelmeyide düşünüyorum.Hem akrabam olan Azerbaycan Büyükelçisi sayın ARİF Agaev’i ziyaret etmek hemde Türk kardeşlerimle kuçaklaşmak için mutlaka geleceğim.
  Türkel gazetesi:
  Peki sayın Zeynep Hanlarova en cok hangi ülkelerde konser vermekten zevk alıyorsunuz?
  Zeynep Hanlarova :
  Bildiğiniz gibi Türk musikisinin tadını alabilmek için Türk olmak gerek.bizim Türkülerimiz hep Türk’ü söyler.Türkülerle Türk’ü çağır.Hangi ülkede olursam olayım yeterki konserimde bir Türk gördüğüm zaman o yetiyor bana.Diğer milletleri gözlerim görmüyor.Sadece o gardaşıma söylüyorum türkülerimi.Türkülerimle Türk’ü çağırıyoruz.İşte bundan güzel bir sevda varmıdır.bundan güzel zevk varmıdır.
  Türkel gazetesi:
  Sayın Zeynep Hanlarova türkülerinizde hep garip kalmiş esir kalmış soydaşlarımız için Türküler söylüyorsunuz.O soydaşlarımız için ne gibi duygularınız var onlara sözlü olarak ne anlatmak istersiniz?
  Zeynep Hanlarova :
  Bildiğiniz gibi tarihte Türklerin başına gelmeyen kalmamıştır. Sügünlerle ızdıraplar çekmişlerdir.Bunun örneklerini 1945 deki gidip bir daha geri dönmeyen kara tren göstermektedir.Ben o sürgün edilen garip kalmış halkıma gardaşlarıma sadece ve sadece dinlerini ve dillerini unutmamalarını Türk Töresini,Türk örf ve adetlerini unutmayıp, namusları gibi korumalarını söylemek istiyorum. Hiç bir zama akıllarından çıkarmasınlarki onlar Yüce Türk Milletinin birer fertleridirler.
  Yeri gelmişken, özel olarak Gazeteniz aracılığı ile Kazakistan Ahıska Türkleri’nin lideri, adını eşidip kendisini görmediğim Ziyaeddin İsmihanoğluya samimi selamlarımı iletiyorum. Onun devlet adamları ile sıkı ilişkileri sayesinde Kazakistan’da yaşamakta olan diğer Türksoylu kardeşlerim biraraya geliyor ve zorluklarını birlikde çözmeği beceriyorlar. Tek elin nesi var der Dedeler. Çalişmalarından dolayı Ziyaeddin kardeşime başarılar diler, mutlu günlerini Ahıska’lı şenliğimizle birlikte paylaşmağı arzu ederim.
  Türkel gazetesi:
  Sayın Zeynep Hanlarova konserlerinizde Türk’ü söyleyen türkülerimizden hangilerini sürgün edilmiş gardaşlarımız için söylüyorsunuz?
  Zeynep Hanlarova :
  Türkülerimizin hepsini bir anlamı ve bir yaşanmışlılığı vardır.İşte bizim türkülerimizi diğer milletlerin müziklerinden ayıran en büyük fark budur.Bizim türkülerimizde aşk vardır ,sevda vardır, vatan ve bayrak vardır hatta ızdırap vardır.Izdırap çeken sürgünlerle yok edilmek istenen ve yaban ellerde garip kalan Türk gardaşlarım için en cok “Gönlüme düşmüşsün” adlı parçamı seslendiriyorum.
  Benden uzak gezen guzel
  Sen gönlüme düşmüşsen
  Yaman Yüreğim çalkalanır
  Sen gönlüme düşmüşsen
  Türkel gazetesi:
  Sayın Zeynep Hanlarova türk dünyasının ünlü sanatçısısınız.Siz Zeynep Hanlarova olarak dünyadan,hayattan başka bir beklentiniz veyahut arzularınız varmı?
  Zeynep Hanlarova :
  Allaha şükürler olsun şahsim olarak hiçbirşey istemiyorum. İsteğim Bütün Türk milletinin istediği gibi Allah yüce Türk Milletini her türlü belaya karşı korusun.Her zaman Türk milletinin yüzünü güldürsün. Ayrıca bizleri unutmayarak selam ve sevgilerini gönderenlere kucaklar dolusu Türkü sıcaklığında sevgilerimi gönderiyor,Türk milleti için çalışanlara Allah yradımcıları olsun diyorum.

  Ropörtajimizin sonunda Zeynep Hanlarova bizlere ” Gönlüme Düşmüşsün” adlı parçayı seslendirerek bizleri berhudar etti.Kendisine Türkel Gazetesi olarak teşekkür ediyor,Türk Dünyası için çalışmalarının devamını diliyoruz.

 14. rümeysa küçükay yorum tarihi 2 Kasım, 2008 21:22

  ohbe sayenizde ödevimi yapabildim çok saol

 15. rıdvan Pulat yorum tarihi 6 Kasım, 2008 17:23

  bu site olmasaydı ödevimi yapamazdım

 16. rıdvan Pulat yorum tarihi 6 Kasım, 2008 17:24

  bu site olmasaydı hocadan dayak yecekdim çokkkkkkkkkkkkkkkkkkk SAGOLUN

 17. harun hünerli yorum tarihi 19 Kasım, 2008 22:14

  çok güzel bir site burası bu site olmasaydı odevimi yapamaz hocadan ve sözlüden ‘1’ alırdım:d:d

 18. hünerlü hüner yorum tarihi 20 Kasım, 2008 12:28

  bu site ödevime yardımcı oldu hiç olmassa

 19. sadoş yorum tarihi 26 Kasım, 2008 19:44

  ben çift başlı kartalın anlamını biliyorum.çift başlı kartal selçuklu ablemi tek başlı şahin kuşu ise mengücek ablemi olarak bilinir.şahinin başı öne egiktir mengücekler bu yolla selçuklulara baglılıklarını ve saygısını ifade ederler.çift başlı kartalın başı biri doguya biri batıya bakar.bu durum dogunun ve batının hakimi türkler oıldugunu sembolize eder.ayrıca çift başlı kartal güç kuvvet kudret özgürlük ve bagımsızlı ifade eeder.

 20. Barış AYKUL yorum tarihi 27 Kasım, 2008 21:42

  Ne mutlu bu ülkeye ki,hala öğrencilerine bu siteyi referans alabilecekleri ödevleri veren öğretmenleri var!!!
  İçimizdeki umudu canlı tutan bu aziz eğitim gönüllülerine en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum…

 21. ismail ceylan yorum tarihi 6 Aralık, 2008 00:23

  ben bu çift başlı kartal lar çok yerde kullanılıyor bu yüzden bu kartal çok önemli galiba

 22. Kaan KOYUNCU yorum tarihi 6 Aralık, 2008 00:25

  bEN BU ÇİFT BAŞLI KARTTALI ÇOK YERDE GÖRDÜM LÜTFEN BİRİ BANA BUNUN NE OLDUĞUNU SÖYLEYE BİLİRMİ?

 23. nida yeter yorum tarihi 25 Aralık, 2008 17:15

  vallahi çok ama çok teşekkür ediyorum siz olmasaydınız ben ödevimi asla yapamazdım tşkkrlr

 24. simay topcu yorum tarihi 30 Aralık, 2008 19:26

  saolun ödevime çok yardım ettiniz thank you

 25. ayse nur narin yorum tarihi 5 Mayıs, 2009 08:26

  bu benim işime yaramaz bana resim lazım ama çok resim yinede bunlarıda çıkartırıcağım

 26. atakan yıldız yorum tarihi 13 Kasım, 2009 18:05

  enazından odevim bitti

 27. sanane yorum tarihi 19 Kasım, 2009 18:03

  sağolun ödev bitti

 28. rabia hepsi yorum tarihi 21 Kasım, 2009 18:34

  yaaaaa bu bilgi tam aradığım gibi ama çooooooookkkkk uzun ben 7. sınıfa gidiyorummm kısa bi bilgi istemiştim yazıcımız yokk o yüzden karşımızdaki kırtasiyeden çıkarttırıyorummmmmm bide kısa bilgi yazsanızz ne olur ahhhh ahhhhhhh artık özetleyip yazcam başaka çare yokkk!!!

 29. ayşe dağlı yorum tarihi 22 Kasım, 2009 22:38

  çok gzl bir site yarayışlı ödevim için işime yaradı teşekkürler….

 30. abdullah tepeyurt yorum tarihi 23 Kasım, 2009 21:47

  çok güzel yazmışın abi ben bir öğrenci olarak tebrik ediyorum.

 31. ibrahim zilif yorum tarihi 14 Aralık, 2009 21:02

  çok teşekkür ederim

 32. serkan yılmaz yorum tarihi 20 Ocak, 2010 01:46

  selam arkadaşlar öncelikle şunu söyleyeyim çift başlı kartal selçuklunun figürüdür bildiginiz gibi ama bu gün günümüzde bu bu figürü şu illerimiz kullanıyor …erzurum,konya..diyarbakır..ama bilinmiyen bir gerçekte varki bu sembolü ERZİNCANDA KULLANIYOR VE BUNU SADECE LAF OLSUN DİYE DEGİL TARİHİNE ÖNEM VEREN BİR MİLLET OLDUGUMUZ İÇİN AMA GÜNÜMÜZDE ELİMİZDE ESER YOK BUNU İSBAT EDECEK AMA MENGÜCEKLİLER TARİHİNİ ARAŞTIRIRSANIZ ANLARSINIZ ONLARIN HANGİ İLLERDEYAŞADIGINI.VE FİGÜRLERİNİ …ŞÖYLE SÖYLİYEYİM MENGÜCEKLİLER ERZİNCANDA YAŞAMIŞ BİR TÜRK BEYLİGİDİR VE SELÇUKLU BOYLARINDANDIRLAR …FAKAT ERZİNCAN İLİMİZDE ÇOK DEPREMLER YAŞADIGINDAN ESERLER GÜNÜMÜZE GELMEMİŞTİR FAKAT DİGER BEYLİK OLANDİVRİGİ BEYLİGİNDE GÖREBİLİRSİNİZ BU FİGÜRLERİ

 33. olcay özcan yorum tarihi 4 Şubat, 2010 13:44

  Andolunun Hititlerden önceki sakinleri Hattilerdir ‘Eti’ kelimesi Hititleri deyil Hattileri ifade eder. Hattiler asyadan anadoluya gelen türk kökenli kavimler beylikleriydi anadolu Hatti veye Hattuşaş ülkesi diye tarihte bilinir.

 34. olcay özcan yorum tarihi 4 Şubat, 2010 14:06

  HATTİ>>H-ATTİ-ATİ>>>’ETİ’-Tİ

 35. olcay özcan yorum tarihi 4 Şubat, 2010 14:25

  AYRICA GASK’LAR (KAŞKA’LAR) SÜMERLER VE HATTİLER AYNI KÖKENLİ PROTO -TÜRKTÜR.

 36. furkan salur yorum tarihi 21 Nisan, 2010 09:12

  güzel

 37. mahmut yorum tarihi 16 Temmuz, 2010 09:28

  türklerde,kartal önemli simgelerden biri olmuştur. hatta kartalı evcilleştirip tafşan avında kullanıyordular bu kültür hala süldürülor bozkırlarda. eski türkler kartal önemli simgeler arsındadır

 38. yeşim yorum tarihi 13 Ekim, 2010 18:28

  ya bizim bundan ödev var…

 39. merve kaçmaz yorum tarihi 25 Ekim, 2010 21:36

  ayrıca ttk nin de ambleminde çift başlı kartal var…

 40. ahmet hakkı dereli yorum tarihi 25 Kasım, 2010 17:46

  ödevim vardı sayenizde yaptım çok teşşekür ediyorum(ödevi olanlar 7.sınıflar galiba):D

 41. nilay tuna yorum tarihi 25 Kasım, 2010 18:52

  SAOLUN TŞK ETTİM YARDIMCI OLDU ÖDEWİME 🙂

 42. ZEHRA YAVUZ yorum tarihi 25 Kasım, 2010 18:53

  SAOLUN ÖDEWİM VARDI YAPTM 😛

 43. lale aksoy yorum tarihi 29 Kasım, 2010 21:04

  bu çok güzel ağzım açık kaldı neredeyse

 44. yusuf aslan yorum tarihi 25 Aralık, 2010 19:59

  çok güzel.

 45. aslan yorum tarihi 24 Ocak, 2011 19:57

  lazım oldu 🙂

 46. hande güleç yorum tarihi 4 Nisan, 2011 19:33

  bu sembol polislerin ambleminde de var

 47. Ferdi GUVEN yorum tarihi 4 Temmuz, 2011 23:41

  ben ferdi guven arkadaslar cıft baslı kartalın tam olarak ne anlama geldıgını bılmıyordum sadece Selcukhana aıt oldugunu bılıyordum. bu sıte sayesınde bende bılgılenmıs oldum;sunmus oldugunuz bu tarıhımızı bızlerı ydınlatıgınız ıcın tesekurlerımı ve sukranlarımı sunarım.

 48. cansu demir yorum tarihi 5 Ekim, 2011 21:12

  cook saolun 🙂

 49. ömer altan yorum tarihi 12 Ekim, 2011 21:32

  ÇOK SAĞOL BE ABİ
  Dün iki saatte bulamamıştım bugün on dakkada buldum.

 50. murat şahin yorum tarihi 24 Kasım, 2011 18:41

  çift başlıklı kartal senbolü polis in armasında da vardır neden böle bilgi paylaştım bu aralara ögrencilere sorulur ondan anlama TÜRKMİLLETİNİN YENİLMEZLİNİ senbol ediyor

 51. Hasan Yigit yorum tarihi 19 Aralık, 2011 15:28

  Olcay Özcan kardesim, yazdiklarini katiliyorum bir cok kanit olmasina karşın tam yüzeye cikartilip ortaya getirilmis degiller,
  Ayrica Nece Hititlerden önceki uygarlik Hattiler ise, Sümer-Akad’dan önceki uygarlik ise Subar(Sumar) lar’dir, Hindu yaltagi sözde Avrupalilar Sümerler’deki dil yapisi kendilerine dört’de biri kadar bile yakin olsa iste Avrupa uygarligi Sümerler diye ne yapacaklarina bilemiyecekler tarihi bastan yazalim diyecekler, ancak Sümer uygarligin dil yapisi en yakin olan dil Türk dili’dir, iste her tasin altindan Türk cikinca parmaklarini tasin altina bile sokmaya korkan sözde avrupalilar, ile onlarin yalakalari Türklügünü unutmus yada yitirmis bitakim onursuz kisiler zamanla kendi özünden uzaklasmis bu toplumun uygarliginin carpitilmasi sonucu bir Sümer-Akad tarihi yeryüzünde kabul ettirmislerdir, Türk gecmisi ört bas edilmistir, ediliyorda!…

 52. Türklerde Bozkurt ve Kartal Motifleri | Ülkücünün Sesi yorum tarihi 8 Mayıs, 2012 08:40

  […] Başlı Kartal’dır. Diğer çift başlı kartal motifleri içeren bayrak ve sembolleri buraya tıklayarak görebilirsiniz. Göktürk Devleti’nin Bayrağı Bozkurt Kafasıdır. […]

 53. yağmur uslu yorum tarihi 2 Temmuz, 2012 20:06

  ödewime gerekliydi yaqptım weeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee 100 aldım

 54. ELŞƏN GONEYLİ yorum tarihi 12 Temmuz, 2012 11:41

  YAŞASİN BOTON TÜRK DONYASİ YAŞASİN AZƏRBAİCAN

 55. sema balkan yorum tarihi 10 Ekim, 2012 21:56

  çok saolun ödevime fazlasıyla yardımcı oldu teşekür ederim :)))

 56. erkan avcı yorum tarihi 8 Şubat, 2013 23:17

  cok tesekkur ederım bızlerı aydınlattıgınız ıcın.supersınız.

 57. yagmur damlası yorum tarihi 12 Şubat, 2013 18:35

  bana selçuklu bayragında çift başlı kartal neyi semböl eder olcaktı………

 58. majestic yorum tarihi 25 Ağustos, 2014 12:47

  ayrıca çift başlı kartalı riposte parfüm amblemide de kulanılmıştır. http://www.riposteparfum.com

 59. şerife yorum tarihi 1 Temmuz, 2015 03:03

  canım abilerim ablalarım.bunu neden bizlere öğretmiyorsunuz.yazık değilmi bizlere, bize başkaları unutturuyor sizin göreviniz hatırlatmak. taki 1-2 haftaya kadar ben bunu ilmunati sembolüdür her yeri nasıl istila etmişlerkorkusuyla yaşıyordum sivas valiliğinde bile bu amblem var nerdeyse her yerde. 2 tane erkek bebeğim var. bunu onların simgesi yapacağım inşallah. teşekür ederim.heryere bırakın bu bilgileri. herkez görsün milletimizi ve süregelen tılsımımızı

 60. şerife yorum tarihi 1 Temmuz, 2015 03:13

  aslımın: böyle derin ve geniş aslımın olmasından dolayı gurur duyuyorum ve tabiki sizler ve bizler gibi hala bu nesili sürdürmek isteyen insanların olması mutluluk veriyor. boşunamı yok edilemiyoruz.

 61. Gezilecekyerler.com yorum tarihi 21 Haziran, 2017 19:32

  Muhteşem bir yazı olmuş. Çift başlı kartal hakkında çok doyurucu bir yazı olmuş. Teşekkürler.
  Gezilecekyerler.com

 62. camil faziloqlu yorum tarihi 19 Kasım, 2018 22:30

  butun simvollar annunakilere mexsusdur.sorushacaqsiniz ki bes annunakilerin yerdeki meskeni hardadir7.annunakilerin yerdeki meskeni azer baycanin shimal-qerinde yerleshen ilisu kendindedir.anadolu diline cox yaxin bir dilde danishan bu millet 7000-min il evvel ilisudan indiki iraq erazisine koc ederek sumer medeniyyetini yaratmishlar.gederken ozlerinin eski yurdlarindaki daq qabartmalarini tabletler sheklinde aparmishlar.buqabartmalari ise arablar islami yayarken taninmaz hala salmishlar.gederken toponimleri de aparmishlar.aleksandr duma iki defa ilisuya gelmishdir.bele cixir ki o sumerlerin yerini bilirmish.rus cari aleksandr ilisu sultanliqinin tarixini oyrenmeyi qadaqan etmishdir.bu vaxta kimi tariximizi oyrenen olmamishdir.eger turkler tariximizi oyrenseler bilecekler ki onlar orta asiyadan yox – kafkazdan gelmishler.boz qurdun daq qabartmasi bele burdadir.dunyanin bizden xeberi yoxdur.dahiler yetiren bu xalqdan tekce sovet devrinde 150-den cox alim cixmishdir.dilimiz getdikce oz yerini azeri turkcesine vermekdedir.eger buishle maraqlanmasalar sonra ilisulularin sumerlerin ecdadlari olduqunu subut etmek mumkun olmayacaq.

Yorum yap