201) PROFESÖRDEN, “TÜRKLÜĞE” HAKARET !

Yayin Tarihi 23 Nisan, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

image00155.jpg

 

TÜDEV Başkanı Prof. Dr. Abdülhaluk Çay, saçmalayan Çiğdem’e “ayılı” fıkrayla cevap verdi.

Türklüğe hakarete tepki yağdı
Türk kimliğinin içeriği boştur” diyen Prof. Ahmet Çiğdem’in, 5 bin yıllık Türk tarihinden habersiz olduğu ortaya çıktı

Taraf Gazetesi’nde yer alan Neşe Düzel ile Ahmet Çiğdem röportajında, Çiğdem’in, “Bu ülkede milli kimliği Osmanlı Müslümanlık üzerinden, Kemalist modernleşme de Türklük üzerinden tamamladı. Aslında Türk kimliğinin içeriği boştur. Bu kimlik içeriksizdir” sözlerine tepki yağdı. Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Öznur, “Bu sözleri söylemek saçmalıktan başka bir şey değildir. Türk kimliği vardır ve var olmaya da devam edecektir. 5 bin yıllık Türk tarihinden, Türk kültüründen haberi olmayan ve Türk kimliği diye bir şeyin yok olduğunu savunan bu kişiler son dönemde karşımıza çıkan, kimi ABD’den, kimi AB fonlarından beslenen, küresel sermayenin emrinde olan omurgasız, kimliksiz kişilerdir. Bunları ciddiye almamak lazım. Cumhuriyeti kuran iradenin adı Türk Milliyetçiliği’dir. Bu sözleri söylemek en çok bölücülerin, İsrail’in, AB’nin ve ABD’nin işine gelir” dedi.

Bilimsel değil
Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Abdullah Bugsur da, “Türk kimliği veya bir kimlik tanımlaması yapılırken eğer siz o kültüre yabancıysanız, yabancılaşmışsanız o konuda söyleyecekleriniz sadece sizin duygularınızı ifade eder “ dedi.  Bunun bilimsel gerçeklikten çok öte olduğuna işaret eden Bugsur, ” Bana göre böyle bir yaklaşım içinde bulunduğu toplumu aşağılamak anlamına gelir. Yani Atilla İlhan’ın ifadesiyle bugün Türk aydını diye tanımlayabileceğimiz veya o kategoriye sokulan insanlar Türk milletini aşağılayarak kendilerini yücelttiklerini sanıyorlar. Problem buradan başlıyor “ diye konuştu.

Kutup ayılı fıkra
TÜDEV Başkanı Prof. Dr. Abdülhaluk Çay, Türklük üzerine tartışma açan kesimlere şu fıkrayla karşılık verdi: “Kutup ayısı baba, oğluyla oturuyormuş. Yavru ayı; ’Baba, benim dedem kutup ayısı mıydı?’diye sormuş. Babası ’Tabii oğlum’diye cevaplamış. Biraz sonra yavru ayı ’Peki, dedemin babası kutup ayısı mıydı?’demiş. Baba, ’Tabii ki yavrum’demiş. Yavru ayı ’Peki, onun babası da mı kutup ayısıydı?’diye sormuş. Baba yine onaylamış. Ardından da niye soruyorsun bunları diye azarlamış oğlunu. Oğlu da ’Peki ben neden üşüyorum o zaman?’demiş. Tıpkı bu fıkradaki gibi, Türkiye’de de üşüyenlerin sayısı o kadar çok arttı ki. Bu insanların Türk kimliğini öğrenmeleri ve kendilerini tanıyabilmeleri için bilgilendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.”Prof. Dr. Agah Oktay Güner ise Türklüğün içini “boş” olarak nitelendiren kişilerin, büyük ihtimalle Türk olmadığını savunarak şunları söyledi:

5 bin yıllık dilimiz var
Türk kimliğinin temeli Türk dili, Türk töresi ve Türk ahlakıdır. Bu öylesine muhteşem  bir ahlaktır ki, hoşgörüsüyle nice haini kendi coğrafyasında, zirvelere taşımıştır. Türk dili, dünyanın en eski, en zengin, ses ahengi en çok gelişmiş dilleri arasındadır. 5 bin yıllık, yazılı tarihi olan bir büyük milletin dilidir. Türk töresi ise Türk milletini İslam dinine, Müslümanlığa hazırlamıştır. Hayatlarının hiçbir döneminde putperest olmayan Türkler, tasavvuf düşüncesini, İslam’ın bünyesinde geliştirerek tefekkürün zirvesine ulaşmışlardır.

Haber : Macit SOYDAN

YENİÇAĞ

ziyaretcidefteri21111126.gif

 

Paylaş:

Yorumlar

“201) PROFESÖRDEN, “TÜRKLÜĞE” HAKARET !” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Nuriye Özdinçer Karakurt yorum tarihi 23 Nisan, 2008 20:18

    301 in resmen değişiminden sonra bu prof! ların çoğalacağını umuyorum…Cesaretleri daha da artacaktır..Belki daha iyi olur..Takiyye yapmadan dürüstçe içlerindekini ortaya koyarlar..Bu lafları söyleyenleri cumhurbaşkanı,başbakan yapmadık mı…Onlar değil mi 301 i değiştirenler..NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE diyemeyenler değil mi şu anda bizleri yönetenler..

Yorum yap