209) ÇOK EŞ SAVUNUCULARI, “DİN İSTİSMARCISI”

Yayin Tarihi 29 Nisan, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Çok eş savunucuları din istismarcısı

Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Profesörü, çok eşliliğin din istismarı olduğunu belirtti.

29 Nisan 2008 / 10:00

image00171.jpg

Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İlahiyat Profesörü Şahin Filiz, çok eşliliğin İslam’ın emri olmadığını, dönemin koşulları içinde erkeklere bir öneri olarak sunulduğunu söyledi. Prof.Dr. Filiz, “Çok eşliliği İslam’ın bir emri gibi lanse etmeye çalışan gerici çevreler var. Bu da türban gibi bir din istismarıdır. Böyle düşünen insanlar daha çok beyinleriyle değil, cinsellikleriyle düşünüyorlar” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İlahiyat Profesörü Filiz, özellikle düzenlediği tesettür defilesinin ardından üç eşli olduğunu açıklayarak gündeme gelen konfeksiyoncu Mustafa Karaduman’ın tek eşliliğe yönelik sözlerine tepki gösterdi. İlahiyat Profesörü Filiz, “Çok eşliliği İslam’ın bir emri gibi lanse etmeye çalışan gerici çevreler var. Bu da türban gibi bir din istismarıdır” dedi. Kuran’daki çok eşliliğin günün sosyolojik koşulları içinde değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Filiz, “O zaman denilmiştir ki ‘Yetimlerden birer, ikişer nikahlayın. Ancak sizin için en hayırlısı tek eşle nikahlanmanızdır’ Bu o zamanın yaşam koşullarında bir öneridir. Kuran’da asıl olan tek eşliliktir” diye konuştu. İslamiyet öncesi Arap toplumunda sayısız evlilikler yapıldığını belirten Prof. Dr. Filiz, İslamiyet ile birlikte buna belli bir sınır getirildiğini de söyledi.

Konfeksiyoncu Mustafa Karaduman’ın “Tekeşlilik mümkün olsaydı umumhaneler, kerhaneler olmazdı” sözlerini de eleştiren Profesör Şahin Filiz, bu şekilde düşünen insanların beyinleriyle değil cinsellikleriyle düşündüğünü savundu. Filiz, “Bu tamamen Atatürk Cumhuriyeti’ne düşmanlığın ifadesidir. Sayısız evliliklerin yaşandığı Araplarda da genelevler gizli kapaklı vardı” diye konuştu.

ÜZMEZ’E GÖNDERME: “CİNSEL SAPKINLIKLARI İSLAM DİNİ’NE MAL EDİYORLAR”
Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Profesörü Şahin Filiz 14 yaşındaki bir kıza tecavüz suçlamasıyla tutuklanan İslamcı yazar Hüseyin Üzmez için ise şunları söyledi:

Kendine şeriatçıyım diyen bir insanın yaptıklarına bakın. İnandığı şeriata göre hem annesiyle hem kızıyla ilişkiye girilmez. Ki bu olayda şu ya da bu şekilde ilişkiye girmek lanetlenmiş ve yasaklanmıştır. İslam’da böyle bir örnek göremezsiniz. Bence şeriatçıyım demek, Atatürk Cumhuriyeti’ne karşı Kuran kılığına, din kılığına sokulmuş bir düşmanlığın, üç kağıtçılığın ifadesidir. Cinsel sapkınlıkları İslam Dini’ne malederek meşrulaştırmaya çalışıyorlar. İslam Dini’ni bir arıtma aracı olarak görüyorlar.”

ANKA

ziyaretcidefteri21111126.gif

 

Paylaş:

Yorumlar

“209) ÇOK EŞ SAVUNUCULARI, “DİN İSTİSMARCISI”” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. yaşar toptaş yorum tarihi 29 Nisan, 2008 14:38

    siz neyin istismarcısınız atatürkçülüğün siz önce üniversitenizdeki pkklıların hakkından gelin ondan sonra konuşun

  2. Samet Acar yorum tarihi 29 Nisan, 2008 16:50

    Türkiye’de kanunlar kişiler tarafından yani uygulayıcılar tarafından görmezden gelirler,kanuni çalıştırmazlar.Başta köyde muhtar,savcıya bilgi verecek savcı,birden fazla eşlilik hakkında yürürlükte olan kanununu icraata koyacak.Resmi nikahın dışında imam nikahını kim yaptıysa,onuda cezalandırmak üzere işlem yapılacak.Kim yapıyor bu görev şinassızlığı ?Ülkemizde para getiren kanunlar çalışırda para getirmeyenlere dokunmazlar.Kanunvar ,icraat yok.Dört evlilikte yapar on evlilikte yapar.Cumhuriyet savcıları yürütmesi gerekirken,duymadım,görmedim neime lazım anlayışıdır.

Yorum yap