184) ESKİ TÜRKLERDE, ÇOCUK OYUNLARI

Yayin Tarihi 11 Nisan, 2008 
Kategori TÜRK DÜNYASI

ESKİ TÜRKLERDE

Çocuk Oyunları

 

image00128.jpg

 

 

Oyunlar zeka, beden ve kültür gelişimine etkili olup mücadele ve kendine yeterlilik duygularını verirdi.

 

KARAGUNI :  Yani saklambaçtır. Saklambaç oyunu gizlenme, pusuya yatma, avını bekleme, sessizlik, düşmanı aldatma ve sabırlı olmayı öğreten bir oyundur. Bu  oyun bugünde oynanmaktadır. Bu durum kültür devamını göstermektedir.

        

MÜNÜZ (buynuz): denilen bir oyunda oynanırdı. Bu oyun şu şekilde oynanırdı. Çocuklar su kenarında toplanırlar. Bu göllerin kenarında bulunan kumların üzerine otururlar. Bacaklarının arasına kum doldururlar. Bu kumlara elleriyle vurular. Bu çocuklardan birisi ebe olur. bu ebe başında buynuz olan hayvanların isimlerini sayar. Ebenin söylediği her hayvan isminden sonra çocuklar tempolu bir şekilde tekrar ederler. Fakat ebe birdenbire buynuzsuz bir hayvan adı söyleyince bazıları şaşırıp ebenin söylediğini tekrar ederler ki bu durumda ceza alırlardı. Orda bulunan çocuklar ceza olarak bunları suya atarlardı. Bu oyunla çocukların dikkatli ve dayanıklı olmaları gerekirdi.

 

KUZURCUK; Bu oyun kız çocukları, insan suretinde oyuncaklar yaparak oynamaları şeklindedir. bu oyun günümüzde de devam etmektedir. bu durum Türk oyunlarının çok eskilere gittiklerini göstermektedir. Aile bağlarını güçlendiren bir oyundur.

 

TEPÜK; Bir nevi futbol oyunu idi. Kaşgarlı Mahmut bu oyunu eserinde şu şekilde açıklar:

Bir yuvarlak cismin etrafına hayvan kılı, keçe ya da bez şeyler sarılmak suretiyle bir büyükçe cisim yani top elde ediliyor. Çocuklar bu cismi tepikleyerek oynuyorlardı. Bedensel gelişim ve mücadele azmini güçlendiren bir oyundu.

 

KÖÇÜRME; Yere çizilmiş bir takım çizgiler üzerine dizilen taşları göçürme ve yer kapma dolayısıyla öbür tarafın taşlarını bir bir toplayarak kazanılan bir oyundur. Bugün beş taş veya dokuztaş denilen oyuna benzerdir. 

Bugün Saka yani Yakut Türklerinin çocukları da bizim beş taş dediğimiz oyunu ve topaç dediğimiz oyunları oynamaktadır.

 

ÇELİK-ÇOMAK : Biri uzun diğeri kısa iki sopa ile oynanan oyundur.

 

AŞUK : Bugün aşık dediğimiz bir oyunda vardı. Bu aşık, bir kemiktir. Bugünkü çocukların misketlerle oynadığı gibi bir oyundur. Bu kemiğin 4 yüzeyi vardır. Bu aşık denilen kemiğin düz yüzü, sırt yüzü, çukur ve anaç denilen yüzeyleri vardır. Anaç denilen kısım avuç içini dolduran bir yüzeydir. Bu oyunda önemli olan bu aşık kemiğinin düz yüzünün yere gelmesidir. Buna tam yerine oturdu manasında Cuk oturdu denirdi.   

 

YALNGU (SALINCAK): Çocukların çok sevdiği bir oyunda salıncakta sallanmak idi. salıncaklarda sadece çocuklar değil baharlarda bayramlarda nevruzlarda genç kızlarda sallanırdı.

 

CEVİZ : Divanda ceviz oyunundan iki yerden bahsetmesine rağmen nasıl oynandığı hakkında bilgi verilmemiştir. Bu oyunda;

Atıç : Çocukların ceviz oynadığı çukur

Eteçlik : Ceviz oynamak için çukur açılmış yer.

KAYNAK : DİVANÜ LÜGATİ’T TÜRK

Paylaş:

Yorumlar

“184) ESKİ TÜRKLERDE, ÇOCUK OYUNLARI” yazisina 7 Yorum yapilmis

 1. .::Nost@lji’nin Dünyası::. » Eski Türklerde Çocuk Oyunları yorum tarihi 13 Nisan, 2008 22:06
 2. gülcihan mermerci yorum tarihi 4 Mayıs, 2008 21:35

  eski çağlardaki oyunlar bunlar mıydı hni bebek yokmu daha

 3. Eski Türklerde Çocuk Oyunlari « .::Okan YETGİN::. yorum tarihi 24 Aralık, 2010 00:47

  […] http://www.yenidenergenekon.com/184-eski-turklerde-cocuk-oyunlari/ Categories: Kültürel BeğenBe the first to like this post. Yorumlar (0) Geri İzlemeler (0) Yorum yapın Geri İzleme […]

 4. hamide özdemir yorum tarihi 26 Ekim, 2014 19:32

  oyunlar bu kadarcık mı?

 5. &KEREM ATABERK& yorum tarihi 27 Ekim, 2014 16:33

  LÜTEN YARDIMCI OLUN PROJEM İÇİN GEREKLİ OYUNLAR TÜRK TARİHİNİN ESKİ OYUNALRI DAAH FAZLASI OLMALI bununla ilgili web adresi bilenler lütfen söylesi not:çabuk olun lütfen

 6. Sevcan yorum tarihi 30 Mart, 2015 11:15

  Oyuncak secimi biz yetişkinler için oldukça önemli ve hassas bir konu.Aldığımız oyuncaklar onların hayal gücünü etkilememesi açısından uzman bir şekilde alınması gerekiyor.https://buypasa.com dan çok rahat ve güvenli bir şekilde seçimimizi yapıyoruz. Ve size de tavsiye ediyoruz.

 7. helele helele yorum tarihi 13 Ekim, 2015 19:09

  helele helele helelelelelelelelelele lalalalalalalalalalalalalala alilililililililililililililili denizlilililililililililili

Yorum yap