738) VAN VALİ’SİNİN, KAMU AÇILIMI

Yayin Tarihi 7 Mart, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Vali, köylere yol ve su

götürmek için konağını sattı

image0012.jpg

Göreve geldiğinden sosyal projeleriyle kısa sürede adından söz ettiren Van Valisi Münir Karaloğlu; içinde, ikmet ettiği Vali Konağının da bulunduğu taşınmazları kırsal bölgelere su ve yol götürmek, okul yaptırmak için ihaleyle sattı.

Şerefiye Mahallesi Ordu Caddesi üzerinde bulunan Vali Konağı ve 12 işyeri kırsal bölgelere su ve yol götürmek, okul yaptırmak amacıyla Van İl Encümeni tarafından 8 milyon 744 bin 395 TL muhammen bedelle satışa çıkarıldı.

İhale ilanlarının şubat ayında Resmi Gazete başta olmak üzere, yerel ve ulusal basında yayınlanmasının ardından taşınmaz malların ihalesi de çarşamba günü İl Özel İdaresi’nde yapıldı. 5 İl Genel Meclis Üyesi’nin de yer aldığı 11 kişilik İl Encümeni İhale Komisyonu tarafından ihaleye katılan firmaların teklifleri kapalı zarf usulü ile alındı. 2 firmanın katıldığı ihalede en yüksek rakamı 9 milyon 165 bin TL ile YTY İnşaat Nakliye Turizm Madde Sanayi ve Limited Şirketi – Ahmet Çayırlı ortak girişim grubu verdi.

İhale komisyonu da verilen tekliflerle ilgili yaptığı değerlendirmenin ardından, onaylanmak üzere Van Valisi Münir Karaloğlu’na gönderdi. Karaloğlu, yaptığı incelemenin ardından kendisinin de ikamet olarak kullandığı konak ile birlikte 12 adet işyerinin satışını imzaladı.

Karaloğlu göreve başladığı ilk gün, kendisine gönderilen çiçekleri, Van’da çiçekçilik yapan 9 çocuk annesi bir kadına bağışlamasıyla gündeme gelmişti. Karaloğlu, Van’lılarla rahat anlaşabilmek için Kürtçe de öğrendi.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

YENİDEN ERGENEKON YORUMU:

Eğer bu satış ile Yabancıların Van’da mülk edinmelerine bir kolaylık sağlanmadıysa; Sayın Valimizi tebrik eder, çalışmalarında başarılar dileriz…

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“738) VAN VALİ’SİNİN, KAMU AÇILIMI” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. Haydar Okur yorum tarihi 7 Mart, 2010 21:02

  Yazıyı okurken benim de aklımdan geçmişti notunuzda yazdığınız yorum. İhaleyi alan YTY İnşaat Nakliye Turizm Madde Sanayi ve Limited Şirketi – Ahmet Çayırlı ortak girişim grubu şirketinin ortaklarını öğrenmek ve aldığı bu taşınmazlar üzerinde neler yapacağını iyi takip etmek gerekir bence…Ben şahsen van valisinin bu güzel davranışını kutluyor ve içtenlikli olduğunu da inanıyorum.Asıl kuşkumu öejen durum alan şirketin ne yapacağı hususudur 9 milyon 161 bin TL aldığı bu taşınmazlarıermeni şirketleri 12 milyon TL verirlerse hemen devir işlemini yapacağından da kuşku duyuyorum. Bu yaparlar mı, Türkiyede rant için her şey yapılır, yapılıyor da…

 2. ŞÜKRÜ ADATEPE yorum tarihi 8 Mart, 2010 01:34

  HAYIRLI GECELER SN HOCAM.BENCE BURADA VALİNİN İYİ NİYETİNİN DIŞINDA DÜŞÜNMEK LAZIM,İHALEYİ ALAN FİRMA VE ORTAKLARININ ALINAN TAŞINMAZIN NE AMAÇLA KULLANILACAĞININ DÜŞÜNDÜRÜCÜ OLDUĞU KANATINDAYIM.AYRICA VERİLEN MEBLAĞ GERÇEKTEN YÜKLÜ,ŞİMDİKİ HÜKÜMETİN TEKELİN SATIŞI DAVASINDA YAPTIĞI GİBİ VERDİKLERİ ŞAHISIN 1 HAFTA İÇERSİNDE VERİLEN MİKTARIN NEREDEYSE 4 KATI FARKLA DEVREDİLMESİ BENCE AKILLARDAN ÇIKMAMALIDIR.BU İHALEDEDE BENCE BİR DURUM GÖZÜKMEKTEDİR.KALEMİNİZE EMEĞİNİZE SAĞLIK ALLAHU TEALA GÖLGENİZ OLSUN KALEMİNİZ DAİM OLSUN ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM SAYGILARIMLA..

 3. Zerrin TAYFUR yorum tarihi 9 Mart, 2010 03:16

  İlk başta insan aaa diyor köylüye yol su elektrik
  hizmet için çalışan bir vali diye düşündürüyor
  ama işin asıl gerçeği Devlet mallarını cüzi bir
  rakamla kapalı usul le satılması düşündürüyor insanı kime satıldı Vali tek başına bu kararı alamaz kimler yaptırıyor maksat ne?Devletin bütçesinde köylüye yol yapacak hiçmi parası yok bu vergiler iki köprü parası belediyelerin kazncı
  vs. bir sürü gelir var hükümet konağı nasıl satılır akıl alır bir durum değil bunun açıklanması insanlaı bu konuda aydınlatmaları lazım Yılmaz bey bu bilgiler için çok teşekkürler
  dün ben sadece başlığına bakmıştım yazının vay be vali köye yol yapıyor dedim yanılmışım ..

Yorum yap