1007) KIZILDERİLİLERİN TÜRKLÜĞÜ İSPATLANDI

Yayin Tarihi 27 Ocak, 2012 
Kategori BASIN-YAYIN

Kızılderililerin Türklüğü ispatlandı

image00122.jpg

‘Kızılderililer Türk müydü’ sorusunun yanıtını Rus ve Amerikalı bilimadamları verdi.

 

Amerikalı ve Rus antropologların araştırmasında, Kuzey Amerika kıtasının ilk sakinleriningenetik beşiğinin Sibirya’nın güneyindeki dağlık Altay bölgesi olduğu ortaya çıktı.

ASYA’DAN AMERİKA’YA

ABD’deki İnsan Genetiği dergisinde yayımlanan araştırmayı yapanlardan Pennsylvania Üniversitesi Antropoloji bölümü Doçenti Theodore Schurr, Rusya, Moğolistan, Çin ve Kazakistan’ın kesiştiği Altay bölgesinin onbinlerce yıldır çok sayıda halkın gelip gittiği kilit bir yer olduğunu belirtti.

Araştırmaya göre, Amerika kıtasındaki ilk insanların ataları bu halklardan biriydi ve bugün Rusya Federasyonu’nun bir parçası olan Altay’dan 20 bin ila 25 bin yıl önce gelmişlerdi.

HER İKİ GRUPTA DA AYNI GENETİK

Asyalılara ait genetik özelliklere sahip bu insanlar, o dönemde sular altında olmayan Bering boğazını geçmeden önce tüm Sibirya’yı katettiler.

Araştırmalarında, Amerikalı kızılderililerin ve Güney Altay bölgesinde yaşayan yerli kavimlerin DNA’larında Y kromozumunu (babadan geçen) analiz eden bilim adamları, iki grubun paylaştığı ve bunlara özgü genetik mutasyonu bulmaya çalıştılar.

Araştırmanın sonucunda, Amerikalı ve Rus antropologlar, her iki grupta da, anneden miras mitokondriyal genlerde de aynı genetik özellikleri buldular.

Çalışmalarında bu mutasyonların ortaya çıkması için ne kadar zaman geçmesi gerektiğini hesaplayan bilim adamları, Altay genlerinin 13 bin ila 14 bin yıl önce Amerikalı yerlilerinkinden ayrıldığını tahmin ediyorlar.

http://www.ensonhaber.com/kizilderililerin-turklugu-ispatlandi-2012-01-27.html

 

Paylaş:

Yorumlar

“1007) KIZILDERİLİLERİN TÜRKLÜĞÜ İSPATLANDI” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. selim anertanolgun yorum tarihi 27 Ocak, 2012 22:50

    vah vah vah meger bize neymisik…evet yasasin kizil dreliler..

  2. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 28 Ocak, 2012 10:28

    !DEMEKKİ ONLARI ABEDE TÜRK(*OLDUKLARI İCİN YOK ETMİS!;(–GELECEKTEDE HİC TÜRK KALMIYACAK HERHALDE?-HEDEFLERİNE BAKILIRSA!TABİİ BİRDE BASA GETİRDİKLERİ HÜKÜMETLERE BAKINCA!!UZUUN YILALRDIR:(

Yorum yap