205) AYRICALIKLI VATANDAŞ !

Yayin Tarihi 28 Nisan, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Vakıfbank ve Halkbank’a göre Çalık,

Koç’tan bile daha itibarlı

image00165.jpg

 

Başbakan’ın en yakınındaki işadamlarından Ahmet Çalık’ın Sabah-atv alımında kullanmak için kamu bankalarından sağladığı kredinin tek teminatı Turkuvaz. Ne Ahmet Çalık’ın şahsi kefaleti ne de tek bir Çalık grubu şirketinin hissesi istenmedi. Koç, Tüpraş alımında kredi kullanırken, Tüpraş’ın yüzde 51 hissesinin blokajının yanısıra Nakkaştepe’den bankalara kamyonlarla Migros-Arçelik hissesi taşınmıştı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, geçen hafta Çalık Grubu’nun kredi notunu düşürdü.

Fitch, bu not indirimi sırasında raporunun satır aralarında öyle ilginç tespitler yaptı ki…

Ancak bir Allahın kulu bu tespitleri dikkate almadı. Okumadılar belli ki…

Satır aralarındaki önemli bilgileri cımbızlayalım.

Cımbızlayalım ki, Halkbank ve Vakıfbank’ın tarihlerindeki en yüksek hacimli kredileri Çalık Grubu iştiraki Turkuvaz’a açarken nasıl basiretsizce davrandıkları daha iyi anlaşılsın.

Cımbızlayalım ki “Halkbank esnafın bankasıdır. Özelleştirilmesine karşıyız. Kamuda kalmalı” diyenlerin bile içi cızlasın.

Belki onlar bile bu son olaydan sonra “Devlet bankacılık sektöründe olmamalı” noktasına gelmişlerdir ama biz yine de onlar için de yazalım…

Bakın Fitch ne diyor?

Sağlanan kredi (375’şer milyon dolarlık Halkbank ve Vakıfbank kredisinden sözediliyor) grup teminatsızdır. Bu kredinin teminatı sadece Turkuvaz şirketinin varlıklarıyla sınırlıdır. Turkuvaz’ın kredi ödemesini gerçekleştirebilmesi sadece Turkuvaz’a bağlı (Sabah-atv) şirketlerin kârlılığı ile bire bir bağlantılıdır.

Çok açık ve net…

Gerek Halkbank gerekse Vakıfbank, tarihlerindeki en büyük krediyi verirken Turkuvaz’ın varlıkları dışında Çalık Grubu’na ait hiçbir şirketten hisse istemediler. Ahmet Çalık’ın şahsi teminatına bile gerek görülmedi.

Diyorum ya, tam bir bankacılık intiharı.

Bunun nasıl bir bankacılık intiharı olduğunu daha iyi anlamanız için Tüpraş örneğini hatırlatmak istiyorum.

Biliyorsunuz, Koç Grubu Tüpraş’ın yüzde 51 hissesini Özelleştirme İdaresi’nden aldı.

Bu alımdan sonra Koç Grubu kredi kullandı. Bakın o kullanılan kredi sonrası İMKB’ye nasıl bir açıklama geçildi?

“Tüpraş hisselerinin alınması ile ilgili olarak, Koç Holding’in kullandığı 950 milyon dolar tutarındaki kredi için şirket iştiraklerinden Arçelik A.Ş. ve Migros’ta sahibi olduğumuz hisseler üzerinde, kredi veren ilgili bankalar lehine rehin tesis edilmiştir. Ayrıca sahip olduğumuz Tüpraş hisselerinin yüzde 51’i üzerinde de kredi veren ilgili bankalar lehine rehin tesis edilmiştir.”

Türkiye’nin tartışmasız en büyük iki grubundan biri bankalardan kredi kullanıyor, Tüpraş hisseleri yetmiyor Migros ve Arçelik hisseleri de krediyi veren bankalar tarafından rehin ediliyor.

Mustafa Koç, rehin edilen Arçelik ve Migros hisselerinin bizzat fiziki teslimatını yaptıktan sonra “Holding merkezinden kamyon kamyon o hisselerin gidişini gördüm çok garip oldum, üzüldüm” demişti.

Bankalar “Koç” dememiş, ekstra teminatlar istemişti.

En başından beri soruyorum.

Acaba Vakıfbank ve Halkbank, Başbakan’ın damadı Çalık Holding’de CEO olmasaydı, yine bu bonkörlüğü gösterir miydi?

Koç’a bile uygulanan normal bankacılık teamülleri, Çalık Grubu sözkonusu olduğunda neden uygulanmadı.

Ortada çok büyük bir rezalet var.

ERCAN İNAN

VATAN

Paylaş:

Yorumlar

“205) AYRICALIKLI VATANDAŞ !” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Samet Acar yorum tarihi 28 Nisan, 2008 18:44

    Eğer ki,Fetullah Gülen’in amacına hizmet edecek se,neden diğerlerinden üstün olmasın?Gülen muazzam bir taktikle ,iktidarıda yularına alarak adım,adım ilerliyor.Kimselerin de gıkı çıkmıyor.Ancak nezaman çıkacak,bıçak kemiğe dayandığında,tarihimizin içine girip baktığınızda iç isyanlar da bu şekil adım,adım gelişerek Osmanlı’yı zaafa uğratmıştır.Cumhuriyet döneminde de aynı hareketler yapılmış ise de ,ülkeyi kuran ve idare eden başta Atatürk olmak üzre,suyun nereye aktığını beklemeden önünü kesmişlerdir.Bugünlere böyle gelinmiştir.Bugün ,o gün değildir.Dikkat edilecek hususlarda budur.Kendi kendimizi teselli etmenin bir anlamı yoktur.Acaroğlu

Yorum yap