278) NEDEN BİRLİK OLALIM!

Yayin Tarihi 9 Ekim, 2008 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Neden Birlik Olalım!

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, “çok tedirginiz” demiş. (9.10.2008 tarihli günlük basın)

Peki, neden tedirginmiş TÜSAİD’ımız? Arzuhan Hanım’a kulak verelim:

“Dünya bir daralmaya gidiyor ve dolayısıyla ihracatımıza gelen talep düşecek. Zaten iç tüketim düşüyor. Türk özel sektörü muazzam borçlu… 140 milyar dolar. Bu borcu nasıl döndürecek? Bütün bunlar bu daralmanın Türkiye’de de ciddiyetle yaşanacağını gösteriyor ve bu bizi hakikatten çok ciddi tedirgin ediyor.”


Demek ki “tedirginlik” borçtan… “140 milyar doları nasıl döndüreceğiz?” diye soruyor Arzuhan Hanımefendi. Ama bu soruyu sorarken satır arasında kendi çözümünü de söylüyor:

Daralma…

Ne demek “daralma”?

Arzuhan Hanım, artık bir beden küçük elbise mi giyecek? Daha az mı yiyecek?

Daralacak olan Arzuhan Hanımlar değil, Türkiye’nin çalışan kesimleridir. Az yiyecek olanlar da her zaman olduğu gibi yine halk kitleleridir, Türk özel sektörü değil! “Daralma” denilen sözde tedbir ise “işçi çıkartacağım, gerekirse fabrikamı kapatacağım” demektir. Halkımızın yoksulluğunun artması, sefaletin yarattığı sonuçların daha da keskinleşmesidir. Faturayı yine emekçilerin, çalışanların ödemesidir.

Türk özel sektörü bugüne kadar aldığı o 140 milyar dolar borcu nereye kullandı? Türkiye’ye yatırım mı yaptı? Fabrikalar kurdu, yeni iş sahaları açtı da, şimdi orada üretilenleri, daralan dünya ekonomisinde ihracatımıza talep düşeceği için satamayacak ve zarar mı edecek?

Dahası iç talep de düşüyormuş! Peki, neden düşüyor iç talep? İşçinin, memurun, esnafın, köylünün, emeklinin kısacası halkın, TÜSAİD tarafından sözcülüğü yapılan sermaye sınıfı gibi “bir eli yağda, bir eli balda” idi de, şimdi birdenbire milletin pintiliği tutup harcama yapmadığı için mi düşüyor iç talep? Eğitim paralı, sağlık paralı, su bile paralı bu ülkede… Üstelik işsizlik ayyuka çıkmış. Hangi iç talepten bahsediyorsunuz?

O IMF reçeteleriniz, o Dünya Bankası programlarınız, o istikrar paketlerinizle üretmeden borçla yaşayan bir sözde “ekonomi” yaratıp caka sattınız yıllardır. Entegrasyon dediğiniz bu yarı sömürge ekonomisi idi işte! Gırtlağa kadar borca battığınızı yeni mi fark ettiniz? Yıllardan beri yabancı piyasalardan dolarla, Euro ile borçlanıp, devlete YTL ile borç vererek kurduğunuz “saadet zinciri” şimdi kopma noktasında… O “saadet zinciri” ile dolar milyarderi olan bu ülkenin yoksul emekçileri miydi, yoksa parasını İsviçre Bankaları’nda tutan, yatırımlarını ülke dışına yapan Arzuhan Hanım ve saz arkadaşları mı?

Şimdi hanımefendi çıkmış “tedirginiz” diyor! “140 milyar doları nasıl döndüreceğiz?” diye soruyor… Üstelik bir de bunu terör konusunda timsah gözyaşları dökerek söylüyor:

“Çok tedirginiz, terör içimizi yakıyor. Moralimizi bozuyor. Birlik olmalıyız.”

Bak sen!

Oysa terör denilen bela, sizin o liberal ekonomi politikalarınızın, azgın sömürü hırsınızın yarattığı sefalet denizinden besleniyor! İşsizliğe mahkûm gençler ya mafyaya tetikçi oluyor ya da terör örgütlerinin kancasına takılıp ziyan oluyor, yitip gidiyor!

Bu kadar yıldır bu manzara karşısında moraliniz bozulmadı da, şimdi paracıklarınız tehlikeye girince, tatlı kazancınız kesilme tehlikesiyle karşılaşınca mı aklınıza geldi terör? Onun için mi moraliniz bozuluyor?

Neden birlik olalım?

Sömürünüz devam etsin, saadet zinciriniz kopmasın, küpünüzü doldurmaya devam edin diye mi? Siz milyar dolarlarınızı yabancı bankalara istif ederken, biz sefalet denizinde kulaç atmaya devam edelim diye mi “birlik olmalıyız”?

“Zenginlerin hazları, genellikle fakirlerin gözyaşları pahasınadır” diyor Tolstoy.

Kendi mutluluklarını başkalarının gözyaşlarının üstüne kuranlarla birlik olur mu?

SERDAR ANT

Paylaş:

Yorumlar

“278) NEDEN BİRLİK OLALIM!” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 9 Ekim, 2008 22:48

  TEBRİKLER SN.ANT,
  GAYET SARİH BİR SEKİLDE DUYGULARIMIZI AKTARMISSINIZ.ELLERİNİZE SAGLIK.
  *DAHA ÖNCE SN.DEVLET BEYİN KENDİLERİNİ NİCİN GERİ CEVİRDİGİNİ SORMAK YERİNE:( *ONU PERVASIZCA ELESTİRMESEYDİ..BUGÜN BU CÜMLEYİ KURMAYACAKTI:(
  -BATSINLAR..KESKE..O ZAMAN YOKLUK,YOKSULLUK *DAHA DAYANILIR HAL ALIRDI.KESKE..APTALCA BİR CÜMLE BU BENİMKİSİ AMA..ARTIK YETSİN..BATAN BABASININ ELİNDEN TUTAN B.BAKAN DEGİLMİYMİS?SONRA EPEY ELELEYDİLER!ALMANYADA ACILAN HÜRRİYET GAZETESİ..VS..SİMDİ NE OLDU? YALAN DENİZİNİN SONU!
  İYİYİZ İYİYİZ DİYE DİYE GELDİLER:( B.BAKANIN KRİZ YOK! DEDİGİ KESİM İSE, SADECE KENDİ CEMAATİ!
  *YOKSA TÜRKİYEDEKİ MİLLET DEGİL!*KİSİS BASINA DÜSEN MİLLİ GELİRDE ONLARIN ÜZERİNDEN HESAPLANMIS::(
  *BUNU BİRDE AYDINLAR:( VE MEDYA ANLASADA..BOSUNA KAFAMIZI SİSİRMESELER..USANDIK:( BUGÜNE KADAR HEPSİDE BÖYLEYDİ ZATEN..ABD.NİN SECTİKLERİ BU KADAR OLUR..NE TÜRKCE BİLİRLER,NE TÜRKİYENİN SORUNLARINDAN ANLARLAR..BİTMEYEN CİLE..

Yorum yap