384) AVRUPA’DAN PKK’YA PARA YARDIMI!

Yayin Tarihi 10 Ekim, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

PKK’ya 10 milyon Euro iade

Belçika, 1996’da Sputnik Operasyonu’yla el koyduğu 10 milyon Euro’nun PKK’ya iadesi sürecini başlattı.

Türkiye’nin tüm uyarılarına rağmen, yargılama süreci zamanaşımına uğradığından, Lüksemburg’da alıkonulan uyuşturucu ve silah kaçakçılığından elde edilen para, PKK’nın yayın organı Roj TV’ye verilecek.

BELÇİKA makamları, 1996’da el koyduğu ve PKK’ya ait olan 10 milyon Euro’nun örgüte iadesiyle ilgili süreci başlattı. Roj TV’nin finanse edilmesi, PKK’nın kara para aklaması ve uyuşturucu kaçakçılığı üzerine başlatılan Sputnik Operasyonu’nun ’hukuki süreci’ zaman aşımına uğradı. Bu para 1996’da Lüksemburg’da hesaba yatırılırken ele geçirilmiş ve Belçika makamlarının talebiyle Lüksemburg’da bloke edilmişti.

Zamanaşımına uğradı

Daha sonra Belçika makamları, Brüksel’de bulunan ve o tarihte MED-TV yayınlarını yürüten Roj Yayıncılık şirketinin Belçika’da kara para akladığını belirterek örgüt üyelerine yönelik ’Sputnik Operasyonu’ başlatmıştı. Ancak sanık konumunda olan 17 kişinin yargılanma süreci, zaman aşımına uğradı. PKK adına haraç toplayanların tespit edilmesine rağmen mahkeme yetkisizlik kararı aldı. Böylece Lüksemburg’da alıkonulan paranın yeniden Roj TV yönetimine iadesi gündeme geldi. Belçika’da yayınlanan De Morgen gazetesi, geçen ayki sayısında bu paranın, Roj TV’ye, dolayısıyla PKK’ya iadesinin gerekli olduğunu, Belçika makamlarının bu parayı Lüksemburg’da alıkoyamayacağını belirtti.

Ankara alarmda

Ankara ise bu gelişme üzerine hem Belçika, hem de Lüksemburg makamları nezdinde girişim yaparak, bu paranın PKK’ya iadesinin engellenmesini talep etti. Ankara, bu paranın örgüte iade edilmesinin, Türkiye’de yürütülen terörle mücadeleye büyük darbe olacağını, paranın her kuruşunun ’silah’ olarak PKK’ya döneceğini belirtti ve terör örgütlerinin finans olanaklarının kurutulması için bu ülkelerin desteğini istedi.

Ancak Belçika makamları, hukuki sürecin sonuna gelinmesi nedeniyle 12 yıldır Lüksemburg’da alıkonulan paranın iadesi sürecinin devam ettiğini belirtti.

Öcalan sorgulanmıştı

Sputnik Operasyonu çerçevesinde Brüksel 1. Asliye Ceza Mahkemesi Sorgu Hakimliği, bizzat İmralı’ya giderek Abdullah Öcalan’ı da sorgulamıştı. Belçikalı Sorgu Hakimi Jeroen Burm başkanlığındaki 8 kişilik heyet Mudanya Başsavcısı ile Öcalan’ı ’tanık’ sıfatıyla dinlemişti.

Erdoğan da uyarmıştı

Geçen mart ayında Ankara’daki AB büyükelçilerine yemek veren Başbakan Tayyip Erdoğan da, paranın PKK’ya iadesi endişesini dile getirmişti. Ancak Erdoğan, paranın 50 milyon Euro olduğunu ve ayrıca değerli taşların da bulunduğunu belirterek şöyle demişti: “Sputnik Operasyonu, PKK’nın MED TV aracılığıyla uyuşturucu ve silah kaçakçılığından elde edilen kara parayı çeşitli yollarla aklamasına ilişkin bir operasyondur. Para 50 milyon Euro’dur ve bunun yanında külliyetli miktarda değerli taşlar vardır. Şu anda bu paranın terör örgütüne hangi yollarla verileceğinin hesapları yapılıyor.”

Zeynel LÜLE / BRÜKSEL

HÜRRİYET

Paylaş:

Yorumlar

“384) AVRUPA’DAN PKK’YA PARA YARDIMI!” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. Samet Acar yorum tarihi 11 Ekim, 2008 12:21

  İtilaf devletlerin gözetiminde gizili ve yeni uygulamalı projeleriyle “Haçlı Seferleri’nin değişik bir görünümü Türkiye’de uzun zamandan beri çalışmalarını devam ettirmektedir.ABD bu işin başanda olmakla beraber,AB ‘de de yardımlar,Fransız Miteran’dın geliş gidişiyle devam etmiştir.Yani temeli o zaman atılmıştır.Amaç Türkiye’yi bölüp parçalamaktır.Bu çalışmalar yapılırken,bugünkü hükümet yoktu.Öncekileri sizler sıralayın hepsinin görmemezlikten gelişi bugüne getirdi.Suçlu ,o günkü iktidarlardır.Bunlar sadece günü kurtarma işlemleriyle meşgul oldular.Bukünkü iktidar da onun bin devamıdır.Belki birazdaha ılımlısı .Ozaman ne düşünmelğiz ?O günkü iktidarların birçoğu yaşıyor.Onları af edemeyiz.Sivil toplum kuruluşları halk bunları mahkemeye vermeli dava açmalı ,mücadeleden bir santım geri di-urmayarak burunlarını yerlerde sürtündünrmeliğiz.ÖĞLE KİBAR SÖZCÜKLERLE,GÜL,AĞAM,PAŞAMLA,BU ÜLKEYİ PARÇALAMKTAN KURTARAMAZSINIZ.Sorgulamla birlikte Türk kanunlarını çalıştırmalayız.Atatürk’ün Gençlik Hitabesi’ni tekrar tekrar gözden geçirmeliyiz.ARTIK ÜLKEMİZDE SAĞI,SOLU VS UĞRAŞMANIN ZAMANI DEĞİLDİR.bİRLİK BERABERLİK VE Atatürk’ün çağrısı etrafında birleşmemizin zamanı geçiyor.İçimizdeki,işbirlikçiler adeta ABD,AB,için canla başla çalışıyorlar.Dün bize muhtaç olan Kuzey Irak’a şimdi biz mi muhtaç olduk?Bizi idare edenler,daha dün kahve köşelerinde dolaşıyorlardı.Siyaset ustalık ister,yönetmek eşitlik ister,partizanlığıda bırakınız!Daha dün hayatını Türk dışişlerinde geçirin Sayın Elekdağı dinlemediniz mi? üç çocuğunun ABD olmasına karşın ,ABD HEM PAKA YI DESTEKLİYOR VE HEMDE Türkiye’yi parçalamk için çalışıyor”dedi.Ülkesi için bu gerçeği çocuklarının ABD olmasına rağmen bas bas söylüyor.ABDdiğerlerinin çocuklarıda var ama uşaklığından mertce ABD’yi suçlamıyorlar.Uyan Türk gençleri,genç düşünenler,hangi düşüncenin sahibi olursa olsun birlikberaberlikte yer alanlar ,güçlü olmamızın zamanıdır.”Unutmayalım ki değirmen yanarsa,birdaha un bulamazsınız.”Bugün iktidarıyla vatandaşıyla,halkıyla,herkesin birlik beraberlik tek yürek,tek sesin çıkması zamanıdır.Acaroğlu

 2. esraünal yorum tarihi 11 Ekim, 2008 21:38

  ozaman bölünmeyiz işte.kendini türk vatandası olarak gören herkes(kökü ne olursa olsun)birlik olsun.ve ayırımcılık yapmadan kim sucluysa hesabını vermesi icin zorlasın.bundan sadece iktidarlar degil herkes hepimiz sorumluyuz.Tepki vermedigimiz için.korktugumuz için.susurlukta neden hesap sorulmadı.eger ozaman sorulsaydı simdi bukdar heryerin içine girmezdi.ve büyümezdi.iktidarıyla,sivil toplum örgütleriyle,ordusuyla herkes suclu.cünkü kimse gercekten gercekci degil.sahte herseyimiz.Ve o adlandırmaların arkasında sadece cıkar düsüncesi var.bu herkes için gecerli.Halk içinde gecerli.ikdidar içinde gecerli.yargı içinde gecerli.bürokrasi içinde gecerli.atatürkcülük içinde gecerli.laiklik içinde öyle.hersey göstermelik.hiçbirsey sahici degil.sanki bir tiyatro sahnesi gibi.

 3. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 12 Ekim, 2008 17:56

  herhalde, o parayı bize iletin!biz onlara veririz dediler?
  *ANK.daki danısmanların kafa yapıları bunu gösteriyor!
  b.bakana onlar özellikle secilmis olmalı!
  *bugün star tv.de akp.eski amasya m.vekili;B.BAKAN BELEDİYE BASKANIYKEN BAMBASKAYDI..SİMDİ İSE BAMBASKA biri..diyor!

Yorum yap