737) ABD’Lİ MÜSLÜMAN VEKİL, KIZILDERİLİ SOYKIRIMININ TANINMASINI İSTEDİ!

Yayin Tarihi 1 Mart, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

ABD’li Müslüman vekilden

Kızılderili soykırımını tanıma önerisi

image001.jpg

ABD’nin ilk Müslüman vekili, ülkesinin Kızılderili soykırımını tanıması gerektiğini söyledi.

ABD Kongresi’nin ilk ve tek Müslüman vekili, ayrıca Ermeni iddialarının oylanacağı Meclis Dış İlişkiler Komitesi üyesi olan Keith Ellison, “Kızılderililer’e yaptığımız soykırımı tanımadık. Şimdi dünyanın öbür ucundaki bir olayla ilgili karar vermemizi istiyorlar. Çok rahatsızım…” şeklinde konuştu.

ABD’nin ilk ve tek Müslüman milletvekili olan Keith Ellison Vatan’a verdiği röportajda Ellison’u ABD-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi.

Kongre bunun yeri değil

Öncelikle Ermeni yasa tasarısı hakkındaki görüşü sorulan Kongre üyesi Ellison, bu konuda halen düşündüğünü ve karar vermediğini açıkladı. Bu yasa tasarısının özellikle Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerine nasıl etki edeceğini öğrenmeye çalıştığını söyleyen Ellison, “Bu tasarının geçmesi birilerinin durumunu iyileştirecek mi? Veya Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkileri iyileştirecek mi yoksa daha mı kötüye mi götürecek? Bütün bunların cevaplarını bulmadan bir karar vermek istemiyorum” dedi.

Bu tarihi meselenin Amerikan Kongresi’ne getirilmesinden dolayı yaşadığı huzursuzluğu da ifade eden Ellison, Amerika’nın önce “kendi işlediği soykırımlara bakması” gerektiğini söyledi. Amerikan Kongresi’ni bu tasarının karar verilecek bir yer olarak yeterli görmediğini de ifade etti: “Biz daha Yerli Amerikalı (Kızılderililer) kabilelere karşı yaptığımız soykırımı tanımadık. Ama yüzyıl önce, dünyanın öbür ucunda yapılan bir olayla ilgili karar vermemizi istemekteler. Oldukça rahatsızım.”

Dünya Bülteni

Paylaş:

Yorumlar

“737) ABD’Lİ MÜSLÜMAN VEKİL, KIZILDERİLİ SOYKIRIMININ TANINMASINI İSTEDİ!” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. cem odeer yorum tarihi 5 Mart, 2010 18:26

    neden bizim yoneticeler bundan hiç soz etmiyor!!! biraz olsun baski yapalirdik!!ama nerde o yurek!!!!

  2. Emin Işık yorum tarihi 10 Mart, 2010 01:51

    Amerika’nın yaptığı soykırımlar saymakla biter mi? Kızılderililer en başta başlı başına bir felaket, soykırımın en büyük örneği. Afkanistan, Irak daha bunları karıştırmıyorum. Türkiye’de bu Müslüman vekilin arkasında durabilecek siyasetçi çıkacak mı bakalım çıkamaz çünkü bir Amerikalı abisi gelir kulağını çeker olmaz..

Yorum yap