299) MOZAYİK DİYEMEZSİNİZ!

Yayin Tarihi 29 Ekim, 2008 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

image0013.gif

 

18 Ağustos 2007 tarihinde Avşarelleri Dergisi’nin Kayseri’de düzenlediği “Türk Tarihinde ve Kültüründe Avşarlar Sempozyumu”nda Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’nun açılış konuşmasının tam metni…

Sayın misafirler Avşarelleri dergisinin tertip ettiği Avşarlarla ilgili ilk toplantısındayız. Genelde 1000 kişilik 500 kişilik aşiretler kendilerinin çok büyük aşiretler olduğunu, söz sahibi olduklarını ifade ederler. Avşar boyunun, Türkiye’de yaşayan Avşarların tahmini sayısı rakam olarak 16. yy. da 600 bin civarında tespit edilmiştir, dolayısıyla şu an 5-6 milyon civarında olduğu söylenebilir.

Böyle bir organizenin yapılması ile, Türkiye’de çok büyük bir kesim kendi kimliğini kaybetmiş insanların kimliklerine ulaşabilecekleri bir başlangıç olarak nitelendiriyorum. Bir şeyi kafamızda yer etmemiz lazım. Bu da sürekli olarak yabancı ülkelerin Türkiye üzerindeki oyunlarından ve Türkiye aleyhine çalıştıklarından bahsediyoruz. Bu tabi bir şeydir ve tarihin her döneminde görürüz. Kimse başkasının çıkarına çalışmaz kendine çalışır. Burada önemli olan şey, bizim kim olduğumuzu bilmemiz, kendi kültürümüzü muhafaza etmemiz, kendi yönetimimizi kendimiz sağlayabilmemiz, oyunlara karşı tedbir alabilmemizdir. Önemli olan budur. Bu şuura erdiğimiz zaman hem ayakta kalmayı, hem de büyük devlet olmayı başarırız.,

Bugün Türkiye, Osmanlı İmparatorluğunun varisidir. Dolayısıyla bir imparatorluğun çöküşüyle birlikte topraklardan içe doğru göç olur ve bu göç Türk demografisini, Türk nüfus yapısını ortaya çıkarmaktadır. Balkanlardan ve Kafkaslardan Anadolu’ya göç edenlerin sayısı yaklaşık % 40 dır. Böylesine bir yapı ve imparatorluk bakiyesi olmamız birçok farklı milletten olan insanı da bünyemizde barındırıyor olmamızdır. Burada siyasetçilerin özellikle dikkat etmesi gereken bir konu vardır ki, bu da böyle bir yapıyı böyle bir nüfus grubunu mozaik olarak nitelendirmemek gerekir. Çünkü o insanlar o ülkelerden çekilirken zaten çok büyük bir bölümü Türk’tür. Ama Müslümanlığı kabul etmiş ve kendini Türk olarak hisseden insanlar Anadolu’ya geri dönmüştür. Dolayısıyla bunları ayırt etmek ve bir mozaik şeklinde nitelendirmek aslında farkına varmadan ülke içinde bir takım gruplaşmalara yol açma anlamına gelir. Dolayısıyla bu konularda siyasetçilerin çok dikkat etmeleri gerekir.

Nitekim biz zaman içerisinde geçmiş dönemlerdeki araştırmalarda şunu gördüm ki; aslında Kürt dediğimiz birçok insan aslında Türkmen asıllıdır. Yapısal olarak söylüyorum ama bununla beraber bir şey daha ifade ediyorum. Söyleyeceğim şeyler fantezi değil. Bugün Kürt dediğimiz birçok insan, hatta ve hatta Kürt-Alevi olarak bilinen birçok insan Ermeni dönmeleridir. PKK nın ve TİKKO’nun içinde yer alan birçok insanda. Bizim zannettiğimiz gibi PKK veya TİKKO hareketi bir Kürt hareketi değil. Bütün bunları yabancı arşiv belgeleri o tarihte yapılmış birtakım araştırmalardan söylüyorum.

Şimdi dolayısıyla Avşarları araştırmak ve kim olduğunu ortaya koymak bir ayrım ve ya bölücülük olarak görülmemelidir tam tersine Türk milletinin kendi özüne dönüşünü ve kendisini tanımasını sağlayacak bir araştırmadır. Biliyorsunuz Türkiye cumhuriyeti kurucusu büyük Atatürk aynen şöyle der:
“Kültürünü kaybeden millet başka milletlerin şikarı olur”

Şimdi biz Türk Milleti olarak şöyle bir baktığımızda; aile yapımız bana göre dünyanın en medeni aile yapısıdır ve burada ne büyük bir yozlaşma olduğunu görebilirsiniz. Ben şahsen rahmetli babam karşısında ayaklarımı uzatarak veya ayak ayak üzerine atarak oturduğumu, yüksek sesle konuştuğumu hatırlamam. Günümüzde aile yapımızda nasıl büyük değişiklikler meydana geldi. Ama bütün Anadolu içinde, bazı kesimler haricinde çok büyük bir kültür yozlaşması var. Gençlerimiz geçmişi unutuyor. Radyolara bakın Türk Sanat Müziği neredeyse hiç kalmadı, Türk Halk Müziği çalınmaz hale geldi. Tabelalara bakın, ne kadarı Türkçe, ne kadarı yabancı dilde? Bütün bunlar kültürümüzdeki yozlaşmayı çok açık ve net bir şekilde ortaya koyuyor. Bunları meydana çıkarmamız lazım.

Geçenlerde Bitlis‘ten bir arkadaş bana geldi ve “Hocam biz Kürdüz bize Hasaniler derler, aşiretimi öğrenmek istiyorum” dedi. Bilgisayara Hasaniler yazdığımda karşıma Eski İl’den Döğer boyundan çıktılar. Kendisine de verdim, ama buna benzer o kadar çok insan çıkıyor ki…

Bu ne demektir? Türkiye’nin birliğini bozmaya yönelik değil sağlamaya yönelik bir çalışmadır.

Avşarlar Sempozyumu başarılı geçecek bir sempozyum olacak ve bütün Türk boylarını bir araya getirip büyük Türk Milletini ortaya çıkaracaktır. Nasıl ki Mustafa Kemal Atatürk‘ün her konuşmasında büyük Türk Milleti sözüne rastlarsınız. Bugün Kırgızlar, Kazaklar, Özbekler, Azerbaycan Türkleri ve Türkmenler deniliyor, bakın biz Türkmenleri kaldırdık. Ben de Türkmenim ve Avşarım. Türkmeni kaldırdık, Kırgız Kıpçak grubundan olan Kazakları, Karapapakları kaldırdık, Yazırları, Döğerleri, Yüreğirleri kaldırdık.

Sibiryadan Afrikaya, Amerikaya kadar olan büyük bir ağacın gövdesini oluşturduk ve adına Türk dedik. Dolayısıyla sonunda bu hale gelecekler. Bütün dünyanın korktuğu da budur. Türk kelimesinin arkasında hiçbir zaman duramazlar. Cengizhan’ın Avrupa içlerine kadar ilerlediğini söyleyenler, Anadolu’daki mücadelesinde kimle savaştığını söylemezler.
Avarların, Selçukluların Türk olduğunu kimse söylemez. Osmanlılar için lampir Türk demişler ve genelde Ottoman diyorlar. Biz hiç kimsenin propagandasına kanmayalım

Ermeni konusunda çalışırken bize dediler ki; “Türk kültürü propagandası yapıyorsunuz boşverin” Evet öyle yapıyoruz dedim. Önce benim halkım inanmalı bana, bu konuyu bilmeli. Yabancı toplumlarla kendi halkımızın desteğini almadan nasıl mücadele edebiliriz? Öyleyse Türk olduğumuzu önce kendi halkımıza göstermeliyiz. Bunu öğrettiğimiz zaman dünyayla baş edebiliriz.

Dolayısıyla bu Sempozyum çok isabetli bir toplantıdır. Komiteyi kutluyor ve hepinize saygılar sunuyorum.

Paylaş:

Yorumlar

“299) MOZAYİK DİYEMEZSİNİZ!” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 29 Ekim, 2008 02:30

  EFENDİM,DEGERLİ H.OGLU’NUN SON OLARAK GÖREVİNDEN ALINDIGINI YAZDILAR, COK ÜZÜLDÜK, AMA KENDİSİ BU KONUDA BİLGİLENDİRİLMEDİGİNİ SÖYLEDİ.SON DURUM NE OLDU BİLEMİYORUM.AMA KENDİSİNİN HER HALUKARDA VARLIGI BİZE YETER.ONUN SÖZLERİ BENİ COK TATMİN ETMEKTEDİR.BİLGİSİNİN DISINDA AİLE İCİ YOZLASMALARIN ÜZÜNTÜSÜ İCİNDE OLDUGUMUZU,NASIL DÜZELECEGİMİZ KONUSUNUN İSE, GENİS CEVRELERE NASIL ANLATILACAGINI BİLEMEMEKTEYİM;(..TIPKI!!POLİTİKACILARA ANLATILMASI GEREKEN!!AMA ANLAYIP ANLAYAMAYACAKLARINDAN HİCDE EMİN OLMADIGIM;( TÜRKLÜK BİLİNCİNDE KENDİLERİNE DÜSEN ÖDEV!!İN NASILDA MÜHİM OLDUGUNUN FARKINA VARIP BUNU HALKLA NASIL PAYLASACAKLARINI, BU AYAGA KALKMIS OLAN G.DOGU,DOGU HALKININ NASIL İS,YASAM STANDARDI NORMALE DÖNDÜRÜRLEREK, ORALARDAKİ KÖYLERİMİZ,KASABALARIMIZ,SEHİRLERİMİZİ NORMAL YASANIR HALE NASIL GETİRECEGİMİZİN EL BİRLİGİYLE POLİTİKACILARA BRİFİNG!!OLARAK HATTA SÜREKLİ!!VERİLMESİNDEN YANAYIM..ONLARDA ELLERİNDEKİ MİKROFONLARI BU KONULARDA KULLANIRLAR.BÖYLELİKLE DUYDUKLARIMIZDAN ELBETTE COK SEY ANLAMIS OLURUZ.
  *DİLEGİMİZ;BUGÜNE KADAR;YÜCE ATATÜRKDEN SONRA YAPILMAMIS OLANLARIN, TAMAMLANMASINA ÖNAYAK OLUCAK POLİTİKACILARIN BASA GECMESİ.
  *TESEKKÜRLER,SAGLIKLI KALINIZ DEGERLİ ÜLKE DOSTLARI.

 2. Barış AYKUL yorum tarihi 1 Kasım, 2008 09:00

  Yuzde 80 in uzerinde Turk ve Muslumanın yaşadığı Anadoluda mozaikten bahsetmek cehalet ve artniyetin büyük bir cüretidir…
  Bu denli saf ve öz bir duruma ancak Okyanusyadaki yerli kabilelerinde tanık olunabilir.
  101 milletten adamın kendisini ”Amerikalılık”kimligi altında görüp kabul ettigi gunumuzde Türkiyemizle Mozaik kavramlarını birarada anmak büyük bir trajedidir…

Yorum yap