34) ATATÜRK’LE KONUŞMA-4

Yayin Tarihi 16 Nisan, 2008 
Kategori ATATÜRK

ATATÜRK’ÜN

Chicago Tribun Ve Daily Mail’e

Verdiği Mülâkat

image00144.jpg

 

CHICAGO TRİBUNE MUHABİRİNE VERDİĞİ MÜLÂKAT

Chicago Tribune’ün İzmir’e özel olarak göndermiş olduğu muhabiri John Clayton, İzmir’de Mustafa Kemâl Paşa hazretleriyle aşağıdaki görüşmeyi yapmıştır:Mustafa Kemâl Paşa’nın yüz hatlarından yaşını tahmin etmek zordu. Otuz yaşında, kırk yaşında tahmin edilebilir. Kumral saçlı, mavi gözlü, orta boyludur. Hal ve tavrı nazik, şahsiyeti hoş ve çekicidir. Büyük askeri kumandanlar tipine benzemez. Zevkinde, alışkanlıklarında sadelik vardır.
Bugün kendisini ziyarete gittiğim zaman kartımı yaverine verdim.

”Paşa Hazretleri birkaç dakika meşguldür. Şimdi sizi kabul edecekti” dedi. Yaver yanımdan ayrılarak gelişimi paşaya haber verdi. Dönüşünden sonra beş dakika kadar bekledim. Nihayet Milli Ordular Başkumandanı odaya girdi. Samimi ve gösteriş yapmadan oturdu.

Kemâl Paşa ordunun zaferlerinden, Türklerin ulusal isteklerinden batı devletleriyle yakında bir konferansta toplanmak isteğinde bulunduğundan söz açarak dedi ki:

”- Utkularımız bizim isteklerimizi değiştirmemiştir. Önceden istediğimiz şeylerden ne daha çok, ne daha az şey talep ediyoruz. Misak-ı Millimizde kararlılık istiyoruz.”
– Bağlaşıklarla görüşmeye hazır mısınız?

”- Onlarla bir arada toplanıp görüşme etmeye öteden beri hazır bulunuyoruz. Misak-ı Milli’nin içeriği bir sayfadan daha az yer tutuyor. Bütün Türk topraklarında gerçek bağımsızlık istiyoruz. Bizim için artık kapitülasyonlar ortadan kalkmıştır. İstanbul’u, Edirne’yi ve Trakya’nın çoğunluğu Türk olan kısmını istiyoruz.”

– İstanbul’da iken beş sene için adli kapitülasyonların bırakılmasını kabul ettiğinizi işitmiştim.

”- Kapitülasyonların hiçbir kısmına ayrıcalık kabul etmiyoruz. Adli, mali veya askeri kapitülasyonların hiçbirini tanımıyoruz.”

– Konu, ordunun İzmir’e girişinden beri Türk askerinin ve sivillerinin çarpışmasına vardı.

”- Görüyorsunuz ki İzmir’de hiçbir katliam gerçekleşmedi. Kimi bağımsız yağma ve katil suçlarını önlemek olanaksızdır. Bir ordu 450 kilometre yol yürüdükten sonra bir şehre girer, sonra geçtiği yerlerde kendi evlerinin yakıldığını, yağmaya uğradığını, akrabasının öldürüldüğünü gözleriyle görürse böyle bir askeri engellemek zordur. Yine de düzenin bozulmadığını görüyorsunuz. Biz intikam ve karşılık verme fikrinde değiliz. Buraya eski hesapları araştırmaya gelmedik. Bizim için geçmiş gömülmüştür.”

JOHN CLAYTON
(İkdam’dan, 20 Eylül 1922)


DAILY MAIL MUHABİRİNE VERDİĞİ MÜLÂKAT

Daily Mail gazetesinin İzmir’deki özel muhabiri Price, Mustafa Kemâl Paşa ile yapılan mülâkatını gazetesine aşağıdaki şekilde hikâye ediyor:Mustafa Kemâl Paşa doğuda Türk utkularıyla oluşan yeni durum hakkındaki görüşlerini bugün bana açıkladı. Barış şartlarının da saldırı planları gibi tamamıyla hazır olduğunu söyledikten sonra dedi ki:

”- Artık savaşmaya sebep kalmamıştır. Ben kesinlikle barışı arzu ederim. Son saldırıyı yapmaya isteğim yoktu. Fakat Yunanlıları Anadolu’dan uzaklaştırmak için başka çare bulamadım. Avrupa’da Meriç hattı sınırından fazla bir davamız yoktur. Boğazların güvenlik ve erkinliği için her türlü güvence gösterilmesine hazırız. Boğazları silahlandırmamayı üstleniriz. Fakat Marmara sahilinde İstanbul’u beklenmedik bir saldırıdan korumak için savunma amaçlı güçlendirmenin yapılmasında engellenemeyeceğimiz doğaldır.”

Mustafa Kemâl Paşa’nın Misak-ı Milli dışındaki barış koşulları Anadolu’daki verilen zararın ödenmesinden ve Yunan filosunun Asya sahillerine zarar vermemesi için gerçek sahiplerine bırakılmasından oluşmaktadır.Barış Konferansı’na katılmaya hazır ise de konferans Türk topraklarında toplanmayacak olursa kendisi hazır bulunmayacaktır.

”- Yunanlılar, Türkiye Millet Meclisi Hükümeti kuruluşunu eksik sayıyorlar. Oysa bizim hükümetimiz Yunan hükümetinden daha sağlamdır. Ekonomik durumumuz fena değildir. Anadolu’da bol yiyeceğimiz vardır. Her tülü zorluk içerisinde olmamıza karşın ordumuzun örgütü, silahlar ve denetim tamdır.Üstün başarıya gösterdiğimiz ölçülü hareket Yunanlıların yakıp yıkma sevgisiyle karşıtlık oluşturuyor. İngiliz milletinin artık Türkiye ile ticaret ve dostluk ilişkilerine başlayacağına eminim ve ümit ederim ki İngiliz devlet adamları durumu gözlemledikten sonra hakkımızdaki düşüncelerini değiştireceklerdir.”

PRICE
(İkdam’dan, 20 Eylül 1922)

 

 

HEDDAM

ziyaretcidefteri21111126.gif

Paylaş:

Yorumlar

“34) ATATÜRK’LE KONUŞMA-4” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. Samet Acar yorum tarihi 17 Nisan, 2008 18:53

  Dünya milletleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü işgal edildikçe,dahada iyi anlayacaklar ve kurtuluş lideri olarak kendilerine rehber edinecekler,o zamana doğru gidiyoruz.Şimdiken rehber lider alan ülkeler vardır.Acaroğlu

 2. ekrem şenyel yorum tarihi 23 Nisan, 2008 09:47

  Büyük komutan keske şimdi olaydın

 3. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 10 Eylül, 2011 11:58

  selmlar sn.khan(*annem dün sabah kalkar kalkmaz!BUGÜN İZMİRİN KURTULUSU(*dedi!–OYSA SON ZAMANLARDA ARTIK ESKİSİ GİBİ HATIRLAMAMAYA BASLAMISTI!**BUNU SİZİNLE PAYLASIYORUM CÜNKÜ;RUMELİYE NEREDEN GİTMİSLERDİR BİLEMİYORUM ANNE TARAFIM*AMA DEDEMİN ÖTESİ KARNABAD*ANNEANNEMİN ÖTESİ FİLİBE*DİR.BİLİYORSUNUZ(*–NE SAGLM İNSANLAR DEGİLMİ?ULU ÖNDERE SAYGILARI,DİNE BAGLILIKLARI*HEPSİ HEP MUHAFAZA EDİLMİSTİR*-BENDEYSE ÖZBEKİSTANDAN GELEN!VE KEYKUBAT DÖNEMİNDE BÜYÜK BÜRÜNGÜZE YERLESEN BABA TARAFIMIN İZLERİNE DAHA FAZLA RASTLANIYOR;(–EH!YİNEDE İZMİRİN VE ÜLKEMİN KURTULUSUNDAKİ EMEGİNİ,ÖLENE KADAR İNKAR ETMEYECEGİM BİR YÜREGE SAHİBİM*–HER NE KADAR,GÜNÜMÜZDE;eu:( dan!BASLAYIP!!BURALARDAN ÜSKÜPLERE KADAR!ATATÜRK ADINA!–ARSİVLER ACILSINDA?GERCEKLER GÖRÜLSÜN!?diyen zihniyet olsada:(–BEN MARESAL FEVZİ CAKMAK(*IN”BATI RUMELİYİ NASIL KAYBETTİK??;(”KİTABINI OKURKEN HERSEYİN NASILDA FARKLI!!OLDUGUNU GÖREREK,ACI İCİNDE KIVRANIYORUM::((–NASILDA ONCA İNSANIMIZ!O DEDİKODULARA İNANMISLAR?HAYRETLER İCERİSİNDEYİM:(–HALK ARASINDA ORALARDA!CIKARTILAN–BU SAVASDA CİDDİYET YOKTUR!DİYEREK!BASTA KOMUTANLARIN ASKERE HÜKMETMEKTEN VAZGECMESİ VE ASKERLERİN BİR BÖLÜMÜ!!!!!NÜNDE DOGAL OLARAK ER MEYDANLARINI BIRAKIP KACMALARI SONUCU..BUGÜN GÖRÜLDÜGÜ GİBİ ADALETİN YERİNİ BULDUGUNA İNANIYORUM.-GÖRÜNEN O Kİ;O VAKİT ASKERLERİ ETKİLEYİP SAVASMAKTAN VAZGECMELERİNİ KÖRÜKLEYEN KİSİLER DE KÜCÜCÜK TOPRAK PARCASINA SIKISTIRILMIS;(ENDİSEYLE YASAR HALDE BIRAKILMISLAR!NE YAZIK DEGİLMİ?–İSTE BU SEBEPTENDİRKİ*** COOK İYİ BİLİRİSİNİZ*** ÜLKEMİZİN TÜM BÖLGELERİ COOK MÜHİMDİR(*-ORALARI KAYBETMEMEK VE GENCLERİMİZİN ÖLMESİNDEN YANA OLMADIGIM İCİN TÜM İNSANLARIMIZIN ARTIK YATAKLARINA DÖNMEMEK ÜZERE SINIRLARIMIZI KORUMALARI GEREKTİGİNİ HER AN*DAHA FAZLA HİSSEDİYORUM(*-SİZE VE TÜRKİYENİN YÜZ AKI*BÖLGESİNDE OLAN GÜZEL İZMİRİMİZE VE DEGERLİ HALKINA(*DA SAYGILAR SUNUYORUM.
  –ULU ÖNDERİ YÜCE YARADANIN GÖREVLENDİRDİGİNİ DÜSÜNMÜSÜMDÜR HEP***********YANİ;DİNİMİZZZ!!????DİYEN BUGÜN ÜLKEYİ KUSTAMIS GÖRÜNEN?!68 KUSAGI?!DEVAMININ DİNİ GÖRÜSLERİNİN ASLINA SAHİP OLAN BİR TÜRK MÜSLÜMAN KADIN OLARAK KESKE DİYORUM..KESKE..BİR TANECİK DAHA OLSAYDI ONDAN;;((

Yorum yap