395) OLAĞANÜSTÜ YETENEKLİ EĞİTİMCİ…

Yayin Tarihi 15 Ekim, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Davayı kazandı

feto-papa.jpg

Fethullah Gülen, ABD’de sürekli oturma izni aldı

ABD’de yaşayan tarikat lideri Fettullah Gülen ülkede sürekli oturma izni sağlayan Yeşil Kartı almaya hak kazandı. Pensilvanya Eyalet Bölge Savcılığı’ndan edinilen bilgiye göre ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu (USCIS) Gülen’in yeşil kart başvurusunu 10 Ekim’de kabul etti.

Gülen, “olağanüstü yetenekleri olan yabancı eğitimci” statüsü (I-140) başvurusuna yönelik Pensilvanya Doğu Bölgesi Mahkemesi’nde görülen davayı 16 Temmuz tarihinde kazanmıştı. Gülen “Bilim, sanat, eğitim, iş ya da spor alanlarında olağanüstü yetenekleri olan yabancı işçi” sınıfında ABD makamlarından 2 yıl önce vize talep etmiş ancak bu başvurusu Göçmenlik Bürosu tarafından “eğitimci” niteliklerini karşılamadığı gerekçesiyle reddedilmişti. Gülen bunun üzerine Göçmenlik bürosunun bağlı olduğu İç Güvenlik Bakanlığı’nı dava etmişti. İç Güvenlik Bakanlığı adına savunma yapan Pensilvanya Eyalet Bölge Savcılığı ise mahkemeye Gülen’in “Çok büyük ticari holdinglerle desteklenen geniş ve etkili, dini ve siyasi bir hareketin lideri” olduğu yönünde deliller sunmuştu.

Savcılık ayrıca belgelerinde Gülen hareketinin “eğitimi, toplumu İslamlaştırmak için kullandığı” ve “CIA’nın da Gülen projelerine finansal ortak olduğu” yönünde araştırmacı görüşlerine de yer vermişti. Göçmenlik bürosunun kararının “nihai” olduğunu bildiren yetkililer, Gülen’in belli bir süre sonunda ABD vatandaşlığına da hak kazanacağına dikkat çektiler. (Cumhuriyet)

VATAN

Paylaş:

Yorumlar

“395) OLAĞANÜSTÜ YETENEKLİ EĞİTİMCİ…” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Oğuzhan OĞUZ yorum tarihi 16 Ekim, 2008 23:05

    A.B.D.ye de GÜLENe de hayırlı olsun.

Yorum yap