380) YÜZYILIN KIYAĞI

Yayin Tarihi 2 Ekim, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

image001.jpg

Kayıp trilyon davası sanıklarından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, aynı davada suçlu bulunan Erbakan’ı affetmişti. Benzer bir af da bu kez Maliye Bakanı Unakıtan’dan Gül’e geldi.

Kamu alacağı artmazmış!
GÜl hakkında yapılacak yeni bir olası takip, bakanlık hukukçularının bulduğu “kamunun alacağında artışa yol açmayacağı” yolundaki görüşle engellendi. Davadaki 75 sanığın yol açtığı toplam kayıp 11.5 milyon YTL’yi bulmuştu.

Kemal abiden bayram kıyağı
Maliye Bakanı Unakıtan’dan yüzyılın jesti. Maliye, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yapılacak tahsilatın ’kamu alacağında herhangi bir artışa yol açmayacağı’ gerekçesiyle ’kayıp trilyon’un üstünü çizdi

Maliye Bakanlığı, ’kayıp trilyon’ davasında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ilişkin iddialar hakkında Maliye’nin zarar gördüğü gerekçesiyle önüne gelen dosyada, bakanlık hukukçularının bulduğu formülle takipten vazgeçti. Bakanlık hukukçularının, Gül hakkında yapılacak yeni bir olası takibin, “kamunun alacağında artışa yol açmayacağı” yolundaki görüşü gerekçesiyle takibe yer olmadığı kararına varıldı. Gazeteport’un haberine göre, Maliye hukukçularının geliştirdiği bu formülde, Gül’ün RP yöneticisi olduğu dönemde bakanlığın açtığı tazminat davasında, “Gül’ün sorumluluğu bulunmadığı” gerekçesiyle red kararının belirleyici olduğu öğrenildi.

Erbakan’a yok

Alınan bilgiye göre, hukukçuların bu görüşünü Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da benimsedi. Maliye bürokratları, davada yargılanıp ceza alan eski Başbakan Necmettin Erbakan’a dönük olarak kamu alacağı takibinin devam ettiğini vurguladılar. Maliye Bakanlığı’nın “kayıp trilyon” alacağı için açtığı davada o dönem RP yöneticisi olan Gül’ün mali alanda sorumlu olmadığı gerekçesiyle dava reddedilmişti. Kayıp trilyon davasının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilgili kısmının Maliye’nin önüne gelmesine, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “savcılığa iade” kararı yol açmıştı. Mahkeme, Maliye’nin suçtan zarar gördüğü gerekçesiyle bakanlığın bu konuda taraf olduğunu ve dosyanın karara bağlanmadan önce Maliye Bakanlığı’na da yeniden değerlendirme için iletilmesi gerektiği görüşünü bildirmişti.

Toplam kayıp 11.5 milyon YTL
Refah Partisi’nin kapatılmasının hemen ardından partiye 1997 yılında yapılan Hazine yardımının yaklaşık bir trilyon liralık kısmının gerçekte harcanmadığı halde sahte belgelerle harcanmış gibi gösterildiği iddia edilmiş ve kapanan partinin lideri Erbakan ile partinin bazı yöneticileri açılan davada mahkum olmuştu. Erbakan, 2 yıl 4 aylık hapis cezasının yanı sıra RP’nin kayıp paralarından da sorumlu tutulmuş ve 2 trilyon 644 milyar 616 milyon 570 bin 561 liralık Hazine alacağının tamamından sorumlu tutulmuştu. Aynı dava kapsamında yargılanan davalı 75 kişi için faiz ve vekâlet ücretiyle birlikte toplam 11.5 milyon YTL’lik borç çıkarılmıştı. Aynı davanın sanığı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2 yıl 4 aylık hapis cezası 26 Mayıs 2008’de Altınoluk’taki konutunda  infaz edilmeye başlanan Erbakan’ın kalan hapis cezasını “sürekli hastalık” nedeniyle kaldırmıştı.

Haber: Ceyhun BOZKURT
YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

“380) YÜZYILIN KIYAĞI” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. ulviye mert yorum tarihi 4 Ekim, 2008 17:48

    annemden kalan maaşı alıyordum.SSK maaşı kesti vede 17 milyar olan şimdiye kadarki parayı faizleterek 34 milyar yapıp geri ödeme yapıyorum ödüyorum.yani bu haber bana emsal oluşturdu.dava acacagım SSK ya madem kamu kurumunun parasında artış olmazsa ssk da kamu kurumu neden 17 milyar 34 milyar olarak geri ödüyorum.saygılar.güzel bir haberdi benimiçin emsaloluşturacak bir haberdi. teşekkürler.

Yorum yap