407) İHANET KİTAPÇIĞI

Yayin Tarihi 30 Ekim, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

DTP ‘den Meclis’i şoke eden kitapçık

DTP , Meclis’te eyalet sistemi öneren Kürtçe bir kitapçık dağıttı!

DTP, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın istediği ve Türkiye’nin 20 – 25 özerk bölgeye ayrılmasını öneren projeyi kitapçık halinde Meclis’te dağıttı. MHP’li Vural, ”Bu tek kelimeyle ihanet projesi“ dedi

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ün bakanlara, bütün milletvekillerine gönderdiği Kürt sorununun çözüm yöntemlerini anlatan kitapçık büyük tepki gördü.

“Kürt sorununa ilişkin Demokratik Çözüm Projesi” başlıklı kitapçıkta, DTP’nin önerdiği çözümler, Türkçe, İngilizce ve Kürtçe olarak yer aldı. Türkiye’nin federasyonlara bölünmesini öngören 64 sayfalık kitapçıkta sarı, kırmızı ve yeşil renkte bezemeler de yer aldı. Terörist başı Abdullah Öcalan’ın yıllardır savunduğu “Demokratik Özerklik Projesi”, DTP’nin 2007’de yapılan kongresinde “Siyasi Tutum Belgesi” olarak parti tüzüğüne girmişti.

Türk: Çözüme katılın

Türk’ün imzası bulunan kitabın sunuş yazısı şöyle: “DTP olarak, Türkiye’nin kapsamlı bir kamusal ve idari reformdan geçmesini öngören, adına Demokratik Özerklik Projesi dediğimiz programı demokratik kamuoyla bugüne kadar paylaştık. Gerek Kürt sorununun demokratik çözümüne ilişkin önemli bir proje olması ve gerekse de Türkiye’deki merkeziyetçi hantal bürokrasinin neden olduğu yönetim sorunundan kaynaklanan tüm demokrasi sıkıntılarını aşabilecek bir proje olması sebebiyle milletvekilimizle paylaşmayı önemsemekteyiz. Katkılarınızı bekler, 21. yüzyılda Türkiye’nin etkin ve katılımcı bir demokrasi ile çağdaş bir şekilde yönetilebileceğine olan inancımızla bu projeyi değerlendirmesini rica ederiz.”

Neler var?

DTP’nin özerklik projesinde yer alan taleplerden bazıları şöyle:

* Kürt kimliğinin anayasada kabul edilmesi.

* Kürtçe’nin ana dilde eğitime serbest bırakılması.

* Demokratik temelde halkın iradesini kullanabilmesi için ademi merkeziyetçi sistem içinde yerelde meclislerin kurması ve kendi kendini yönetmesi.

* Valiler halk tarafından seçilsin.

* Trabzon, Diyarbakır, Van, Erzurum gibi illerin bölgesel metropol ilan edilmesi.

* Yerel kaynakların yerel yönetimlere aktarılması.

* Türkiye’nin 20-25 bölgeye ayrılması.

* Resmi dil ve bayrağın Türkiye için geçerli olması ama her bölgenin kendine ait sembol ve renklere izin verilmesi…

MHP: İhanet projesi

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, DTP’nin istekleri için “tek kelimeyle ihanet projesi” değerlendirmesi yaptı. Vural, şunları kaydetti: “Türk milletinin bölünmez iradesinin tecelligâhı olan TBMM’de, ’Anayasa’da Kürtlerin kurucu olarak tescil edilmesi, Türk yerine Türkiyelilik ve Türk milleti yerine Türkiye milleti kavramlarının benimsenmesi, Türkiye’nin özerk bölgelere ayrılması, bu bölgelerin başkentleri, meclisleri ve bayrakları olması’ gibi Türkiye’yi bölmeyi amaçlayan bu proje ’ihanet projesi’dir. Türkiye’yi bölmeyi amaçlayan etnik tahriklerin hayasızca sürmesinin ve PKK manifestolarının siyasi çözüm reçetesi olarak dayatmaya çalışan bu hain mihrakların, devlete, Anayasa ve kanunlara meydana okuyarak sürdürdükleri bu tahriklerin hukuk düzeni içinde karşılığını bulması acil bir konu olarak artık önümüzdedir.”

CHP’DEN TEPKİ

CHP Genel Saymanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, DTP’nin Meclis’te milletvekillerine dağıttığı ve “sarı, kırmızı, yeşil” tonların dikkat çektiği kitapçığa tepki gösterdi.

Meclis’te ilk kez Kürtçe bir kitapçık dağıtıldığını belirten Özyürek, “İlk Kürtçe programın dağıtılmış olması önemli bir unsur. Ama içeriği daha da önemli. Burada demokratik özerklik adı altında eyalet sistemi öneriliyor” dedi.

CHP’li Özyürek, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk imzasıyla milletvekillerine dağıtılan ve “sarı, kırmızı, yeşil” renklerin önplana çıkarıldığı gözlenen kitapçığa tepki gösterdi. Özyürek, DTP’nin, bölücü terör örgütünün de simgeleri arasında yer alan bu renkleri her vesileyle toplumun önüne çıkartmaya çalıştığını ifade etti. Özyürek, kitapcığın içeriğini eleştirirken, “İlk Kürtçe programın dağıtılmış olması önemli bir unsur. Ama içeriği daha da önemli. Burada demokratik özerklik adı altında eyalet sistemi öneriliyor” dedi.

-AMAÇ AYRI BİR DEVLET KURMAK-

Terör örgütü PKK’nın Türkiye’de öncelikle özerklik, arkasından da ayrı bir devlet kurma amacında olduğunu sürekli dile getirdiklerini anlatan Özyürek, ANKA’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Terörün sürekli tırmandırılmasının arkasında da ayrı bir devlet kurmak var. Bu projenin bir aşaması. Burada DTP’nin kurultayında alınan karar doğrultusunda tekrar gündeme getirilmeye çalışılıyor. Türkçesiyle, İngilizcesiyle, Kürtçesiyle parlamenterlere dağıtılmış, basına dağıtılmıştır.

PKK’nın bir tırmanışta olduğunu hep beraber görüyoruz. Sayın Başbakan’ın Diyarbakır ziyaretinde bütün kepenkler kapatılmıştı. Çöpler toplanmamıştı. Daha önce PKK kepenk kapattırmak için bazı girişimleri olmuştu. Ama başarılı olamadı. Çok az sayıda esnaf kepenk kapattı öbür taraf açık tuttu. Ama öyle anlaşılıyor ki direnecek kimse kalmadı. Herkes korkutuldu, teslim alındı. Bütün kepenkler kapatıldı. Sayın Başbakan Tunceli’ye gittiğinde de orada işte buralara gelen tek parti lideri benim diye övünüyor ama tepesinden uçaklar, helikopterler uçurarak zırhlı araçlarla korunarak sokaklar olağanüstü rejimde olduğu gibi boşaltılarak bir Başbakan oraya gidiyorsa bu marifet değil. Artık çok net bir şekilde hem Abdullah Öcalan’a özgürlük, hem de özerk bir federal yapı gündeme gelecektir. Bu herkesin dikkat etmesi gereken ülkeyi adım adım bölmeye çalışan bir projedir. Buna çok dikkat etmek gerekiyor. Tabi bu yazarak çizerek bir şey olmaz deriz ama fiili güç gösterisinden de anlıyoruz ki bu yazılıp çizilenleri hayata geçirmek için gerektiğinde güç kullanmak kararı alınmıştır. Bu son derece önemlidir.”

-“ENTEGRASYONDAN YANAYIZ”-

Meclis’te böyle bir kitapçığın ilk kez dağıtıldığını belirten Özyürek, Kürtçe yayın yapmanın yasak olmadığına dikkat çekerek şunları söyledi:
“Kürtçe yayın yapmak yasak değil artık. AB’ye uyum süreci kapsamında serbest bırakılmadı. Bunda bir sakınca yok. Burada yazılanlar esas itibariyle ulusa karşı. Misak-ı Milli sınırları içinde bir Türkiye Cumhuriyeti devletinin olmasına karşı çıkıyor ve bunun nasıl parçalarız anlayışı burada çok usturuplu ifadeler kullanılıyor.

‘Demokratik özerklik’ deniliyor. ‘Türkiyelilik üst kimliği’ deniliyor mevcut devlet yapımızın ırkçılığa dayanan bir ulus devlet olduğu bunun halka özgürlük getirmediği söyleniyor. Ve asimilasyondan bahsediliyor. Biz CHP olarak önümüzdeki günlerde tartışmaya açacağımız programımızda asimilasyona karşı olduğumuzu ifade ediyoruz. Biz entegrasyondan yanayız. Yani insanlarımızın ırkı, dini, mezhebi ne olursa olsun barış içinde özgürce bir arada yaşamalıdır. Misak-ı milli sınırları içinde tek devlet, tek bayrak olmalıdır.”

VATAN

Paylaş:

Yorumlar

“407) İHANET KİTAPÇIĞI” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 30 Ekim, 2008 07:37

  *COK ÖZEL TİYATRO OKULU OLMALI!!DÜNYANIN BİRYERLERİNDE?!
  -BÖYLESİNE İYİ OYNAYAN!!BU pek özel? görevlerle getirildigi AYAN BEYAN;( ANLASILAN..
  kisislerin!yüzlerindeki YÜKLÜ ANLAMLARI KAMERA GÖSTERİRKEN!!dün gece,TAA İCİMİZDEKİ DAMARLAR KOPTU..BAKAKALDIK!!
  *SN.DEVLET BAHCELİNİN DERİN HÜZNÜ ise ÖYLESİNE YÜZÜNDE DONMUS KALMISTIKİ..BAYRAM MESAJLARININ EN DERİN ANLAMLISINI..MİLLETE??!iletmekle kalabilmis..besbelli..ELİNDEN KAYMIS ONUNDA besbelli..(( TEK DEGERİ.BİZLER GİBİ..”ONURU, ÜLKESİNİN BÜTÜNLÜGÜ..MİLLETİNİN UFUKDA BİLE GÖZÜKMEYEN!EGEMENLİGİ;(
  *yarabbi bir mucizen daha varsa..gönder bize..
  SABAH SERİFLER YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE..kullarını tövbekarlardan et.inkarcılar özellikle cezalandırılacak..derdi anneannem..,yalan,hıyanet
  inanca saygısızlık/KUL HAKKIYLA GELMEYİN!dermis HÜDAMIZ.ÖYLE BİR sopası varki..ÖYLE GÜCLÜKİ, ANLAMAZSIN NEREDEN GELDİGİNİ CEZANIN..tersini yaparsan SAYET!!!derdi rahmetli ANNEANNEM.
  *SABAH NAMAZINDA DUA ETTİM.BELKİ kabul görür.

 2. mehmet şentürk yorum tarihi 1 Kasım, 2008 01:41

  BU KİTAPÇIK İÇİN İHANET BELGESİ YORUMU YAPILMIŞ.25 ADET DTP.Lİ VEKİL ,HEM YÜCE MECLİSİ HEM ANADOLUNUN HER TARAFINI ALT ÜST EDİYOR.70 MİLLETVEKİLLİ BİR PARTİNİN YORUMU BU OLUYOR.YETMEZ EFENDİM YETMEZ.BU AÇIKLAMALARIN HİÇ KIYMETİ HARBİYESİ YOKTUR.EYLEM GEREKTİR.GENSORULAR VERMEK GEREKTİR.BASINI YAYINI AYAĞA KALDIRMAK GEREKTİR.YÜREKLİ VE GÜR BİR YORUM DUYMAK İSTERİZ.BUNLAR BİZİ İKNA ETMEZ.

 3. ahmet yorum tarihi 1 Kasım, 2008 03:17

  DTP li hainler TBMM catisi altinda cesaret bulup, Turk Milletinin gozunun icine baka, baka bu kitaplari dagitmasi vatana ihanettir.
  DTP li bu haninlerin ve PKK lilarin,Turk devletine yaptiklari bu ihaneti ne Ingilizler nede Yunanlilar yapti.
  Turk evladi olarak sunu soylemek istiyorum;
  Gun gelir bir gun,bu ihanetin bedelini oderler.

 4. oğuzhan oğuz yorum tarihi 2 Kasım, 2008 17:51

  BEN BİR TÜRKÜM,DİNİM CİNSİM ULUDUR,SİNEM ÖZÜM ATEŞ İLE DOLUDUR,İNSAN OLAN VATANININ KULUDUR.TÜRK EVLADI EVDE DURMAZ GİDERİM.(M. EMİN YURDAKUL)…….BU BÜYÜK TÜRK ULUSUNUN,EN ZOR ŞARTLARDA,EN KÖTÜ GÜNLERİNDE,YEDİ DÜVELE NASIL HADDİNİ BİLDİRDİĞİNİ,KUDURMUŞ KÖPEKLER İYİ BİLİR.BU BÜYÜK MİLLETİN ENGİN HOŞGÖRÜSÜNÜ,KİMSE ACİZLİK OLARAK GÖRMESİN.ET-TIRNAK GİBİ BİRBİRİMİZE KAYNADIĞIMIZ,KÜRT
  KARDEŞLERİMİZİ,TENZİH EDERİM.BU ÜLKENİN EKMEĞİNİ YİYİP NANKÖRLÜK EDEN KİM OLURSA OLSUN,BİR GÜN CEZASINI GÖRECEKTİR.SONUÇLARINA DA KATLANACAKTIR.VATAN HAİNLERİNE BU CESARETİ VERENLER,GAFLET VE DALALET İÇİNDEDİRLER.BU CESARETİ ONLARDAN ALIYORLAR.SABREDİYORUZ AMA NEREYE KADAR?

Yorum yap