406) “SAVCI ÖZ, DURUŞMAYI İZLİYOR” İDDİASI!

Yayin Tarihi 27 Ekim, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Savcı Öz duruşmayı izliyor” İDDİASI

Tutuklu sanıklardan Behiç Gürcihan, Ergenekon soruşturmasını yürüten ve duruşma salonunda yer almayan Savcı Zekeriye Öz’ün teknik imkanlarla duruşmayı izlediği iddiasının mahkeme tarafından net olarak yalanlanmasını istedi. Gürcihan, savcıların önünde bulunan bilgisayarların internete bağlı olup olmadığı, duruşma salonunu kayda alan kameraların teknik imkanlarla Savcı Öz’e yayın yapıp yapmadığının tespitini talep etti.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek‘in avukatı Mehmet Cengiz, iddianamenin kendilerine ve sanıklara tebliğ edildiğini, önlerinde bulunan bilgisayarda yer aldığını, iddia makamı tarafından basın yayın organlarına servis edildiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Duruşmanın üçüncü günündeyiz. Hala işin esasına giremedik. İddianamenin okunmadan sanık ifadelerine geçilmesini talep ediyoruz. İddianame zaten psikolojik savaş argümanı gibi”

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün da, “Mahkeme iddianameyi okumakla yükümlü. Beyanınızı alır, ona göre işlem yaparız. Birazdan duruşmaya ara vereceğiz. Kendi aranızda konuşup anlaşın. Ara sonrası bana kararınızı bildirin” diye konuştu.

Mahkeme verilen ara sonrası iddianamenin okunmasına karar verdi.

ERGENEKON SAVCILARINA BİR SUÇ DURUYUSU DAHA


Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcılığından başta Savcı Zekeriya Öz olmak üzere 3 savcı hakkında yeniden suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.

Tutuksuz sanık Güler Kömürcü’nün avukatı Metin Çetinbaş, savcılar hakkında suç duyurusunda bulunmanın olağan bir şey olmadığını, adil yargılama hakkına göre iddianameyi hazırlayan savcıların duruşmada yer almamasını talep etti.

Avukat Çetinbaş, haklarında suç duyurusunda bulundukları savcılardan mütalaa alınmasının hukuka aykırı olduğunu da iddia etti.

Av. Çetinbaş, iddianame ve ekinde bulunan yasak delillerin okunmamasını da talep ederek, “Yasak delillerle ilgili şimdiden bir karar vermenizi talep ediyoruz” diye konuştu.

Avukat Çetinbaş Sanıklar hakkında AKP hükümeti medyasında yapılan yayınlarla ilgili savcılar ne yapmıştır. Sanıklar lehine ifade verenlerin ifadeleri neden alınmamıştır. Savcılar neredeyse, “cumhuriyeti bile Ergenekon kurdurmuştur” deme noktasına gelmişlerdir dedi. Av. Çetinbaş, Ergenekon soruşturmasına itiraz edenlerin nasıl tavsiye edildiğinin de araştırılmasını talep ederek, “Ortaya çıkacak olan tablodan AKP ve Başbakan Erdoğan memnun olmayacaktır” diye konuştu.

Mahkeme Başkanı Şengün, Çetinbaş’ın yaptığı uzun konuşmanın ardından tepki göstererek, “İddianameden önce yapılması gerekenleri biliyorsunuz. Lütfen iddianame okunmadan iddianamenin içeriğine itiraz etmeyiniz” dedi.

DIŞ GÜÇLERE HİZMET EDEN DERİN DEVLET İŞ BAŞINDA


Tutuksuz sanıkların kimlik tespitinin ardına söz alan tutuklu sanık avukat Kemal Kerinçsiz, mahkeme heyetinden yetkisizlik kararı vermesini talep ederek, “Tarafsız bir mahkemede yargılanmak istiyorum. Ortada açıkça bir yetki gaspı var. Hukukun bu ölçüde siyasete alet edildiği bir dava görülmemiştir. Ortada bir örgüt vardır. Bu örgütün mensupları hayali Ergenekon senaryosunu yazanlardır. Gladio da derin devlet de budur. Şu anda dış güçlere hizmet eden derin devlet iş başındadır” dedi.

Kerinçsiz, soruşturmayı yürüten savcıların bu dava için özel olarak seçildiği, bu mahkemenin de ve duruşma yerinin de özel olarak belirlendiğini iddia ederek, “Bu yöntem, sıkı yönetim mahkemelerinde bile uygulanmadı” dedi. Mahkemenin bu “oyunu” görüp en kısa zamanda “oyunu bozmasını” talep eden Kerinçsiz şunları söyledi:
“Mahkeme yetkisizlik kararı vermezse tarih önünde mahkum edilecektir. Bu mahkeme, Türk hukuk tarihinde vereceği kararla yerini belirleyecektir. Değerli mahkemeden merhamet değil adalet istiyoruz.”

“GİZLİ ASKERİ BELGELERİN SIZMAMASI İÇİN ÖNLEM ALINSIN”


Tutuklu sanık Vedat Yenerer’in avukatı Vural Ergül, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların hassas davranmadıklarını, terörle mücadelede görev yapan polislerin isim listelerini soruşturma evrakında unuttuklarını belirterek, “Halen tutuklu bulunan Tolon Paşa ve Eruygur Paşa’nın evlerinde ele geçirilen askeri gizli belgelerin dosyaya konmamasını talep ediyoruz. Bu belgelerin de basına sızmasından endişe ediyoruz” diye konuştu.

Tutuklu sanık Sevgi Eren Erol’un avukatı Nevzat Erdemir, bu davanın sanıkların yargısız infazına dönüştüğünü öne sürerek, “Bir ülkede başkalarını suçlayanlara gösterilen hoşgörü, dışlananlardan saklanıyorsa o ülkede adaletten söz etmek imkansızdır” diye konuştu.

ERGENEKON SANIKLARI İFLAS EDİYOR


Avukat Recep Gökalp Sipahioğlu, bir kısım sanıkların bu dava nedeniyle ekonomik çöküntü yaşadığını belirterek. Dava celselerinin daha kısa zamanda sonuçlanmasını talep ederek, “Her celse gelirsek biz bu işin altından kalkamayız” dedi.

Öte yandan bazı sanık avukatları adil yargılanma ilkesi gereği, sanıkların yanında yer almak istediklerini belirttiler.

ANKA

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap