193) ANAYASA MAHKEMESİ “TOPRAK SATIŞINI” DURDURDU.

Yayin Tarihi 16 Nisan, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Anayasa Mahkemesi Kararı :

Toprak satışı durduruldu.

 

 

Anayasa Mahkemesi son noktayı koydu :
VATAN NAMUSTUR SATILAMAZ

Yeniçağ’ın ısrarlı yayınları ile Sezer’in uyarısını görmeyen AKP, tokadı yargıdan yedi
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle, Anayasa Mahkemesi’nin kararı gereği, yabancılara toprak satışının durdurulduğunu açıkladı. Uygulama bugün yürürlüğe giriyor.

Satışta rekor
10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in vetosuna rağmen yabancıya peşkeşte direten AKP, iktidarında 80 yılı ikiye katladı. Geçen sene 3 milyar dolarlık toprak satıldı.  ‰16’da

AKP, toprak satamayacak!
Yeniçağ’ın ısrarlı yayınları ile 10. Cumhurbaşkanı Sezer’in uyarılarını dikkate almayan AKP, tokadı yargıdan yedi. Bakanlık yabancıya toprak satışının durdurulduğunu açıklayan genelge yayınlamak zorunda kaldı

Yabancılara gayrimenkul satışı, bugünden itibaren durduruluyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle, Anayasa Mahkemesi’nin kararı gereği, yabancılara gayrimenkul satışının durdurulduğunu açıkladı. Anayasa Mahkemesi’nin konuyla ilgili iptal kararı yarın yürürlüğe girecek. Bakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Tapu Müdürlükleri’ne dün bir genelge gönderilerek yarından itibaren yabancılara gayrimenkul satışının yapılamayacağı belirtildi. Ancak yabancılar taşınmazlarını Türk vatandaşlarına satabilecekler.

Bağımsızlığın simgesi
Anayasa Mahkemesi, toprak satışını durduran kararının gerekçesinde “Toprak, devletin vazgeçilmesi olanaksız temel unsuru, egemenlik ve bağımsızlığının simgesidir” demişti. AKP, Yeniçağ’ın ısrarlı yayınları ile 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in veto gerekçesinde yaptığı uyarıları dikkate almayarak, Anayasa Mahkemesi’nin 1986 yılında verdiği, yabancıya toprak satışını engelleyen kararını yasa değişiklikleri ile aşmıştı. Başbakan Erdoğan da dahil iktidarın bakanları sürekli yabancıya satışı savunmuştu.

Dün satışı savundu, bugün genelge ile yasağı duyurdu
Anayasa Mahkemesi kararı üzerine yabancıya toprak satışının durdurulduğunu genelge ile duyuran Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, “Yasayla satıyoruz” diyerek peşkeşi savunmuştu. Kasım 2007’de Türkiye’de yabancılara gayrimenkul satışı ile ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan Faruk Nafiz Özak, bu konunun fazla abartılmaması gerektiğini söylemişti. Bakan Özak, “Bizde 1934’ten beri satılmasına rağmen, bizim dönemden önce çok çok fazla satılmasına rağmen, bu dönemde siyaseten ortaya çıkarıldı konu. Çıktılar piyasaya dediler ki (bunlar işte şunu sattılar, böyle yaptılar), hatta daha da ileri gittiler. Yani rahmetli İsmet İnönü satabiliyorsa, rahmetli Ecevit satabiliyorsa, Celal Bayar satabiliyorsa, Cemal Gürsel satabiliyorsa, Kenan Evren satabiliyorsa… Bunlar bir yasa gereği satılabiliyor. Türkiye’de yasa dışı kim satabilir?” diye konuşmuştu.

Yasalar gereği yapılıyor
Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, dünyanın her yerinde mütekabiliyet esasına göre yabancılara satış yapıldığını, Türk vatandaşlarının da bir çok ülkede gayrimenkulü bulunduğunu belirterek, “Öyle abartılmaması lazım. Tabii yasal bir prosedür işliyor. Türkiye’de muhalefet var, Meclis var, Anayasa Mahkemesi var, yasalar gereği yapılıyor tüm bunlar” demişti.

Toprak, devletin vazgeçilmez unsuru
CHP’nin yaptığı başvuru üzerine, “yabancıya satış” yasasının bazı maddelerini iptal eden Anayasa Mahkemesi, Ocak 2008’de gerekçeli kararını açıklamıştı. Adeta “teslimiyetçiliğe isyan” anlamı taşıyan kararda, AKP’ye vatanseverlik dersi verilirken şöyle denmişti: “Toprak, devletin vazgeçilmesi imkansız temel unsuru, egemenlik ve bağımsızlığının simgesidir…” Her bir satırı, devlet yönetimi açısından önem arzeden gerekçede, “Yüz ölçümü miktarını otuz hektara kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir” maddesine de vurgu yapılmıştı. Mahkeme, AKP hükümetine Anayasa’nın 7. maddesinde yasama yetkisinin, Türk milleti adına TBMM’ye verildiğini hatırlatarak, bu yetkinin asla devredilemeyeceğini belirtmişti.

Peşkeşte tarihi rekor kırdılar
Bayındırlık Bakanı Nafiz Özak’ın, DSP’li Hasan Macit’in soru önergesine verdiği cevap, yağmanın dehşet verici boyutlarını ortaya koymuştu. AKP son 5 yılda, 80 yıllık satışı 2’ye katlamıştı. Bakan’ın cevabına göre, 1 Ocak 1923 tarihinden, AKP’nin iktidara geldiği 3 Kasım 2002 tarihine kadar, toplam 20 bin 843 ana taşınmaz yabancılara satıldı. Bu alanların toplam alanı ise metrekare cinsinden 11 milyon 961 bin 595 oldu. 1923’ten 2002 yılına kadar 23 bin 44 kişiye toprak satışı gerçekleştirildi. 3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından göreve gelen AKP Hükümetleri döneminde ise yabancılara yapılan toprak satışları, 1923 yılından 2002’ye kadar olan miktarın iki katını geçti.

YENİÇAĞ

ziyaretcidefteri21111126.gif

Paylaş:

Yorumlar

“193) ANAYASA MAHKEMESİ “TOPRAK SATIŞINI” DURDURDU.” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. yaşar toptaş yorum tarihi 16 Nisan, 2008 09:01

  HUKUKTAN MİLLETİMİZİN YÜZ AKI BİR KARAR ANAYASA MAHKEMESİNİ VERDİĞİ KARARDAN ÖTÜRÜ KUTLUYORUM

 2. Ercan FIRAT yorum tarihi 16 Nisan, 2008 12:01

  Her ne kadar seçimlerde oyumu AKP’ye vermiş isem, yapılan bir çok icraatlarını onaylıyor isem de bu güne kadar yapılan toprak satışlarını hiç onaylamamışımdır. Bu gün de, öncesinde de, sonrasında da… Bakan Binali Yıldırım’ın, “biz gümrük kapılarına taliamat verdik, onlar, toprakların gümrükten geçmesine müsade etmeyecekler” !!! beyanatına rağmen

 3. ramayy yorum tarihi 16 Nisan, 2008 21:26

  İnsanları satmaktan daha vahimdir toprak satmak. Çünkü insanlar ölür, toprak ölmez. Ölmeyen toprak sonsuza dek düşmanın kalır. Eğer hatırlarsanız; İsrail devletini Arap şahlarından satın alınan topraklar üzerine kurarak yasallaştırdılar. Bu gün senden satın aldıkları topraklar üzerine devlet kurarlar ve genişlemek için de diğer topraklarını işkâl ederler. Sen zaten güçsüzsün, çünkü varlığını sürdürebilmek için üretmez hep ganimet beklersin. Atalarından kalanlar üzerine eklemezsin de, onları azar azar satarak varlığını sürdürmeye çalışırsın. Bu yaşam biçimi yok olmanın başlangıcıdır. Çalışan milletler en büyük bozgunlardan sonra sadece çeyrek asıda yeniden dünyaya biz de varız diyebildiler. Oysa Biz; yüz yıla yakın bir zamandır hala sürünüyoruz. Çok acıdır ki; temel gıdamız hala ekmek ve bizim hala ekmek güvencemiz bile yok. Oysa kırk yıl önce bile kendi kendine yeten ve artan bir ülkeydik. Türk titreyip yeniden kendine dönmelidir.
  Saygılarımla.
  ray1953–[email protected]

 4. motun tanhu yorum tarihi 26 Haziran, 2008 01:17

  Anayasa mahkemesi Toprak satisini durduru haberi veriliyor fakat bugün ki Yenicag Gazetesi Mansetindé de AKP Toprak satisina devam ediyor Israile toprak satacak deniliyor simdi biz hangi Habere inanalim,Medaya carpik haber vermekten ne zaman vazgececek.
  Asker satislara karsi cikiyor fakat yine toprak satiliyor hani Asker stratejik alanlarin satisina karsi cikmisti? Hepiside yalan

 5. melek demir yorum tarihi 25 Ağustos, 2010 22:32

  sadece topraksatışı değil fabrikalar maden yatakları gibi alanlar olduğunu duydum bunlarıda yazabilirmisiniz

Yorum yap