740) ABDÜLCANBAZ’IN BABASI VEFAT ETTİ!

Yayin Tarihi 11 Mart, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Turhan Selçuk hayatını kaybetti

image0016.jpg

Cumhuriyet Gazetesi çizerlerinden Turhan Selçuk, hayatını kaybetti. Selçuk, önceki gün Acıbadem Maslak Hastanesi’nde karın içindeki aort damarının yırtılması nedeniyle ameliyat olmuştu.

TURHAN SELÇUK’UN UNUTULMAZ KARİKATÜRLERİNDEN SEÇMELER

Cumhuriyet Gazetesi’nde “Söz Çizginin” başlığıyla karikatürleri yayımlanan Turhan Selçuk, önceki gün rahatsızlanarak Acıbadem Maslak Hastanesi’ne kaldırıldı.

Karındaki aort damarının genişlemesi (abdominal aort anevrizması) teşhisi ile tedavi altına alınan Selçuk’a hastanede önceki gün stent takıldı.

Ancak kanama nedeniyle tekrar ameliyata alınan Selçuk, yoğun bakımda tutuluyordu. 

NEVŞEHİR’İN HACIBEKTAŞ İLÇESİ’NDEKİ ÇİLEHANE BÖLGESİNDE TOPRAĞA VERİLECEK

Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, Turhan Selçuk’un cenazesinin vasiyeti üzerine Hacıbektaş’ın Çilehane bölgesinde defnedileceğini söyledi.

Belediye olarak hazırlıklara başladıklarını belirten Selmanpakoğlu, “Merhum Turhan Selçuk, yıllardır cenazesinin Hacıbektaş’a defnedilmesini istiyordu. Öyle sanıyorum ki geçtiğimiz yıl da bu isteğini noter tarafından kayıt altına aldırarak vasiyet bırakmış. Vasiyetinde Hacıbektaş’a defnedilmek istediğini dile getirmiş. Biz de bu konuyla ilgili tüm hazırlıklarımızı yapıyoruz” dedi.

Turhan Selçuk için cumartesi günü İstanbul‘da tören düzenlenecek. Selçuk’un cenazesi, pazar günü Hacıbektaş’ta düzenlenecek törenin ardından Çilehane bölgesinde toprağa verilecek.

TÜRK MİZAHININ DUAYENLERİNDENDİ

image0022.jpg

Türk mizahının önde gelen isimlerinden biri olan Turhan Selçuk, 1922’de Muğla’nın Milas ilçesinde doğdu. Türkiye’de karikatüre yön veren isimlerden Selçuk, Semih Balcıoğlu ve Ferit Öngören ile beraber Karikatürcüler Derneği’nin de kurucularından.

İlk olarak Akbaba’da çalışmaya başladı, ondan sonra Aydede, Yön, Devrim Örneği gibi dergilerde ve Milliyet, Akşam gibi günlük gazetelerde çalıştı.

Turhan Selçuk’un özellikle Abdülcanbaz tiplemesi çok ün kazandı. Türkiye ve Avrupa’da birçok müzede karikatürleri sergilendi. Son olarak Cumhuriyet gazetesinde çizen Turhan Selçuk, gazeteci-yazar İlhan Selçuk‘un kardeşi. 

http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/haber/14063597.asp?gid=373

Paylaş:

Yorumlar

“740) ABDÜLCANBAZ’IN BABASI VEFAT ETTİ!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. perle yorum tarihi 13 Mart, 2010 03:05

    *BÖYLESİ ENDER İNSANLARIN ÖLÜMÜNE SAHİT OLMAK NASILDA IZDIRAP VERİYOR..GERİDE KALMAK VE SES CIKARAMADAN BERBAT BİR DÜNYADA NEFES ALMAK ZORUNDA OLMAK:(o kurtuldu..da biz?

Yorum yap