195) ABD’NİN TEHDİT HARİTASI

Yayin Tarihi 16 Nisan, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

İşte ABD’nin tehdit haritası

 

ABD Ordusu’nun hazırladığı tehdit haritasında ilginç ayrıntılar yer alıyor.

ABD’nin en riskli noktalar olarak belirlediği bölgelerin en kritik ülkesi ise Türkiye…


Washington‘da yapılan Amerikan-Türk Konseyi (ATC) toplantısına katılan ABD Savunma Bakanlığı’nın etkin isimlerinden, Plan ve Prensipler Başkanı General John Sattler, Pentagon’un “dünyadaki stratejik tehditleri” gösteren haritasını açıkladı.
Haritada, ABD‘ye yönelik “stratejik tehditler” 6 madde altında toplanmış;
*Sınır aşan terörizmdeki artış
*Artan bölgesel istikrarsızlık
*Doğal kaynaklar için yükselen rekabet
* Kitle imha silahlarının yayılması
*Güçlü ülkelerin ortaya çıkması ve bunların rekabeti
*Doğal felaket tehlikesi
* Siber ve uzaydan gelebilecek saldırılar ve bu alanlardaki rekabet

TÜM TEHDİTLERİN KESİŞTİĞİ ÜLKE: İRAN

Tehditler haritada farklı renklerde, bulundukları bölgeye göre işaretlenmişler. Pentagon’un tehdit haritasında, tüm tehditlerin kesiştiği tek ülke ise, Türkiye’nin komşusu olan İran.
Komşuluk ilişkisi nedeniyle, Türkiye’de Pentagon’un dünyada gördüğü tüm stratejik tehditlerin “en yakın hedefi” durumunda.
Haritada, kırmızı ile gösterilen siber ve uzaydan gelebilecek saldırılar, tüm dünyayı kapsayacak şekilde işaretlenmiş.
En geniş coğrafyayı kaplayan ikinci tehdit ise, sınır aşan terörizm.  Pentagon haritasında bu konudaki potansiyel hedefler olarak, ABD topraklarının tümü, güney Amerika’nın bir bölümü, Avustralya ile, tüm Avrupa kıtası, Afrika’nın güneyi hariç tüm bölgeleri ile Ortadoğu, Afganistan, Pakistan, Hindistan ve Rusya’nın batı bölümleri gösterilmiş.
Pentagon’a göre, “gelecekte çok güçlenerek, ABD‘ye kafa tutabilecek” ülkeler ise, Brezilya, güneydoğu Asya ülkeleri, Rusya ve İran.
Bölgesel istikrarsızlık tehdidine ilişkin bölüm, haritada sadece tek bir yerde, Ortadoğu’da işaretlenmiş durumda.
Deprem, tsunami, kuş gribi Doğal felaketlerin getireceği stratejik tehditlere hedef olabilecek bölgeler ise, orta Amerika, güneydoğu Asya, Afrika’nın orta bölümleri ve yine Orta doğu.

Kitle imha silahlarının yayılmasına ilişkin tüm dünyada sadece iki bölgede işaretlenmiş; Kuzey Kore’yi içine alacak şekilde Uzakdoğu ile, İran‘ın merkezinde yer aldığı Ortadoğu bölgesi ile Pakistan ve Hindistan.

Doğal kaynaklar için artan rekabetin yarattığı tehdidin merkezinde de yine Ortadoğu bulunuyor. Pentagon haritasına göre ayrıca, orta Amerika, Afrika’nın batısı, Rusya ve güney komşuları ile, tüm Ortadoğu bölgesinde yaşanan “doğal kaynaklara ilişkin rekabet”, ciddi bir tehdit unsuru oluşturuyor.

 

ZEYNEP GÜRCANLI

HÜRRİYET

harita_uydu.gif

 

 

Paylaş:

Yorumlar

“195) ABD’NİN TEHDİT HARİTASI” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 17 Nisan, 2008 01:29

    BEN..NACİZANE, 27 ARALIK CARSAMBA 2006’DA GECE 00.53’DE O VAKİTLER GÖZDE?OLAN..SN.AGARA VE MUMCUYA YAZMISIM!İRAN’LA İLGİLİ.ABD.İLE İRAN ARASINDA SIKISIP:( TEHDİT OLARAK NÜKLEER SIKINTIMIZ OLACAGINI!YADA DAHA FARKLI SORUNLARLA ORTADA KALACAGIMIZI..ANAP.IN MEDYA MERKEZİ YADA MUMCU KENDISI..BANA ALANUR ÖZALP’DEN!!MAIL GÖNDERTTILER:( PSIKOLOJIK SIKNTIM VARSA!KENDISINE BASVURACAGIMI.BENDE GERİ CEVAP YAZMISIM!SAKLIYORUM.SIKINTI SİZLERDE!CÜNKÜ BEN 14 SENEDİR CIRPINIYORUM BUGÜNLER GELECEK DİYE..OYSA SİZ!2 SENE ÖNCEYİ BİLE HİSSEDEMIYORSUNUZ.VE 2.PARTİDE ORTADA YOK:) CÜNKÜ ÖNLERİNİ GÖREMİYORLAR.BUNLARMI?
    ONLAR ZATEN YOKLAR.AMA BİZ!FELAKETLER KAPIDA!*BENCE RUSYAYI COOK FAZLA İHMAL ETTİK:(**HATTA;GECMISTE,YUNANIN YÜZÜNDEN AMERİKAYA MİHRAP DİYE YÜZ VURDUK..HAYDİ BAKALIM SİMDİ;O.DOGU VE İRAN+RUSYA..VEDE KLİMA YÜZÜNDEN YOK OLMA SANSI YÜKSEK OLAN ABD.BURAYI VE O.DOGUYU MESKEN TUTACAK DİYE **KENDİ KENDİMİZİ Y O K E T T İ R İ Y O R U Z!ASLINDA ALMANLARINDA GÖZÜ BURADA!PEKİ NASIL OLUCAK?SN.E.MÜTERCİMLER KAC SENEDİR’GECELERİ AYNANIN ARKASINDA”U Y U M A Y I N”DİYORDU.YİNE UYUDUNUZ!TÜH..BOSUNA!BİZ HALA DAHA 3 TANE BENCİL PARTİ YÜZÜNDEN COOK BOS İSLERLE TÜKENİYORUZ:(ÖZETLE!

  2. Samet Acar yorum tarihi 17 Nisan, 2008 18:47

    ABD’nin geleceğe dönük bu düşünce haritasının eklemiş olduğu maddele hakkında haklılığı vardır.Çünkü kendine dostluğu seçmemiştir ki,tedirgin olmaktadır.Bütün dünya ülkelerini kedisini düşman yapmıştır.Saldırgan tutumlarıyla dost kazanamıyacağını anlayan sahte müttefikimiz,endişe ve gaygılara düştüğünü ispatlarcasına haritasını sunmakta.Türkiye’deki ferdi dostları üzüntüden kahroluyorlardır.Sevgili büyük elçilerimizden bu üzüntüyü yaşayacaklar mevcuttur.Halkın duyması onları dahada üzmüştür.Acaroğlu

Yorum yap