210) TÜKETİM EKONOMİSİNİ KURTARMA OPERASYONU !

Yayin Tarihi 29 Nisan, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

ABD halka para dağıtıyor

Kredi değil, geri ödeme yok. Tek şart paranın hemen harcanması.

29 Nisan 2008 / 14:02

image00172.jpg

Kredi değil, geri ödeme yok… ABD hazinesi halka para dağıtıyor. Tek şart “parayı harcamaları“. Kişi başı verilecek para en az 600 dolar…

Başkan Bush’un ekonomiyi canlandırma paketi çerçevesinde, milyonlarca Amerikan vatandaşına bugünden itibaren vergilerinin bir kısmı geri ödenecek. Adam başı en az 600 dolar düşüyor.

GÖKTEN DOLAR YAĞACAK
ABD Başkanı George Bush’un tüketimi harekete geçirmek için başvurduğu bu yöntem birçok aileyi sevindirecek. Zira deyim yerindeyse halka “gökten dolar yağdıracak“. Üstelik bu paranın geri ödemesi filan da yok.

Tek bir istek var, parayı hemen harcamaları. Neye yatıracakları da çok önemli değil, önemli olan piyasada tüketim canlılığının sağlanması.

DAĞITILACAK PARA: 100 MİLYAR DOLAR
Aslında çeklerin postalanmasına Mayıs ayında başlanacaktı ama, tarih öne alındı. Plan çerçevesinde Amerikan hazinesinden çıkacak toplam miktar 100 milyar dolar civarında.

Piyasaya girecek bu paranın, tüketimi özendirerek büyümeyi destekleyeceği umuluyor. Amerikan ekonomisi bu yolla, resesyon korkusunu aşmayı amaçlıyor.

Ancak mükelleflerin bu paranın en azından bir kısmıyla, bir şeyler satın almak yerine borçlarını ödemeyi seçeceği muhakkak.

Başkan Bush’un ekonomiyi canlandırma paketi, vergi geri ödemelerinden ibaret değil. İş yerlerine de, toplam 50 milyar dolarlık vergi indirimi sağlanacak.

Daha önce bu yönteme Japonya’da başvurmuştu. Piyasadaki tüketimi canlandırmak için benzer bir yöntemle halka para dağıtmıştı.

Resesyon NEDİR?
Ekonomik hayatın canlılığını kaybetmesi, üretim faaliyetlerinin daralması, duraklama, ekonomik etkinliklerde görülen hafif düşme. Resesyon, ekonominin büyüme hızının, nüfus artış hızının altına inmesi ve dolayısıyla kişi başına milli gelirin yerinde saymasıdır. Japonya 1998’lerde girdiği resesyondan hala tam olarak çıkamamıştır.

ABD’nin korkusu da benzer bir resesyona doğru gitmesidir. Resesyonu aşmanın en kestirme yolu halkın tüketmesidir.

ENSON HABER

ziyaretcidefteri21111126.gif

Paylaş:

Yorumlar

“210) TÜKETİM EKONOMİSİNİ KURTARMA OPERASYONU !” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Samet Acar yorum tarihi 29 Nisan, 2008 16:36

    Türkiye’de piyasalar canlı değildir.Esnaf,kanağlıyor.Piyasa canlı olması gerekir.Ancak canlılığı memur ve işçi sağlaya bilir.Öğleyse,hükümet ekonomiyi ve piyasaları canlı,hareketli,tüketici tutmasının yolu,hazineden,fakir halka para dağıtmasıyla tüketim başlayacak ve üretim artacak böylelikle piyasalar canlı tutulacaktır.Aksi takdirde,Japonya veya ABD gibi olma durumumuz ufukta görünüyor! Acaroğlu

Yorum yap