180) “ULUSALCILIK” TÜRKİYE’NİN KURULUŞ SLOGANI

Yayin Tarihi 3 Nisan, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

image0014.jpg

 

Özbek Paşa, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ulusalcılık için “tehdit” algılaması yapmasının uygun olmadığını kaydederek, “Bu tür konular Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’yle belirlenir” dedi.

Ulusalcılık Türkiye’nin kuruluş sloganıdır
Atatürk ilkelerinden biri milliyetçiliktir” hatırlatmasında bulunan emekli Tümgeneral Özbek, ulusalcılığı, tıpkı PKK gibi tehdit olarak sayan Köksal’a sert tepki gösterdi

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, Eylül 2007’de İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a verilen brifingde sunduğu raporda “ulusalcılığın” terör tehdidi olduğunun iddiasının ardından MİT eski Müsteşarı Sönmez Köksal’ın da UlusalcılığıPKK ve aşırı dincilik” gibi bir tehdit olarak göstermesi büyük tepki topladı. Emekli Tümgeneral Osman Özbek, milliyetçilik ve ulusalcılığın ortak değer olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Atatürk milliyetçiliği
Ulusalcılık, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sloganıdır. Ayrıca, Atatürk ilkelerinden bir tanesi milliyetçiliktir. BOP ve AB projeleri çerçevesinde çıkarları zedelenenler, bu söylemi geliştirmeye çalışıyor olabilir. Ancak anayasa suçu işlemektedirler“ dedi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün böyle bir tehdit algılaması yapmasının uygun olmadığının altını çizen Özbek Paşa ”Bu tür konular Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’yle belirlenir“ dedi.

Tehlikeli yaklaşım
Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran da, Sönmez Köksal’ın sözlerine sert tepki gösterdi. Prof. Taşkıran, “Ulusalcılıktan kasıt milliyetçiliktir, Milliyetçilikten kastedilen de Türk milliyetçiliğidir. Türk milliyetçiliğini ise PKK ile aynı kefeye koymak, son derece tehlikeli ve üzücü bir yaklaşımdır” dedi.

Dayatmalara engel
Taşkıran, şunları söyledi: “AB kendi isteklerinin gerçekleşmesi yönünde engel olarak milliyetçileri görmektedir. Emperyalizme direnen güçler, milli güçlerdir. Ayrıca herkes milliyetçi olmalıdır. Milliyetçilik milli değerlere sahip olmaktır. Hükümetin de emperyalistlerin taleplerine alet olmaması gerekir.”

Anayasal suç
İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz de, “Ulusalcılığı, milliyetçiliği terör kapsamına almak, Atatürk’ü, Kemalist Devrim’i terör kapsamına almak demektir” dedi. Atatürk’ün, mandacılık, AB kapısında bağlanan Türkiye ve BOP isteklileri için bir tehdit oluşturduğunu vurgulayan Cengiz, “Ulusalcılık, milliyetçilik anayasada da geçer. Bu nedenle yapılanlar, anayasa suçu teşkil etmektedir. Çünkü anayasamızın temel niteliklerinden biri de milliyetçiliktir” diye konuştu.

PKK ile bir tuttu!
MİT eski Müsteşarı Sönmez Köksal, ulusalsılığın Türk iç ve dış politikası açısından tehdide dönüştüğünü iddia etti. Vatan gazetesinden Mine Şenocaklı’ya konuşan MİT eski Müsteşarı Köksal, ulusalcıların Türkiye’yi Cumhuriyet ve demokrasi yolundan saptırmak istediğini kaydetti. Köksal, “Son dönemde son derece saygın bir kavram olan ulusalcılık maalesef böyle bir tanımlama ile özdeşleşti ve adeta Türk iç ve dış politikası açısından bir tehdide dönüştü… Dini faaliyetlerle aşağı yukarı aynı sonuca ulaşıyor… 10-15 yıl önce en çok PKK ayrılıkçılığı ve aşırı sol vardı. Şimdi hepsi tehdit.”

YENİÇAĞ

ziyaretcidefteri21111126.gif

Paylaş:

Yorumlar

“180) “ULUSALCILIK” TÜRKİYE’NİN KURULUŞ SLOGANI” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. yaşar toptaş yorum tarihi 3 Nisan, 2008 13:22

    hadi canım sende

Yorum yap