401) HOCA EFENDİ KUZEY IRAK’TA

Yayin Tarihi 23 Ekim, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

image00128.jpg

Irak’ın kuzeyinde ilk ve ortaöğretim düzeyinde birçok okulu bulunan Fethullah Gülen, bölgedeki ilk Türk üniversitesini de açtı. Işık Üniversitesi’yle birlikte bölgede bulunan okul sayısını 11’e çıkaran Gülen’in rektörlüğe getirdiği isimse, ‘Türbana Özgürlük Bildirisi’nde imzası bulunan Prof. Dr. Hoşoğlu Fethullah Gülen, Irak’ın kuzeyini eğitim kurumları ile kuşatıyor. Kürt yönetiminin desteğiyle 14 yıldır bölgeye anaokulu, ilkokul ve liseler kuran Gülen’e bağlı Fezalar Eğitim Şirketi, bir ilke imza atarak ilk Türk üniversitesini Erbil’e açtı. Resmi olarak kuruluşu tamamlanan Işık Üniversitesi, kasım ayının ortasında akademik dönemle birlikte eğitime başlayacak. Üniversitenin diş hekimliği, mühendislik, iktisadi ve idari bilimler ile eğitim olmak üzere 4 fakültesi olacak. Işık Üniversitesi’nin rektörlüğünü Türkiye’de “Türbana Özgürlük Bildirisi”nde imzası bulunan Profesör Doktor Salih Hoşoğlu yapacak. Üniversitede, İngilizce, Kürtçe ve Türkçe eğitim verilecek.

TALABANİ VE BARZANİ’NİN YAKINLARI DA GİDİYOR


1994 yılından beri Erbil, Süleymaniye ve Kerkük’te toplam 10 adet anaokulu, ilköğretim okulu ve liseyle faaliyetlerini sürdüren Fezalar, Işık Üniversitesi ile beraber bölgedeki eğitim kurumlarının sayısını 11’e yükseltiyor. Söz konusu okullarda 3 bini aşkın öğrenci eğitim görüyor, okullarda görev yapan öğretmenlerin çoğu Türkiye’den bölgeye gidiyor. Bina dahil tüm masrafları yerel Kürt hükümetince karşılanan Türk okullarında Avrupa, ABD, Bağdat ve Türkiye’den öğrenciler eğitim görüyor. Fezalar Eğitim Şirketi’ne bağlı okullarda Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Bölgesel Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani’nin yakınları, Türkmen yöneticiler, IKDP Genel Sekreteri Fazıl Merani, bakanlar, genel müdürler, belediye başkanları ile IKDP ve IKYB’den üst düzey yöneticilerin çocukları okuyor.

ÜNİVERSİTE FİKRİ VELİLERDEN


Fezalar Eğitim Kurumları Genel Müdürü Talip Büyük, şimdiye dek 788 öğrenci mezun ettiklerini belirterek, üniversite açma düşüncesini kendilerine velilerin verdiğini ve yerel yetkililerin de bunu desteklediğini açıkladı. Büyük yüksek bir taleple karşılaştıklarını ve bu nedenle gündüzün yanı sıra gece eğitimi de yapacaklarını bildirdi. Eğitimin en alt düzeyinden liseye dek hizmet sunduklarını, bölgesel ve uluslararası arenada okullarının birçok başarıya imza attığını belirten Büyük, “Şimdi de uluslararası standartlarda eğitim verme misyonuyla Işık Üniversitesi’ni açıyoruz’’ dedi. Yerel basının, açılacak üniversitenin Türkiye ile ilişkilere katkı sağlama amacı olup olmadığını sorduğu Büyük, amaçlarının bilimsel olarak eğitim faaliyetlerine odaklanmak olduğunu anlattı.

İLİŞKİLERE KATKI SAĞLAYACAK


Rektör Prof. Dr. Salih Hoşoğlu, amaçlarının öğrencilerini dünyayla buluşturmak ve uluslararası düzeyde rekabet edebilecek düzeyde eğitmek olduğunu vurguladı. Rektör Hoşoğlu, yerel yasalara göre bir yabancı üniversite olarak İngilizce eğitim verme zorunluluklarının altını çizerek, “Üniversitemizde bu yıl sadece İngilizce hazırlık eğitimi verilecek’’ dedi. Bölgesel Yönetim’in Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırmalar Özel Eğitim Genel Müdürü Himdad Muhammed de Fezalar’a bağlı okulların başarısından memnun olduklarını ve Işık Üniversitesi’nin de başarılı olacağına inandığını kaydetti. Muhammed, “Ankara ile Erbil arasındaki gelişmeler siyasaldır. Bizim işimiz ise bilimsel çalışma ve eğitimdir. Son dönemde yakınlaşan ilişkilerden memnunuz’’ dedi. Muhammed, iki ülke arasında duvarlar yıkılırken açılan üniversitenin, ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağına dair umutlu olduğunu dile getirdi.

ABD’DEN KONGO’YA KADAR


Gülen cemaatinin, Türkiye’nin yanı sıra ABD, Meksika, Kolombiya, Bolivya, Ukrayna, Slovakya, Filipinler, Makedonya, Bosna-Hersek, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Avusturya, Hollanda, İtalya, İsviçre, Türki Cumhuriyetleri, Kanada, Brezilya, Litvanya, Estonya, Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk, Almanya, Danimarka, Norveç, İsveç, Finlandiya, İngiltere, İspanya, Mozambik, Etiyopya, Fas, Kongo, Uganda, Pakistan, Bangladeş, Nepal, Tayland, İsrail, Yemen, Avustralya, Endonezya, Filipinler, Burkina Faso, Kırgizistan, Cezayir, Mısır, Moritanya, Nijer, Sudan, Afganistan, Japonya, Güney Kore, Moğolistan, Yemen ve Kamboçya gibi ülkelerde okullar, öğrenci yurtları, dil kursları, kültür merkezleri bulunuyor.Gülen cemaatinin Türkiye’de 103 okul, 460 dershane ve 500 civarında öğrenci yurdu var. Orta Asya cumhuriyetlerinde ise 126 lise, 6 üniversitesi bulunuyor.

 

 

Paylaş:

Yorumlar

“401) HOCA EFENDİ KUZEY IRAK’TA” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 23 Ekim, 2008 15:20

  *ne kadar akıllı degilmi?
  -TÜRK OKULLARINDA NECE EGİTİM VERİLİYOR?
  *gitsekmi?

 2. sedat ergenç yorum tarihi 23 Ekim, 2008 17:03

  Doğrusu hangi saikle ve ne gerekçe ile olursa olsun Türkler tarafından işletilen/Türk öğretmenlerce ders verilen okullarının Türk ve/veya müslüman nüfusun bulunduğu bölge ve ülkelerde bulunması stratejik bakımdan uzun erimde ülkemiz ve milletimiz çıkarına sonuç verir.
  Ancak, bazı ülkelerde kayda değer Türk/Müslüman olmaması (ABD, Meksika, Kolombiya, Bolivya, Ukrayna, Slovakya, Filipinler, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Kanada, Brezilya, Litvanya, Estonya, Nepal, Tayland, İsrail, Burkina Faso, Japonya, Güney Kore, Moğolistan, Kamboçya) düşünebilen her insan için “hayrete şayandır”.
  Benim aklım almıyor, kanaatimce bu işin muhakemesini ne tarihe, ne de Mahkeme-i Kübraya bırakmak gerekir…
  Tabii ki bu konular içeride dışarıda çok sayıda ilgili tarafından araştırılmıştır. Ama cahilliğimi bağışlayın ben bu işi anlayamıyorum!!!
  Saygılarımla….

 3. zeki kayalar yorum tarihi 26 Ekim, 2008 15:26

  türkçe eğtim yurtdışında devletin tekelinde olmalıdır ama
  bu okuları görüp duyduktan sonra

  devlet
  acaba bu kadar başarılı olabilirmiydi onuda düşünmek lazım

 4. mehmet şentürk yorum tarihi 26 Ekim, 2008 22:24

  ÖNCE BAZI TESPİTLERİ DEĞERLİ DÜŞÜNCE İNSANLARININ BİLGİLERİNE SUNMAK İSTERİM.FETHULLAH GÜLEN 13.YÜZYILDA KURULMUŞ SAPIK BİR İSLAM MEZHEBİ OLAN BAHAULLAH’IN KURDUĞU BAHAİ MEZHEBİNE MENSUPTUR.BU MEZHEP İSLAMIN KABE GİBİ,PEYGAMBERİN KUTSALLIĞI GİBİ,KUR’ANIN KUTSALLIĞI GİBİ DEĞERLERİ REDDEDER.
  GÜLENİN BÜTÜN TÜRKİSTANDA VE ORTADOĞUDA KURMUŞ OLDUĞU OKULLARI AMERİKAN ELÇİLİKLERİNİN YANINDADIR.VE OKULLARINDA EĞİTİM VEREN ÇOĞU ÖĞRETMEN CIA VEYA MOSSAD AJANIDIR.
  BARZANİ İSE BİR YAHUDİ DÖNMESİDİR.DEDESİ SALUM BARZAN ADINDA BİR SELANİK GÖÇMENİ YAHUDİDİR.SOYUNDA 4 ADET HAHAM MEVCUTTUR.AMA ZAVALLI MÜSLÜMAN KÜRT HALKINI NAKŞİBENDİ TARİKATINA BAĞLI DİYE KANDIRMAKTADIRLAR.
  SAYGI İLE DÜŞÜNCE İNSANLARINA BİLDİRİRİM.

 5. özgür ulukanoğlu yorum tarihi 19 Mart, 2009 02:00

  NEDEN BU HOCA BATIK ÜLKELERDE EGİTİM VERİYOR ACABA NEDEN TÜRKÇE ÖGRETİYORUM DİYE ÇIKIYOR.AZERİ BİR ARKADAŞIMLA KONUŞUYORUM İLK BAŞLARDA HOCA EFENDİYİ ÖVÜYOR.SONRADAN BİZ ANLATTIKÇA BU ARAKADAŞ AÇILIYOR ABİ ŞİMDİ BU ADAM BİZİ ALDI OKUTTU AMA ŞİMDİ ÜLKEMDE ÇIKAN PETROL NEREDE NEDEN TÜRKİYE BİZE SAHİP ÇIKMADI DİYOR ATATÜRKÜ BİR ANALTIYOR HİÇ SORMAYIN DİNSİZ BİRİSİ OLARAK TANIYORLAR.BUNLARIN AMACI NEDİR ACABA YER ALTI KAYNAKLARI OLABİLİRMİ NEDEN OLMASIN ZATEN O ÜLKENİN GENÇLERİNE EGİTİM VEREREK O ÜLKENİN ÜNİTER YAPISI İLE OYNAMAYA BAŞLIYOR GENÇLERİ İSTEDİGİ YÖNE ORANIN DEVLET BAŞKANINI İSTEDİGİ YERE ÇEKEBİLİYOR MİLLETTE SANIYORKİ O ADAM TÜRKÇEYİ YAGINLAŞITIRIYOR YALAN KOSKOCA BİR YALAN TÜRKİYENİN GÖZÜNÜ BOYAMA SANATI BU “FETHULLAH GÜLEN TALMUD ÜZERİNE YEMİN ETMİŞ BİR BİLDERBERG ÜYESİDİR” DESEM BUNU DAHA SONRA AÇIKLAYACAM BU ADAM BİREBİR MASONDUR VEYA YAHUDİ NASIL OLUR DİYECEK OLURSAK BUNA EN BÜYÜK ÖRNEK YAKIN ZAMAN GEÇMİŞİ OLAN TUNCAY ÖZKAN AHAM VAR YA KANADADA ERGENEKON AKIMINI BAŞLATAN KİŞİ NEDEN FETULLAH GÜLENİ ÖVÜYOR YAHUDİ MÜSLÜMANI SEVERMİ AKIL MANTIK İŞİMİ BUNLARI İNŞ. SEÇİMDEN SONRA BİR BİR ORTAYA DÖKECEGİM FETULLAH GÜLEN BİTTİGİ ZAMAN ZATEN TÜRKİYE REFAHA KAVUŞACAKTIR AKP DE BİTECEKTİR PKK DA ABD YANDAŞI MASON FETULLAH GÜLENİ ÜLKEMİZDE İSTEMİYORUZ BU ÜLKE BENİM SAHİP ÇIKACAK OLAN BEN SEN VE DİGERLERİ ALLAH YARDIMCIN OLSUN YILMAZ BEY… SAYGILARIMLA

Yorum yap