207) TEHTİT Mİ ? GERÇEK Mİ ?

Yayin Tarihi 29 Nisan, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

AKP’nin Kürt kozu!

 

image00169.jpg

Güneydoğu’da AKP’den başka hangi partinin olduğu biliniyor. AKP’nin yokluğundaki problemler iyi düşünülmeli

Çiçek, Fortune Dergisi’ne, Milliyet Gazetesi’nde
Fikret Bila’ya adını vermeden konuşan ’bir AKP’liyle aynı sözleri sarf etti…
AKP’nin kapatma davasına karşı Anayasa Mahkemesi’ne vereceği yazılı savunma için koordinasyonu sağlayan 3 kişiden biri olan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Fortune Dergisi’nin Mayıs sayısına önemli açıklamalar yaptı. İlginç olan Çiçek’in yaptığı bu açıklamaların, dünkü Milliyet Gazetesi’nde Fikret Bila’ya AKP’nin yeni açılımını anlatan ’adı saklı etkili bir AKP’linin sözleriyle örtüşmesi. Nitekim, Çiçek dün Bakanlar Kurulu toplantısından sonra gazetecilerin bu yöndeki sorularını yanıtsız bıraktı.

Fortune Dergisi’nde Ahmet Erhan Çelik’e konuşan Cemil Çiçek’in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

* AKP’den başka parti yok: Türkiye’nin devlet sorunu haline gelmiş, sorunları olan bölgesinde AKP’den başka parti yoktur. Öbür partinin kim olduğunu da herkes biliyor. Benim varlığımdan rahatsız olanlar, yokluğumdaki problemleri iyi düşünmelidir. Üzerinde duracağım konu dava değil, AKP’nin bizatihi kendisidir. Türkiye’nin her tarafında teşkilatı, belediye başkanı, genel meclis ve belediye meclis üyesi, -Tunceli hariç- 80 ilden milletvekili bulunan tek parti AKP’dir. Bunu övünmek için değil bir vaka olarak söylüyorum. İkincisi de Türkiye’nin her tarafına gidebilen tek parti AKP’dir. Diğer partilerin Ankara’nın doğusuna gidecek mecalleri yok.

* Gidemediğin yer senin olmaz: Türkiye’de yaşanan esas itibariyle bir muhalefet krizi. Kimsenin Ağrı’ya gidip orada vatandaş ne yapıyor, ne yiyor, ne içiyor dediği yok. Muhalefet Bingöl, Van, Hakkari, Batman, Siirt gibi illere gidip toplantı yapmıyor. Git oraya beni tenkit et, ben arzu ediyorum. Çünkü gidemeğin yer senin olmaz. Bu, Halil Paşa’nın sözüdür. (Halil Rifat Paşa, Osmanlı’da evrak memurluğundan sadrazamlığa kadar yükselen bir devlet adamı. Sadrazamlığı döneminde valilere gönderdiği ’Her şeyden evvel ve her şey için yol lazımdır’ denilen emriyle ünlü.)

* Demokrasinin bir ayağı alçıda: Türkiye’nin demokrasinin bir ayağı alçıdadır. Çünkü, muhalefet Türkiye’nin önemli kesiminde yok. Batı’da seçimi kaybeden değişiyor. Onun için demokrasiye taze kan geliyor. Bizde değişmiyor.

* Meşru olmayan arayışlar başlıyor: Muhalefette sıkıntı giderilmediği sürece zaman zaman demokrasilerde yol kazalarına uğruyoruz. İktidarın  görevi doğruyu yapmak, muhalefetin görevi ise yanlışı yaptırmamak. Muhalefet göz doldurmuyorsa meşru kanalların dışında arayışlar başlıyor. Türkiye’de zaman zaman bu arayışlar konuşuluyor, buna davet yapanlar çıkıyor, Bunu meydanlarda haykıranlar çıkıyor.

* Avrupa sistemi laik bir sistem: Avrupa sistemi laik bir sistemdir. Eğer bu parti yakıştırılan anlamda bir partiyse AB buna sahip çıkmaz. Neden? Evvela laikliği benimsemiş, özümsemiş olacak. AB’nin tereddütü varsa o partilerle ilişki içinde olmaz. O türden partilerin iktidarda olmasına taraftar olmaz. Bakın Avusturya’da Haider ırkçılığı savunduğu için seçimi kazandığı halde- başbakan olamadı.

 

VATAN

Paylaş:

Yorumlar

“207) TEHTİT Mİ ? GERÇEK Mİ ?” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. tufan.akın yorum tarihi 30 Temmuz, 2008 21:12

    sayın bakan birazda iç anadolununn bagrındaki işsiz gençlerimizle ilgilenin..ankaranın yanındayız .40 senedir hiç kimse kırıkkalemiz için bir girişimde bulunmuyor.bizlerde şu devletünüzün elinden uzatırsanız sevinir.güney doguya ulaşmışsınızda .ankaranın yanındaki kırıkkaleye ulaşamadınız nedense ..

Yorum yap