101) @ SEMBOLÜNÜN ANLAMI NEDİR?

Yayin Tarihi 7 Mart, 2009 
Kategori KÜLTÜREL

@ Sembolünün Anlamı Nedir?

@ (at): Biraz komik görünümlü, kuyruğu tepesinden dolaşan bu küçük ‘a’ harfi, internetle beraber günümüzde en çok kullanılan sembollerden biri olmuştur. Sembolün gerçek orijini tam olarak bilinmemektedir. Dünya üzerinde genel kabul görmüş ortak bir isminin olmaması da şaşırtıcıdır. En çok kabul gören ismi İngilizce’deki ‘at sign’dır. Bu sembole Almanlar ‘at zeichen’,

İspanyollar ‘arroba’, Fransızlar ‘arobase’, Japonlar ise ‘atto maak’ adını vermişlerdir.

‘@’ sembolü birçok ülkede şekil olarak değişik hayvanlarla özdeşleştirilir. Internet erişimi olan herkesin adres veya telefon numarasının bir çeşit karşılığı olan e-posta (e-mail) adresi vardır. İki bölümden oluşan bu elektronik posta adresini @ sembolü ikiye ayırır. Önceki kısım kişisel ad olan posta kutusunu, sonraki kısım ise internet servis sağlayıcının adını belirler.

İkinci kısımdaki son birkaç karakter genellikle o kişinin bağlı olduğu kuruluşu ve ülkeyi gösterir. Örneğin, ‘com’ (ticari), ‘gov’ (hükümet), ‘net’ (ağ organizasyonu), ‘edu’ (eğitim), ‘mil’ (askeri) gibi. Bunların dışındakiler de ‘org’ (organizasyon) uzantısını taşırlar. Bunlardan sonra gelen karakterler ait olduğu ülkeyi belirlerler, tr (Türkiye), uk (İngiltere), fr (Fransa) gibi. ‘us’ uzantısını kullanması gereken ABD genellikle bir ülke kodu uzantısı kullanmaz.

@ sembolünün orijini bir muammadır ama yine de iki hikaye var. Birinci hikayeye göre @ sembolünü Ortaçağ keşişlerinin yorgun elleri yaratmıştır. Matbaanın icadından önce çoğunluğu din konulu olan kitapların her bir kopyası elle yazılıyordu. Bu uzun ve yorucu işi keşişler yapıyorlardı, ‘Tarafına, doğru, halinde içinde, yanında, hususunda üzerinde, beherine’ gibi çeşitli birçok anlama gelen, Latince ‘ad’ kelimesinden türemiş ‘at’ kelimesi her ne kadar kısa bir kelime idiyse de kitaplarda o kadar çok tekrar ediliyordu ki sonunda usanan keşişler onu tek el hareketi ile yazacak şekilde, ‘t’ yi ‘a’nın üzerinden sola doğru aşırarak @ şekline dönüştürdüler.

İkinci hikayeye göre sembol ‘amphora’ kelimesinin kısaltılmasıydı. O zamanlar ‘amphora’, hububat, baharat ve şarapların taşındığı fırında pişirilmiş küplerin ölçüm birimiydi. Giorgio Stabile isimli bir İtalyan araştırmacı 1492 tarihli Latince – İspanyolca sözlükte ‘amphora’nm bir ağırlık ölçüsü olan ‘arroba’ya çevrildiğini keşfetti. İspanyolların [email protected] işaretini ‘arroba’ diye isimlendirmelerinin sebebi de bu olmalıdır.

Stabile ayrıca, Floransalı tüccar Francesco Lapi’nin 1536′da yazdığı bir mektupta @ işaretini kullandığını da tespit etti. İşaret aynı zamanda uzak mesafeler arası ticareti belirtmek için de kullanılıyordu ama 18. yüzyılda kullanılışı birim başına bir fiyatı göstermek içindi. Örneğin, tanesi 5 Peni’den 10 portakal alınsa ‘10 portakal @ 5 Peni’ şeklinde ‘her biri’ anlamında yazılıyordu.

@ işareti ilk olarak 1885′te yazı makinelerinin ilk örneği olan Underwood’un klavyesinde kullanıldı. E-posta adresinin bir parçası olarak ise ilk olarak 1977 yılında Roy Tomlinson tarafından kullanılmıştır. Tomlinson’un amacı ise kimsenin adında bulunmayan ve karışıklığa yol açmayacak bir işareti kullanmaktı.

Paylaş:

Yorumlar

“101) @ SEMBOLÜNÜN ANLAMI NEDİR?” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. Gökhan BOZKURT yorum tarihi 8 Mart, 2009 00:52

  “@” işareti ne anlama gelirse gelsin, bunu bizim sorgulamamıza hiç bir hakkımız olmadığını düşünüyorum.

  İnsan Resmi yapılmasını yasaklayan bir zihniyetin a, b, c, @, ” vb. harfleri sorgulamaya hiç bir yetkisi yoktur. Yaradan; bu gibi işaretleri kullanmayı düşünenlerden, icat edenlerden, kullanıma ve hizmete sokanlardan razı olsun; beynine kuvvet versin, çağdışı kalmış olanlara da akıl fikir versin.

  Aklıma geldi de; daha dün anneannem rahmetli, bisikler şeytan işidir benmeyin derdi. Daha sayılamayacak kadar örnek var; yazdırmayın, yazarken utanıyorum…

 2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 9 Mart, 2009 11:33

  Gülümsedim.
  Ol keşişler, tekrardan kurtulmak için yaptıkları @ sembolünün bu kadar yaygınlaşacağını bilseler, küçük dillerini yutarlardı herhalde.
  Bilginin zararı olmaz.
  Memnunum.

 3. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 12 Mart, 2009 14:01

  NE DEMELİ!HER ORİJİNAL,BİLGİ,ARTIK BU SİTEDE.
  BURAYI KESFETSELER!,EMİNİM, SİTEYE,MÜHİM BİR SALDIRI DÜZENLERLERDİ;(HERSEY BEKLENİR!
  *HER YAPTIKLARI GİBİ,KİMBİLİR,DAHA NE,DERİİİNNN..MİSTİK—ANLAM TASIMAKTADIR..YADA,*SADECE O AMACLA BURADA KULLANILDI??
  **BANA İSE *LABİRENT GİBİ GELİR**

Yorum yap