281) ANLAYABİLMEK!

Yayin Tarihi 21 Ekim, 2011 
Kategori SOSYAL

 

ANLAYABİLMEK!

image00119.jpg

Anlayabilmek zordur!

Okur, ancak anlamaz…

Duyar, ancak ne olduğunu anlamaz…

Görür, ancak ne olacağını anlamaz…

Neden anlamaz?

Çünkü zihinsel sorgulama yeteneğini geliştirecek bilgilerden yoksun yetiştirilmiştir. Kendi aklını birilerinin aklına ipotek ettirmiştir. Düşünmesine gerek yoktur. Zira kendi yerine düşünenler ve söyleyenler vardır. O halde neler okuyacağı, neleri duyacağı ve nereleri göreceği gösterilmiştir. Bunun haricindeki tüm yazılar, söylemler ve olaylar yanlıştır!

Hepimiz bir şekilde yönlendiriliyoruz ve toplum olarak neleri bilmemizin gerekliliği öğretiliyor. Sürekli öğretilerin kalıpları içinde yorum yapmamız isteniyor. Eh hepimizde “uyduk hazır olan imama” diyerek dağarcığımızdaki dualarla tepki vermeye gayret ediyoruz!

Terör ile ilgili haberlere tepkiler veriyoruz. Ama neden tepki gösteriyoruz? Çünkü şehit haberleri ve sayısı içimizi dağlıyor… Acaba terör olaylarında şehit olmazsa kitlesel bir tepki verecek miydik? 26 şehit, 22 yaralı yerine 48 yaralı olsaydı tepkimiz ne olurdu? Artık öyle bir duruma getirildik ki; bir iki şehit sayısını medya dahil toplum olarak umursamaz, onlarca olduğunda “ah, vah” diyerek üzüntülerimizi sonuç getirmeyecek şekilde ifade etmeye çalışan bir toplum!

“Yaralı” kelimesi sanıyorum herhangi bir kaygı ve üzüntü yaratmıyor. “İyi ya ölen yokmuş” diyerek geçiştirdiğimiz olaylarda sanki yaralıların en yakın zamanda eski sağlığına kavuşarak vazifesine tekrar dönebileceği, algılama rahatsızlığını yaşadığımız ise başka bir gerçeğimizdir.

Biliyor muyuz bu yaraların vücudun nerelerinde olduğunu da önemsemiyoruz? Bu yaralar kolda, ayakta bir sıyrık değildir. Vücutta derin yaralar açmıştır. Bir uzvu yok olmuştur. Belki de tedavi sürecinde Hak’kın rahmetine kavuşacaktır. Yaşasa bile kendi hayatını tek başına idame ettiremeyecek bir durumda da olabilecektir! Bunu anlayabiliyor muyuz?

Terör olaylarına tepki vermeyi, yönetenleri uyarmayı sadece şehit haberleri aldığımızda yapmamız büyük bir gaflettir. Terör olayları ülke bütünlüğüne yönelik olduğu için isterse bir kişinin bile burnu kanamazsa dahi kamu huzurunu bozmayacak tarzda tepki verilmeli, yönetim uyarılmalıdır…

Bazı cemiyetler ve cemaat mensupları vardır ki, bunlar ülkemizin dışında ölen veya öldürülen kişiler için sürekli gıyabi cenaze namazları kılarlar… Bu kişiler terör olaylarında şehit olan asker ve polislerimiz için neden tepki göstermezler?

Bunu da anlayamıyorum! Anlayan var mı?

YILMAZ KARAHAN

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap