400) YENİ MALİ POLİTİKA

Yayin Tarihi 21 Ekim, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

HÜKÜMET YENİ BİR MALİ POLİTİKA AÇIKLADI!

Ekonomik Koordinasyon Kurulu Toplantısı Ankara’da başladı.

Ekonomik Koordinasyondan Sorumlu Devlet  Bakanı Nazım Ekren yaptığı açılış konuşmasında;

“Özellikle özel ve kamu sektörü temsilcilerinin bir arada bulunmasıyla, Orta Vadeli Programda da açık şekilde paylaşılan, özel sektörden gelen destek ve talepler doğrultusunda özel bir yönetişim modelinin de ilk örneklerini bu toplantıyla vermek istiyoruz” dedi.

Türkiye’deki küresel krize de değinen Erken, sözlerine şöyle devam etti:

“Küresel süreç şunu göstermiştir ki, ekonomik birimlerde rasyonel davranış beklemek her zaman mümkün olmamaktadır.

“Türkiye ekonomisine baktığınızda geleneksel sektörlerin yanında rekabet avantajına sahip sektörlerin olması, büyük ve küçük ölçekli firmaların birlikte faaliyette bulunuyor olmaları, sektörel performansların artırılması konusunda standart bir reçeteden çok selektif, iyi kurgulanmış, hedefe odaklı tedbir ve öncelikler seti özel önem taşımaktadır.

Eskiye göre daha sağlam bir yapı içinde olduklarına değinen Erken, Finans sektörü bakımından ise finansal yeniden yapılanmanın doğal sonuçları olan düzenleme ve denetleme süreçlerinin kalitesinin artırılması, sermaye yeterliliğinin güçlendirilmesi, kredi kalitesinin iyileştirilmesi; döviz rezervleri açısından bakıldığında yine eskiye oranla sağlam ve korunaklı bir yapıyla da karşı karşıya olduklarını, belirtti.

Odatv.com Nazım Ekren’in açıklamalarına ilişkin, Prof. Dr. Osman Altuğ’a mikrofonunu uzattı.

Altuğ, Ekonomik Koordinasyondan Sorumlu Devlet  Bakanı Nazım Ekren’in açıklamalarını değerlendirdi.

İşte Prof. Dr. Osman Altuğ’un açıklamaları:

“Şimdi bir tabir vardır; komisyona havale. Yani komisyon kurulacakmış,  kurul murul filan dedikleri bu. İşte özel sektör temsilcileri de bulunacakmış. Ondan sonra işler gayet güzel olacakmış.

Yahu Türkiye’nin ekonomisi kayıt dışı bir ekonomi. Kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almadan veri tabanını nereden buluyorsun? Adama aydan mı gelecek bu veri tabanı? Yani senin ekonomin kayıt dışı. Bitti! O veri tabanında yoksun. Başka? Peki somut olarak ne diyorsun? İşte çeşitlendir şöyle olmuş şöyle olmuş şöyle olmuş… İşte petrolde şöyle olmuş, orada böyle olmuş böyle olmuş…

Peki sonuç? Yani netice Hatice. Sonuç? Sonuç şu; Türkiye, üç kağıt ekonomisinden vazgeçmek mecburiyetinde kalmıştır. Döviz, faiz, borsa; üç kağıt ekonomisi şifayı bulmuştur. Dolayısıyla düşük kur, yüksek faiz modelini artık sürdüremeyecektir. Onu söylüyor. Diyor ki; Düşük kur, yüksek faiz modelini sürdüremeyeceğiz dedik. Çünkü faizler artıyor dışarıdaki gelişmelere göre diyor, risk birimi dediği o. Ondan sonra başka ne diyor? Üretim. Peki üreticiye ne yapacaksın? Yani ekonominin kredi yanını, üretim yanını güçlendirmedikçe, bu sorunu çözemezsin. Sen ne yapmışsın bugüne kadar? Tüketiciyi kredilendirmişsin. Nasıl kredilendirmişsin tüketiciyi? Araba kredileri açmış. Yani arabalar ithal. 10.000 dolar yaklaşık bir araba, 10.000 dolarlık vergi alıyor etti 20.000 dolar. Ama sen daha sistem olarak dışarıya vadeli aldığın için 20.000 dolar borçlanıyorsun. Ne oldu da dünyada böyle oldu?

Amerika Birleşik Devletleri’nde(ABD)  bir finansal kriz oluşmuş. Bu, ABD ekonomisini en fazla birazcık büyücek bir sivrisinek sokması kadar etkiler. Demek ki ABD diyor ki, kardeşim açıklarınızı ben kapatıyorum, size geçici sürede borç veriyorum, sizin borçlarınızı bu şekilde kapatacağım.  Ama dünyada ne kadar dolarınız varsa toplayın gelin bakalım diyor. Aynı bizim BBK’ın yapmış olduğu gibi. Topladı bizim bankacıları, attı içeriye, bu paraları verin, öyle çıkın dedi. Nerede ne kadar paranız varsa getirin dedi. Şimdi ABD, Amerika dışındaki Amerikan yatırımlarını paraya çevirin ve getirin diyor. Borsalarda aniden satış yapmayın, ben sizi o kadar idare ederim, zaman vereceğim. Çünkü küt diye hepsini birden satarsanız hem sizin kağıtların oradaki varlığının değeri düşer. Yani hem ben de zorda kalırım, bir şekilde ABD de hem dış yatırımlarını hem de iç yatırımlarını; hem iç ilişkilerini hem dış ilişkilerini halka karşı hem de üretenlere karşı.

Herkes sigortalı, kar bile sigortalı. Yani bunların derdi de bu sigorta şirketleri sistemini rahatlatmak. Peki şimdi sen ne yapıyorsun? Doları nasıl tutacaksın? Dövizi nasıl tutacaksın? Tutamayacaksın. O zaman tutamayacağın şeyler hakkında komisyon toplayacağım, onu yapacağım bunu yapacağım dersen, o zaman orada durmak lazım. Bir kere bir tespit nasıl yapılır, bir ekonomik tespit? Türkiye’nin ekonomisinin durumu ne? Bütçe açık mı? Açık. Diyeceksin ki arkadaşım bizim bütçemiz açık. Bütçeden zarar ediyoruz. Çünkü gelirle gider arasındaki fark; gider daha çok, gelir daha düşük. Aradaki fark zarardır. Bunu açık maçık filan deyip, böyle kafaları karıştırmaya gerek yok. Dış ticaret dengen açık mı? Açık. Adına cari açık diyorsun hiç kimse bir şey anlamıyor. İhracat gelirdir, ithalat giderdir. İthalatımız varsa demek ki orada da zarardasın. Bankaların pozisyonu açık,  Merkez Bankasının pozisyonu açık,   hazinenin pozisyonu açık, özel sektörün pozisyonu açık. Türkiye ekonomisinde bu tespitleri yapacaksın. Sonra da bu açıkları nasıl kapatacaksın? Şimdi bu açıkları neyle kapatmaya çalışıyorsun bütçe açığını? Zamla kapatmaya çalışıyorsun. Diyorsun ki arkadaş özellikle kamusal alanda yapacağım. Peki. Ondan sonra diyorsun ki eğitimi özelleştireceğim, bütçedeki eğitimin masraf payını azaltacağım. İyi. Sağlığı özelleştiriyorsun, bunu azaltayım diyorsun. Eğitimi özelleştiriyorsun, güvenliği özelleştiriyorsun, bu şekilde bütçede bir takım tedbirler alıyorsun. Ona da pekiyi. Peki bu cari açığı nasıl kapatacaksın? Bu borcun senin. Aradaki fark borç yani. Nasıl önlem alacaksın? Bir açıdan daha söyleyebilirsin; üretirsin, daha az tüketirsin, tasarruf edersin, bu tasarrufların bir kısmıyla borcunu ödersin bir kısmıyla da yatırım yaparsın.

Sen bugüne kadar ne yapmışsın? Tüketiciyi kredilendirmişsin. İthal malı tüketicilerini kredilendirmişsin büyük ölçüde. Yani bu araba sevdası, tüketici çılgınlığı, bu düşük kur yüksek faiz ekonomisinin sonucudur bu. On tane araba, eder 200.000 dolar. Kaç kişi iş bulabilir. Bütün bunları tek tek ortaya koymak lazım.”

Odatv.com 

21 Ekim 2008

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap