1003) RAUF DENKTAŞ VEFAT ETTİ

Yayin Tarihi 14 Ocak, 2012 
Kategori BASIN-YAYIN

Rauf Denktaş hayatını kaybetti

image00114.jpg

Akşam saatlerinde diyalize bağlanan KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 88 yaşında hayatını kaybetti. 

 

Yakındoğu Üniversitesi Hastanesi’nin yoğun bakım servisinde 9 Ocak Pazar gününden bu yana tedavi gören KKTC’nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, vefat etti.

İç organlarında dün yetersizlik baş gösteren Denktaş, bu sabah itibarıyla solunum cihazına, akşam saatlerinde ise diyalize bağlanmıştı.

Denktaş’ın sağlık durumunun çok sıkıntılı ve endişe verici bir duruma geldiğinin açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal ile bazı bakanlar ve vatandaşlar hastaneye geldi.

İç organlarında dün yetersizlik baş gösteren Denktaş, bu sabah itibarıyla solunum cihazına, akşam saatlerinde ise diyalize bağlanmıştı.

Rauf Denktaş, adı Kıbrıs’la özdeşleşen, Kıbrıs deyince akla gelen ilk isimdi.

1924’te dünyaya gelen Denktaş, 88 yıllık yaşamının çok büyük bir bölümünü Kıbrıs davasına adadı.

İlk ve ortaöğrenimi Kıbrıs’ta tamamlamasının ardından İngiltere’de hukuk eğitimi aldı.

Aynı yıl adaya dönüp, genç bir avukat olarak, Kıbrıslı Türklerin mücadelesine liderlik eden doktor Fazıl Küçük’ün yanında çalıştı.

Ama Kıbrıslı Türkler onu, 1948’de, henüz 24 yaşındayken, Enosis’e karşı düzenlenen ilk büyük mitingte tanıdı. İlk kez halka seslendiği bu miting, yarım asrı aşan siyasi hayatının da başlangıcı olacaktı.

1958 Haziran’ında Rumların yeraltı örgütü EOKA’ya karşı Kıbrıslı Türkleri korumayı amaçlayan Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 4 kişilik ilk hücresinde yer aldı.

Denktaş, “Toros” kod adıyla bir numaralı TMT mücahidi olarak kaydedildi.

1959’daki Londra-Zürih anlaşmalarıyla, Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasının hazırlanması çalışmalarına katılan Denktaş 1960’ta Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı’na seçildi.

3 yıl sonra, 1963’te cumhuriyetin yıkılması ve Rumların saldırılarının yeniden başlamasıyla Kıbrıslı Türkler, dolayısıyla Rauf Denktaş için de zor günler yeniden başladı.

Devrin Rum lideri Makaryos tarafından istenmeyen adam ilan edildi ve Kıbrıs’a girişi yasaklandı.

5 yıl boyunca adaya gizli yollardan girip çıkan Denktaş, Erenköy çatışmaları sırasında iki kez ölümden döndü.

Denktaş 1974’teki Türk Barış Harekatı’nı izleyen süreçte kurulan Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin de ilk devlet başkanlığını üstlendi.

1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ilan eden Denktaş, 1985-2005 yılları arasında aralıksız cumhurbaşkanlığını yürüttü.

Klerides’in ardından müzakere masasında sırasıyla karşısına Makarios, Kiprianu, Vasiliu, tekrar Klerides ve Papadopulos oturdu.

5 Rum yönetimi liderinin yanı sıra, 5 Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, 6 Türk Cumhurbaşkanı ve 13 başbakanıyla çalıştı.

Zorluklarla dolu bir siyasi mücadele veren Rauf Denktaş tam 3 kez de evlat acısı yaşadı. 6 çocuğundan üçünü kaybetti.

Çoğu Kıbrıs sorunuyla ilgili 50’nin üzerinde eseri bulunan Denktaş, adı ülkesiyle birlikte anılan liderler arasında tarihteki yerini aldı.

DÜNYA BÜLTENİ

 

  

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül:  Bıraktığı en büyük miras Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir

“Sayın Denktaş’ın kaybı, sadece Kıbrıs Türklerinin değil, tüm Türk Milletinin kaybıdır. Milletimiz gerçek bir kahramanını yitirmiştir. Halkının haklı davasına adanmış bir ömrün geriye bıraktığı en büyük miras şüphesiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Kıbrıs Türk halkının bu mirasa sahip çıkarak, Kıbrıs‘ta adil ve kalıcı barışın tesisine yönelik yarım asırlık mücadelesinde başarıya ulaşması, merhum Denktaş’ın aziz hatırasını yaşatacak en önemli kazanım olacaktır. Kıbrıs Türk halkı, bu onurlu mücadelesinde, anavatan Türkiye’yi her zaman yanında bulacaktır.Kuzey KıbrısTürk Cumhuriyeti’nin bu elim gününde, merhum Cumhurbaşkanı Denktaş’a Allah’tan rahmet, başta kederli ailesi olmak üzere, tüm Kıbrıslı Türk kardeşlerimize ve Türk Milletine başsağlığı ve sabır dilerim. Ruhu şad olsun.”

Başbakan Erdoğan: İdealleri, KKTC topraklarında ebediyen yaşayacaktır

“Kıbrıs Türklerinin yetiştirdiği değerli devlet adamı Denktaş’ın vefatı, sadece KKTC’de değil, Türkiye’de de derin bir hüzne yol açmıştır.Türk milletinin gönlünde müstesna bir yere sahip olan merhum Denktaş’ın idealleri, uğruna hayatını vakfettiği KKTC topraklarında ebediyen yaşayacaktır.Bu kederli günde KKTC’deki kardeşlerimizin acılarını Türkiye olarak yürekten paylaşıyoruz.Merhum Denktaş’a Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına, Kıbrıs Türklerine ve aziz milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum.”

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu: Bir tarih daha göçmüştür

“Bir tarih daha göçmüştür. Kıbrıs Türk halkının ve Türklük dünyasının başı sağolsun. Sadece Kıbrıs Türkü değil Türklük dünyası bir liderini kaybetmiştir. Yaslı aileye başsağlığı diliyorum.Elbette Kıbrıs Türk halkı Baba Denktaş’ı unutacak değildir. Kıbrıs Türkünün nerelerden nerelere geldiğini Sayın Denktaş’ın kitapları okunduğu takdirde, yetişen gençlerimiz de iyi anlayacaklardır. Nerelereden nerelere ve ne mücadeleler verilerek kimlerle gelindiğini elbette tarih yazacaktır.
İşte bu tarihi zaman limiti içerisinde en önemli aktörlerden birisi Sayın Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’tır.”

Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel:

Ömrünü Kıbrıs Türk’ünün onurlu mücadelesine adamış ve bu uğurda birçok güçlüğe göğüs gererek KKTC’nin kuruluşunu gerçekleştirmiş, daima Anavatan olarak dilinden düşürmediği Türkiye’ye samimi ve gönülden bağlılığı ile bugünün ve geleceğin nesillerine ışık tutmuş, örnek olmuş, gerçek bir Türk milliyetçisini kaybettik. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Mehmetçikleri bir baba şefkati ile bağrına basmış, onları kucaklamış, onlarla gönül bağı kurmuş örnek bir lideri kaybettik. Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, merhum Denktaş’ın kişiliğini ve hizmetini unutmayacak, onu daima gönüllerinde yaşatacak ve ortaya koyduğu ideallerin yaşatılmasının takipçisi olacaktır. Bu düşüncelerle, Merhuma yüce Allah’tan rahmet, kederli aile fertlerine, Kıbrıslı soydaşlarımıza ve aziz milletimize sabırlar ve başsağlığı diliyoruz.

TBMM Başkanı Çiçek: Yeri hiçbir zaman doldurulamayacak

Merhum Denktaş, sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin değil bütün Türk milleti için önemli bir değerdir. Merhum Denktaş, milletimizin Kıbrıs davasını her zaman çilesini çekmiş büyük bir vatansever, eşsiz bir devlet adamı ve yeri doldurulamaz bir şahsiyettir. Yaşadığı sürece Kıbrıs Türkünün varlığı ve bağımsızlığı için hayatını ortaya koymuş ve tüm ömrünü Kıbrıs davasına vakfetmiştir. Yeri hiçbir zaman doldurulamayacak ancak hatırası Türk milleti tarafından daima yaşatılacaktır.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: Unutulmayacak hizmetler verdi

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucu cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş’ı kaybettik. Kendisi özellikle Kıbrıs Türklerinin baskı politikalarına karşı yürüttüğü onurlu mücadelede oynadığı rol ile unutulmayacak hizmetler verdi. Kıbrıs mücahitleri ve Türk Halkı onun aziz hatırasını asla unutmayacak. Kendisine Allah’tan rahmet, geride bıraktıklarına başsağlığı diliyorum. Hepimizin başı sağolsun” ifadelerine yer verdi.

Başbakan Yardımcı Arınç: Büyük bir liderdi

“O, görmezden gelinen, yok sayılmak istenen bir halkın varlık mücadelesini veren büyük bir liderdi. Milletimiz büyük ve yiğit bir evladını kaybetmiştir. Kendisini, verdiği büyük mücadelesinden dolayı daima saygı ve rahmetle anacağız. Milletimizin başı sağ olsun. Mekanı cennet olsun.”

9. Cumhurbaşkanı Demirel: Kıbrıs davasının kahramanıdır

“Türk dünyası, milletimiz, Kuzey Kıbrıs‘taki soydaşlarımız, çok büyük bir evlatlarını kaybetmişlerdir. Allah rahmet eylesin. 50 seneyi aşan bir mücadelede kendisiyle beraber olduk. Yiğit, yürekli, inandığı davaya sadakatle bağlı bir devlet ve siyaset adamıydı. Kendisi, Kıbrısdavasının kahramanıdır. Hizmetleri unutulmayacaktır.”

Eski başbakanlardan Tansu Çiller:

Rauf Denktaş, Türk dünyasının bir kahramanı, bir büyük devlet adamı idi. Kendisiyle uzun bir süre çalışma imkanımız oldu. Bütün ömrünü ideallerine adadı ve bu uğurdaki mücadelesini son nefesine kadar sürdürdü. İdealleri vatanında yaşatılacaktır. Milletimizin başı sağ olsun. Değerli ailesine Allah’tan sabır diliyorum. Mekanı cennet olsun.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ: “Türk milleti onu hayır ve dua ile yadedecek

“Türkiye ve KKTC ve Türk milleti Sayın Denktaş’ı ve onun Kıbrıs davası ve vatanı milleti, bağımsızlığı onuru ve haysiyeti için verdiği mücadeleyi ve elde ettiği başarıları hiçbir zaman unutmayacak. Kendisini her zaman hayır ve dua ile yadedecektir. Ve kurduğu KKTC’ye onun idealleri doğrultusunda sahip çıkmaya devam edecektir.”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Büyük üzüntüsü içindeyiz

“KKTC’nin kuruluşunda büyük emeği olan bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin lideri ve KKTC’nin bugüne gelmesine en büyük katkıyı yapan kurucu devlet başkanı Rauf Denktaş’ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz. Anısı önünde her zaman saygıyla eğileceğimiz, büyük devlet adamı Rauf Denktaş’a rahmet, Denktaş ailesi, KKTC halkı ve Türk dünyasına başsağlığı diliyorum.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli:

Türk milleti büyük bir değerini, iftihar edilecek bir şahsiyetini ve dünya durdukça milli hafızalardan silinmeyecek abidevi bir devlet ve siyaset adamını maalesef kaybetmiştir. Milletçe acımız büyük, hüznümüz ve kederimiz tarifsizdir. Denktaş, Kıbrıslı Türklerin varoluş haklarının, vazgeçilmez egemenlik hukukunun yılmaz ve tavizsiz bir savunucusu olmuştur. Geçmişte işgal ve esarete direnen, bağımsızlık tutkusuyla Kıbrıs Türklüğüne umut ve heyecan aşılayan bu büyük devlet adamı yaşarken bile efsaneleşmiştir. Enosis zihniyetinin saldırılarını, katliamlarını sineye çekmemiş; Türk milletinin yardım ve duasıyla Kıbrıs Türkü’nün Doğu Akdeniz’de yıldız gibi parlamasına öncülük etmiştir. İnançlarına ve hedeflerine sımsıkı sarılması, doğru bildiklerinden asla geri adım atmaması, KKTC’nin tanınması ve kabul edilmesi için son nefesine kadar çırpınması hürmetle hatırlanacak nitelikleri arasında yerini almıştır. Milli davamız olan Kıbrıs meselesi, onun bayraktarlığı ve müdahalesiyle yabancıların çekim alanına kapılmamış ve anavatan Türkiye’nin izinden şimdiye kadar ayrılmamıştır. Ümidim bundan sonra da ayrılmayacağı yönündedir. Türk milleti bu kutlu mirası ne pahasına olursa olsun sahiplenip, hiçbir şart altında yalnız ve bir başına bırakmayacaktır.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, KKTC’nin 1.  Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatına ilişkin olarak “milletimiz büyük ve yiğit  bir evladını kaybetti” dedi. Denktaş’ın “Yok sayılmak istenen bir halkın, varlık mücadelesini veren  büyük bir lider” olduğunu belirten Arınç, “Milletimiz büyük ve yiğit bir  evladını kaybetti. KKTC’de yaşayan vatandaşlarımızın, tüm milletimizin başı  sağolsun” dedi.

Prof. Dr. Mümtaz Soysal: Tutumu herkese örnek olacak kadar eşsizdi

Her şeyden önce insandı. Bırakın Türkiye için yaptıklarını, Kıbrıs için yaptıklarını, büyük bir insan ve kahramandı. Tutumu herkese örnek olacak kadar eşsizdi.

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal: Tarih onu haklı çıkardı

Türkiye ve bölgenin önemli bir insanını kaybettik.Bir hukukçu olarak başladığı siyasi kariyerini buralara kadar getirdi. Çok büyük acılar çekti. Büyük suçlamalara maruz kaldı. Ancak tarih onun konumunu haklı çıkartacak şekilde istikamet etti. Siyasi karalığı ve derinliği tartışma götürmezdi. Neşeli, şakacı ve çevresiyle fevkalede ilişkiler kuran sıradışı bir insandı.

KKTC Eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat: Kıbrıs Türk tarihi ile bütünleşmişti

Tarihi bir kişiydi. Kıbrıs Türkü’nün tarihinde çok önemli ve büyük roller üstlenmişti. Kıbrıs Türk Tarihi ile neredeyse bütünleşmişti. Kendisini kaybetmek tabiki büyük bir boşluk yaratıyor. Bu boşluğu doldurmak için çok çalışmak gerekecek. Hepimizin başı sağolsun.

DSP Genel Başkanı Türker: 
         
DSP Genel Başkanı Masum Türker, KKTC’nin 1.  Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatına ilişkin, “KKTC ve Türkiye için büyük  kayıptır, Allah rahmet eylesin” dedi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay: Kıbrıslı Türklerin haklı davalarını yılmadan savundu

“”Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sayın Rauf Denktaş’ı bu akşam kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. KıbrısTürklerinin haklı davalarını yıllarca yılmadan ve yorulmadan savunagelmiş ve Kıbrıs mücadelesinin unutulmayacak ismi olan sayın Denktaş’a Allah’tan rahmet, Kıbrıs Türklerine, ailesine ve milletimize başsağlığı ve sabırlar diliyorum.”

KKTC Başbakanı İrsen Küçük:  Herkes için büyük bir kayıp
         
Başbakan İrsen Küçük de Rauf Denktaş’ın hem kendisi hem de Kıbrıs Türk  halkı için ayrı öneme sahip bir lider olduğunu belirterek, Denktaş’ın vefatının  herkes için büyük bir kayıp olduğunu dile getirdi.  Hem Denktaş hem de Dr. Fazıl Küçük ile uzun yıllar çok yakın olduğunu  ifade eden Başbakan Küçük, gençlik yıllarında Kıbrıs davası ve mücadeleyi  birlikte konuşup, bu konuda yapılanları, yapılabilecekleri onlarla ele  aldıklarını hatırladığını söyledi.Denktaş’la anılarını unutmasının mümkün olmadığını vurgulayan Küçük, Dr.  Fazıl Küçük ile Rauf Denktaş’ın yakın tarihte hayatlarını kaybettiklerine dikkati çekti.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi:

Sayın Rauf Denktaş’ı bir eski cumhurbaşkanı kimliğine sığdıramayız. Hayatı mücadeleyle geçmiş, örnek bir dava insanıdır. Kendisine Allah’tan rahmet, Türk milletine sabır diliyorum. Merhum Rauf Denktaş için Türkiye’de yas ilan edilmesini öneriyorum.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu: Gelecek nesiller için vazgeçilmez bir önder

“Gelecek nesiller için vazgeçilmez bir önder olarak kalacağı inancıyla, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri olarak, şahsım ve İslam dünyası adına, Kıbrıs Türklerinin, Türk ve İslam dünyasının tarihi lideri ve unutulmaz kahramanı Sayın Rauf Denktaş’ı ebedi yolculuğuna uğurlarken, kendisine Yüce Allah’tan rahmet diliyor, kederli ailesi, KKTC halkı ve Türk Milletine derin taziyelerimi sunuyorum.”

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun: Tarihi bir lider

“Sayın Denktaş, Birleşmiş Milletler‘in (BM), Kıbrıs‘ın yeniden  birleşmesi için yürütülen, BM gözetimindeki müzakereler çerçevesinde ve BM’nin  adada barışı korumaya yönelik sorumluluklarına ilişkin olarak uzun süren bir  ilişkisi olduğu, Kıbrıslı Türklerin uzun süre görev yapan tarihi bir  lideridir.”

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim da Denktaş’ın vefatı nedeniyle ortak  başsağlığı mesajı yayımladı. Mesajda, Denktaş’ın, kendini Kıbrıs Türk toplumuna adayan mümtaz bir  lider olduğu vurgulandı ve ölümünden duyulan üzüntü dile getirildi.

Kıbrıs‘taki BM Barış Gücü (UNFICYP) Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Downer ve Buttenheim, UNFICYP adına Denktaş ailesine veKıbrıs Türk toplumuna  başsağlığı dileklerini ilettiler. Mesajda, Kıbrıs‘ta kapsamlı bir çözüme varılmasının bütün Kıbrıslıların  yararına olacağı da belirtildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu: Kıbrıs Türk Halkı ve Türk Milleti önemli bir lideri kaybetti

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ömrünü Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve eşitliğine adamış çok değerli bir devlet adamıydı. Kıbrıs Türk Halkı ve Türk Milleti çok önemli bir liderini kaybetti” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Denktaş’ın vefatı nedeniyle yayımladığı mesajında, hayatını Kıbrıs Türk halkının devam eden özgürlük ve eşitlik mücadelesine adamış olan KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içerisinde olduklarını belirtti.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, mesajında şunları kaydetti:  

“Kıbrıs Türk halkının devam eden özgürlük ve eşitlik mücadelesinin lideri, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz. Denktaş, ömrünü Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve eşitliğine adamış çok değerli bir devlet adamıydı. KıbrısTürk Halkı ve Türk Milleti çok önemli bir liderini kaybetti. Türk iş dünyası adına, merhum Rauf Denktaş’a Allah’tan rahmet, başta ailesi olmak üzere, Türk milletine ve Kuzey Kıbrıs Türklerine başsağlığı diliyorum.”

Kosova Demokratik Türk Partisi Lideri Mahir Yağcılar:

Bu kederli günde Kıbrıs’taki kardeşlerimizin acılarını Kosova Türkleri olarak en derin duygularla paylaşıyoruz. Türk dünyası tarihinde önemli bir yere sahip olan merhum Denktaş’ın idealleri ve ruhu KKTC’ye olduğu gibi tüm Türk dünyasına sonsuza dek ışık tutacaktır. Merhum Rauf Denktaş’a Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına, Kıbrıs Türklerine ve tüm Türk dünyasına sabır ve başsağlıkları diliyorum.

İŞTE FOTOĞRAFLARLA DENKTAŞ / WEB TV 

RAUF DENKTAŞ HAYALLERİNİ BÖYLE ANLATMIŞTI / WEB TV 

 KKTC GAZETELERİ BİRİNCİ SAYFALARINI DENKTAŞ’A AYIRDI / FOTO GALERİ

 LEFKOŞA SEMALARINDA TÜYLERİ DİKEN DİKEN EDEN GÖRÜNTÜ / WEB TV

 DENKTAŞ’IN NAAŞI BÖYLE TOPRAĞA VERİLDİ / WEB TV

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/19681577.asp

 

 

Paylaş:

Yorumlar

“1003) RAUF DENKTAŞ VEFAT ETTİ” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. M.SALİH ÖZBEY yorum tarihi 14 Ocak, 2012 22:29

  DENKTAŞI UĞURLARKEN…
  Milli kahraman ,”Gerçek” devlet adamı, Rauf Denktaş, hakkın rahmetine kavuştu.
  Türk milletinin ve ailesinin başı sağ olsun.
  Gerçek milliyetçi ya da ulusalcı, vatansever yiğit, Rauf Denktaş’ın hakkın rahmetine kavuşmasının ardından, Türkiye ve Kıbrıs da” yas” ilan eden iktidar, gerçekten samimi mi?
  AKP ve onun iktidarının, Denktaş böylesine sahip çıkmasında ki amaç, Denktaş’a olan saygısından olduğunu düşünmek saflık olmaz mı?!
  AKP ve yandaşları kesinlikle,”Denktaş’ı” sevmezler /sevmediler!
  Çünkü
  Denktaş vatanseverdir.
  Çünkü
  Denktaş Türk milliyetçisi idi
  Çünkü
  Denktaş, bir karış toprağı için canını vermeğe adamıştı.
  Çünkü
  Denktaş ,adam gibi adamdı..
  Çünkü
  Denktaş,”hötü- başı oynanan cinsten devlet adamı değildi.
  Ve AKP ve onun başının desteklediği alarak, Mehmet Ali Talat hödüğü, yaptığı ve vaat ettiklerinin” kofluğu” ortaya çıkınca, Kıbrıslılar gerçeği görerek, Talat’ın iktidarına son verdi!
  Balık beyinliler hatırlamazsa de,

  Başbakanın, Mehmet Ali Talat satılmışı ile yaptığı “telefon” görüşmeleri hala zihinlerdedir.
  Böylesi bir zihniyetin,”Denktaş” için yas etmesinin samimiyeti test etmeye muhtaçtır.
  Recep Bey tayfası değil mi?
  Denktaş’ GATA” da tedavi olması için, ambülâns uçak göndermeyen!
  Atatürk ten sonra en ”Türklük ve ülke bütünlüğü ” konularında dik duran, yıllarca “Haçlılarla” mücadele eden Denktaş, AKP ve Cemaatçi iblislerce, öylesine icbarsızlaştırıl ki, Denktaş ve ailesi sokaklarda bile gezemez oldu!
  Şimdi kalkmışlar, Denktaş için “Yas ediyorlar!
  Siyasetin acımasız kalleş olduğunu biliyorduk, ama AKP iktidarı gelen “Üçkâğıtçı-ikiyüzlü ve milleti enayi yerine koyma gibi “siyasi anlayış”, yeni çirkeflikleri ile tanışmış oldu!
  Tabi her devir kendi kurallarını getirir ama bu güne kadar,”Milli konularda” hiç böylesine “haince” davranışlara şahit olmamıştı!
  Kıbrısı, AB’ye peşkeş çekmek amacıyla, Annan planı çerçevesin de Kıbrıs’ta yapılan “yes be annem” oylamasında, Denktaş’a, öylesine hakaretler yapıldı ki, o koca çınar bile isyan etti!
  Aynı satılmış zihniyet, Kıbrıs Rum kesiminin, AB’ye girmesine onay vererek, Türkiye’nin AB’ye girmesine engel olacak “Rumları” yarattı!
  Aslında, bu zihniyetin çıkarında hiçbir zaman, Türk Milleti’nin çıkarı söz konusu olmamıştır/olmayacaktır da!
  Azerbaycan, Pakistan, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanıma isteklerini, AKP iktidarı elinin tersi ile tepmedi mi?
  Netice itibarı ile Hakkın rahmetine kavuşan, Rauf Denktaş’ tanrıdan rahmet diliyorum mekânı cennet olsun diyoruz da.
  Merak ettiğim şey;
  Denktaş’ı yerden yere verip, yas ilan edenler, lütüf edip, Denktaş’ın cenaze törenine hangi yüzle katılacaklarıdır?
  Siyasette böyle şeyler olur diyenlere katılmak mümkün değil!
  Çünkü
  Denktaş, Kıbrıslıdır
  Kıbrıs’ın bağımsızlığı için yetmiş yedi düvele karşı mücadele verdiği için, belirli, satılmış mihraklarca, acımasızca yargısız “yargısız infaza” tabi tutulmuştu!
  Kadere bakın dün onu eleştirenler onun çizgisine gelmişlerdir!
  “Ölüm döşeğinde” bile, Kıbrıs’ın bağımsızlığını savunan bir başka lider dünya da tanıyan var mı acep!

 2. celal taner yorum tarihi 15 Ocak, 2012 21:11

  Allah gani gani rahmet eylesin bu buyuk mucait adama iste tam mucait bu adamdi gerisi hep sahte

 3. M.Nihat YILMAZ yorum tarihi 16 Ocak, 2012 14:36

  BÜYÜK TÜRK MİLLETİ’NİN,BAŞI SAĞ OLSUN!
  Allah rahmet eylesin.
  Rauf Denktaş,Cumhuriyet döneminde yetişen nadir Türk Milli Kahramanı ve örnek şahsiyettir.O’nun manevi varlığı,milletimizin milli birliği yolunda, daima ışık olacaktır.
  Allah,bu Büyük Türk Milleti’ne,o’nun gibi liderler,nasip etsin.

Yorum yap