206) MİLLETİN EFENDİSİ, ÇİLEDEN ÇIKTI !

Yayin Tarihi 29 Nisan, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Milletin Efendisi çileden çıktı

image00168.jpg

 

 

İzmir’in Tire ilçesinde yapılan Küçük Menderes Üretici Mitinginde konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın, “Üretmesek ne olacak? demenin zamanının geçtiğini, dünyada artık paranız olsa bile tarım ürünü bulunamayabileceğine dikkati çekti. Gıda sektöründe son dönemde yaşanan sıkıntılara işaret eden Günaydın, şunları söyledi:

“Dünya tarım açısından bu kadar kötü duruma girerken Türkiye’de ne yapmak lazım? Türkiye’de üreticiyi, tarım sektörünü desteklemek lazım değil mi? Ama ne yapılıyor? Doğrudan gelir desteği veriliyordu sizlere, yetersiz bir destekti. Dönüm başına 10 liraydı. Şimdi dönüm başına 7 lira. Dönüm başında 10 liradan 7 liraya düşürüldü, haberiniz olsun. Mısır desteğiniz vardı, yetersizdi ama mısıra kilogram başına 65 YKr destekleme primi ödenirdi, şimdi 20 YKr’ye çekildi. Bunlar ne anlama geliyor? Bunlar, “memlekete üretmeyin” anlamına geliyor. “Çünkü üretirseniz ürününüze sahip çıkarsınız. Biz size para verelim yoksullaştıralım, ondan sonra kendimize bağımlı hale getirelim.”

Türkiye’de üretici üreterek, onurlu bir şekilde yaşayacak. Üreteceğiz. Her yıl 1 milyon nüfusu artan bu ülke için üreteceğiz. 70 milyon nüfusumuz var. Bu nüfus 100 milyona çıkacak. İlave 30 milyon insan bu ülkeden buğday, pamuk, mısır isteyecek. Peki bunları doyurmak için üretimimiz artıyor mu, azalıyor mu? 2000 yılında bu memleket 18,5 milyon şeker pancarı üretiyordu. Bu yıl üretimimiz 12,5 milyon tona indi. Şeker pancarını elimizden kim alıyor?”

İzmir Ziraat Odası Başkan Yardımcısı ve Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu da, Türkiye’nin tarım politikasının olmadığını, göreve gelen her bakanın kendi tarım politikasını oluşturduğunu ileri sürdü.

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, ekmeğe, toprağa sahip çıkmak adına miting düzenlediklerini belirtti. Türk çiftçisinin tarihinin en zor günlerini yaşadığını öne süren Eskiyörük, üreticilerin geleceğinin tehlike altında olduğunu savundu. Yem fiyatlarının sütten pahalı olduğunu, desteklerin azaldığını ileri süren Eskiyörük, Türk çiftçisinin dünyada rekabet edemeyecek hale geldiğini öne sürdü. Eskiyörük, “Bıçak kemiğe dayandı artık. Türkiye’nin tek kalkınma yolu tarımdır. Üretim olmadan kalkınma olmaz. AB uğruna Türk çiftçisi yok sayılıyorsa AB’ye yok diyorum diye konuştu.

MİTİNGDEN NOTLAR-


Mitinge katılan üreticiler ellerinde

“6 litre süt 1 litre mazot, 2 litre süt 1 kilo gübre”,

“Sütümüz Sudan Ucuz”,

“AB istedi diye üreticiler yok edilemez, Atatürk‘ün efendisi yok edilemez” pankartları açtı.

Yağmura rağmen Tire İtfaiye Meydanı’nı dolduran üreticiler, çiftçiye sahip çıkılmasını istedi.

Mitinge katılan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, CHP, MHP, DSP milletvekilleri, platforma el ele çıkarak birliktelik mesajı verdi.

Yağmur altında yaklaşık 2 saat süren miting olaysız bir şekilde sona erdi.

AA

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap