708) “Arz” Dergisi

Yayin Tarihi 19 Temmuz, 2014 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

ARZ DERGİSİ

image001

Merhaba;

Dünya Eğitim Gönüllüleri Birliği (DEGBİR) yayın organı olarak vücuda gelen ‘’ARZ’’ dergisi çalışanları ve gönül verenleri olarak öncelikle, saygı ve sevgilerimizi ‘’ARZ’’ ederiz.

Türk edebiyat, tarih, kültür ve düşünce hayatına yeni bir hız kazandıracak olan ‘’ARZ DERGİSİ’’. Tüm ideolojik unsurlardan sıyrılıp, tamamen ilmi veriler ışığında, az bilinen hususları okuma dünyanıza taşıyacak.

‘’ARZ DERGİSİ’’ bakış açısını, Yunus EMRE’nin ‘’Cümle yaratılmışa bir göz ile bakmayan, halka müderris olsa dahi Hakikate asidir.’’ sözünün altını, ilmi veriler ile dolduran, doğruları idrak edeceğiniz, içinizdeki bastırılmış ve haykıramadığınız düşüncelerinizi yüksek sesle avazlandıran bir dergidir.

‘’ARZ’’ ismi; güncel olarak ‘’A’’dan ‘’Z’’ye, ‘’R’’elatite (gerçeklik). ‘’ARZ’’ ismi; sunmak, kavuşturmak, istenileni vermek. ‘’ARZ’’ ismi; yaşadığımız ve dünya dediğimiz gezegen üzerinde yaşayan tüm kainat-ı beşer demek.

Büyük üstat Cemil MERİÇ’in de ifade ettiği gibi, ‘’Dergi hür tefekkür kalesi…’’ yani dergi özgürce düşüncelerin yer aldığı, dışarıdan olumsuz fikri saldırılara karşı, geçilmeyecek bir kale. Bu kaleyi ancak ‘’Tefekkür’’ yani fikir geçebilir.

‘’ARZ DERGİSİ’’ kapağında ki remiz (simge), yaratılışı anlatmaktadır. Yaratılış yani var oluşumuzu sorgulayan, nereden gelip nereye gittiğimizin basit bir simgesidir. Kısaca ‘’ARZ’’ edecek olur isek; bizler daha anne rahmine düşmeden önce, dünyada dört element halinde bulunuyorduk. Remizde ki yıldız bunu temsil etmektedir.

Daha sonra, anne ve babamız bizleri gıda olarak kendi bünyelerine aldılar ve çiftleştiler. Nokta şeklinde olan sperma, anne rahmine yerçekimi etkisiyle birlikte, Arap alfabesinin ilk harfi olan ‘’ELİF’’ şeklinde yerleşti. Simge içerinde bulunan‘’ELİF’’ harfi bunu göstermektedir. Yani var oluşa doğru, ikinci adımı.

Anne karnında biraz zaman geçiren ve rahimde ki yumurtaya etki eden sperma, bir gelişim süresi geçirmeye başlayarak, insanın 9 ay gibi bir süre yaşama şekli olan (Cenin Sureti) ‘’VAV’’ şeklindedir. Remizde ki Arapça ‘’VAV’’ harfi bu süreci temsil etmektedir.

‘’ARZ DERGİSİ’’ logosunda bulunan, sağ baştan sol tarafa doğru okunan, kadim Türk tarihinde 6-7 asırda kullanmış olduğumuz, orjin alfabemiz olan ‘’Kök Türk’’ alfebesi harfleri ile, ‘’TÜRÜK’’ yazmaktadır. Kısacası ‘’TÜRK’’ yazmaktadır. Malumunuz, büyük Türk Mutasavvıflarından Pir-i Türkistan Hoca Ahmed YESEVİ’nin meşhur sözüne atfen. ‘’Türklük kader, İslam ise tercihdir…’’ ilmi düşüncesiyle aynı doğrultudadır.

Logonun üst bölümü ‘’ATA’mız’’ alt bölümünde bulunan ‘’TÜRK’’ yazısı ise ‘’KADERİMİZ’’ dir. Yukarıdan aşağıya yüksek düşünce ile okunduğunda ise, ‘’ATATÜRK’’ olarak zihne yansıyacaktır.

‘’ARZ DERGİSİ’’ İnanç olarak, kainatta tek dinin ‘’İSLAM’’ olduğundan şaşmayan, bunu ise ‘’Hz.İbrahim’in soyundan Hz.Musa’nın, Hz.Musa’nın soyundan Hz.İsa’nın, Hz.İsa’nın soyundan Hz.Muhammed (S.A.V) Efendimizin geldiğine şartsız kuralsız inanıp. Dünyada ki tüm insanların ‘’İslam’’ olduğunu savunur.

Kısacası; Yunus EMRE’nin ‘’Cümle yaratılmışa bir göz ile bakmak..’’ düşüncesiyle bir bütündür.

Ayrıştırıcı, öteleyici, SİZ-BİZ-O gibi tüm unsur, ideoloji, fikir akımlarının, tahrip ve yıkıcı olduğuna inanır. Bilimin ve akılı kullanılarak kişinin kendini bulacağına, kendini bulan insanın ise Hakkın sevgisiyle, ebedi yaşamını ve düşünce kalitesini yükselteceğine inanır.

‘’ARZ DERGİSİ’’ siyasi ve ideolojik kurum ve kuruluşlar ile, kişilerin düşünce hayatının karanlık dehlizlerini aydınlatacak, fırtınalı denizlerde ki sığınılacak limanı tarif eden fenerdir.

Tüm ‘’ARZ DERGİSİ’’; bilim, fikir, kültür, tarih, san’at konuları ile kendilerini yenileyen, geliştiren ve okuyan. Yunus EMRE’nin ‘’Sevelim, Sevilelim’’ sözünü ilke edinen tüm CANLARA Sevgilerini iletir.

Saygı ve Sevgilerimle.

Emrah BEKÇİ
Araştırmacı-Yazar
Arz Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap