332) En Önemli Zafiyetimiz

Yayin Tarihi 5 Temmuz, 2014 
Kategori SOSYAL

EN ÖNEMLİ ZAFİYETİMİZ

image001

Millet olarak diyemeyeceğim, oluşturulan halk kültürü bakışı ile bir yanlışı tekrar tekrar yaparak, yeni bir yanlışı yapma hususunda kabiliyet sahibi oluyoruz!

Bilgisizlik, sorgulamadan yoksunluk, hafıza kaybı, tez canlılık, ani tepki, etkileşme gibi sosyal ve psikolojik etkenler bizleri sağduyudan yoksun yorumlamaya sevk etmektedir.

Ülke sorunlarına dair herşeyi büyük bir çoğunlukla kişiler üzerinden değerlendiriyoruz: “Ne söyledi? Ne yaptı?” sorularına müspet veya menfi bir tavrı hemen ortaya koyuyoruz.

Bu acelecilik ve kolaycılık yüzünden de, bir önceki yanlışların sonucunu hatırlayamayacak kadar yeni yanlışların sonuçlarını yaşamaya kendi kendimizi mahkum ediyoruz..!

Sorunları; kişiler üzerinden değil, olayları tahlil ederek olayları yaratan sebepleri ve yönlendirici fikirleri anlamamız gerekir. Eğer fikirleri anlayamazsak, olayları çözümleyemez, sadece film izler gibi olayların kahramanlarını alkışlar veya yuhalarız!

Bilelim ki; düşünce ve fikir erozyonunun tek sebebi bilgi kirliliğidir. Bilgi kirliliği bazı mahfiller tarafından özellikle güçlü bir tanıtımla yapılır. Bu kirliliğin tespit edilmemesi içinde, yine aynı mahfiller tarafından daha önce öne sürdüğü görüşleri başka bilgi kirliliği ile çürütmeye çalışır! Böylelikle gündemi işgal edecek iki kirlilikten biri haklı pozisyona sokulması hedeflenmiştir. İki kirli bilginin kaynağı aynı olduğu gibi, söylemlerde farklı, sonuçları aynıdır. 
İzleyiciler araştırma ve sorgulama yeteneğinden yoksun ise bu görüşlerden birini, kime hizmet ettiğini bilmeden savunmaya çalışır… 

Bu zafiyetin panzehiri; bilimi önemsemek, milli kültür unsurlarını ve kaynaklarını öğrenmektir. Bu kaynaktan beslenmeyenlerin beyinleri örümcek ağı ile işgal edilecektir..!
YILMAZ KARAHAN

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap