747) GÖRÜNMEZLİĞİN KEŞFİNDE İLK ADIM

Yayin Tarihi 21 Mart, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Görünmezliğin keşfinde ilk adım

image00116.jpg

Türk bilimadamı Tolga Ergin, Alman meslektaşlarıyla birlikte bir cismi görünmez hale getirmeyi başardı.

Türk bilim adamı Tolga Ergin ile Alman meslektaşları, yaydığı ışını kontrol atına alarak cismi görünmez hale getirmeyi başardı. Science dergisinde yayımlanan araştırmayı yürüten ekibin başında bulunan, Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nden Tolga Ergin, dönüşüm optiği kullanılarak görünmezliği sağladıklarını belirtti. Bu teknolojiyle, ışığın yayılımı yönlendirilebiliyor, kontrol altında tutulabiliyor.

Ergin ve meslektaşları, fotonik kristaller kullanarak bir görünmezlik perdesi elde etti. Bu perdeyle, altın bir yüzey üzerindeki küçük bir yumruyu görünmez hale getirmeyi başardılar. Bu perde özel merceklerden oluşuyor. 

Perdeyle yumrudan çıkan ve görünürlüğünü sağlayan ışık demetleri yönlendirilerek cisim gizleniyor. Bu işlem bir cismi halıyla örtüp gözden uzak hale getirmeye ve sonra halıyı da görünmez yapmaya benziyor. Buradaki mercek sistemiyle oluşturulan perde, cismi örten ancak görünmeyen halı gibi davranıyor.

BÜYÜK DÜŞÜN İLK İP UCU

Bilim adamı Ergin, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Elde ettiğimiz sonuçlar oldukça heyecan verici, çünkü insanoğlu her zaman görünmezlik istemiş veya görünmezlik pelerinine sahip olmayı düşlemiştir. Bizim çalışmamız, bunun mümkün olabileceğine dair ilk ipucunu sağladı. Bu tekniğin işe yaradığını gösterdi” dedi. Ergin, bir insan veya bir arabanın, uyguladıkları bu teknikle görünmez hale getirilmesi için uzun yıllar daha çalışılması gerektiğini de belirtti.

Kaynak: Reuters

Paylaş:

Yorumlar

“747) GÖRÜNMEZLİĞİN KEŞFİNDE İLK ADIM” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. M.Nihat Yılmaz yorum tarihi 21 Mart, 2010 23:05

  -Türk Milleti,Bu tür haberlere hasret kaldı.
  Tolga Engin adındaki Türk’ün görünmezlik buluşu yapması, bizi olağanüstü sevindirmiştir.
  -“Biz yapamayız,biz adam olmayız!” kompleksini atmalıyız.Madem ki tarih-medeniyet Türklerle başlamış,niçin Türklerle devam etmesin?
  -Mucit,Tolga Engin’i kutlarken,bu yazıyı yazanı,bu sitede emeği geçenleri ve bu duygular içindeki insanlarımızı da gönülden kutluyorum.
  Ne mutlu Türkçe düşündüm,Türk gibi davrandım diyene.
  Saygılarımla.

Yorum yap