746) HUTBENİN KONUSU: “EY MÜMİNLER, AB HAYIRLIDIR!”

Yayin Tarihi 20 Mart, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Avrupa için hutbe:

‘Ey müminler AB hayırlıdır’

image00115.jpg

AB Genel Sekreterliği tanıtım için hutbe hazırladı! Hutbede, ‘Aziz müminler, AB Hıristiyan birliği değildir’ vurgusu yapılıyor.

AB’den sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’a bağlı AB Genel Sekreterliği (ABGS), birliğin Türkiye’ye sağlayacağı faydaları anlatmak için farklı projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. AB’yi camide tanıtmak için harekete geçen ABGS, bu amaçla bir ‘cuma hutbesi’ taslağı da hazırladı.

Akşam’dan Ezgi Akın’ın haberine göre çalışmada AB’ye yönelik ‘yanlış algılamaların giderilmesi’ hedef alındı. Diyanet vize verirse, hutbe rötuşları yapıldıktan sonra okunacak.

Hutbenin ana fikrinde, İslam dininin Avrupa Birliği’nin dışında bir din olmadığı mesajı vurgulanıyor. Atatürk’ün, ‘Muasır Medeniyet’ idealine de vurgu yapılan taslak hutbede, AB’nin bu ideal yolunda önemli bir adım olduğu kaydedilerek, ‘AB’nin gelecek nesillere fırsatlar sunacağı’ belirtiliyor.

Hutbede Hazreti Muhammed’in, ‘İlim, Çin’de bil’ e olsa arayın’ gibi hadislerine ve Kur’an-ı Kerim’in, evrensel değerleri yücelten ‘Zümer’ ve ‘Bakara’ surelerinden bölümlere de yer veriliyor.

Taslak hutbeden çarpıcı bölümler:

‘Aziz müminler, yaratılmışların en seçkini olan insana büyük değer veren dinimiz, daha huzurlu bir hayatın arayışını öğütlemektedir… Avrupalılar, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, kıtaya barış ve istikrar getirmek üzere bir birlik oluşturma kararı almışlardı. Bugün yarım milyara yakın Avrupalı, Avrupa Birliği sayesinde daha huzurlu daha müreffeh bir yaşam sürmekte. Hürriyet, akıl, bilim, eşitlik, insanlık onuru ve insan hakları gibi evrensel değerlere dayanan Avrupa Birliği bir Hıristiyan Birliği değildir. Avrupa Birliği ülkelerinde Hıristiyan nüfus çoğunluktadır; ama başka dine mensup insanlar da vardır. 18 milyon Müslüman yaşamaktadır. Avrupa’daki evrensel değerlerin hayata geçirilmesinde, İslam filozoflarının büyük katkısı olduğunu unutmayalım….’

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“746) HUTBENİN KONUSU: “EY MÜMİNLER, AB HAYIRLIDIR!”” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. alptuğ telmaç yorum tarihi 20 Mart, 2010 17:46

  …………doğru söylüyor hayırlıdır . müslümanın hıristayan için ter dökmesi hayırlıdır. salih ameldir. haksızmıyım …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 2. seit arsal yorum tarihi 21 Mart, 2010 22:27

  diyanet ihanet kurumu dur !!yenimi ogreniyoruz!!papa nin eteyini openden musluman olur mu!!!yada yilbasi yapmak cayizdir diyen hocalardan hayirmi gelir!!!zaten ulkede noel filan pak gibi bayramlari kutluyorlar !!serefsizler

 3. osman onuktav yorum tarihi 22 Mart, 2010 03:08

  DİYANET artık iyice zırvaladı islam yerine siyasi cıkarlara hizmet ediyor ben kendi adıma bu kurumu kabul etmiyorum hiç bir diyanetin hutbesinide dinlemiyorum ALLAH islah etsin.AKP yalakları

 4. kenan temiz yorum tarihi 22 Temmuz, 2010 22:32

  al benden de o kadar
  iktidarın borazanı ve arpalığı bir kurum

Yorum yap