1346) Uygurlara Yapılan Baskı Fransa Senatosu’nda

Yayin Tarihi 4 Temmuz, 2015 
Kategori BASIN-YAYIN

Uygurlara yapılan baskı Fransa Senatosu’nda

image001

Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlara Çin Devleti’nin uyguladığı işkence ve şiddet “5 Temmuz Urumçi soykırımının 6’ncı yıldönümü anma ve Uygur Türklerinin durumu” adlı konferans ile Fransa Senatosu’nda dile getirildi. Konferansta konuşan Dünya Uygur Türkleri Başkan Yardımcısı Asgar Can, Ramazan ayında 28 Uygur’un öldürüldüğünü söyledi.

Avrupa İşlerinden Sorumlu Avrupa Komisyonu üyesi Senatör Andre Gattolin başkanlığında düzenlenen konferansa, Fransa’da yaşayan bir grup Uygur Türk’ü ile Tibet ve Vietnam asıllı vatandaşlar katıldı. Fransa Uygur Derneği’nin girişimiyle düzenlenen konferans, Uygur Milli Marşı okunmasıyla başladı. 

Konferansın açış konuşmasında, Doğu Türkistan’da Uygur halkına uygulanan baskıların kabul edilemez olduğunu söyleyen Fransız Senatör Andre Galloit, dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan Çin’in başta insan hakları olmak üzere, insanların inanç ve yaşantıları ile kimliklerine saygı göstermesi gerektiğini belirtti. 

“Mücadelemiz Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygur halkının insanca muamele gördüğü günü kadar devam edecek” diyen Fransız Senatör, Tibet ve Vietnam halkına da Uygur halkına benzer baskı ve şiddet uygulanmasının kabul edilemeyeceğini bildirdi. 

Fransa Uygur Türkleri Başkanı Erkin Ablimit ise “Çin terörizm ve dikta rejimi uyguluyor. Bugün hiçbir kanuna uymuyor” diye konuştu. 

“BİR AY İÇİNDE 28 UYGUR İNFAZ EDİLDİ”

Bir ay içinde 28 Uygur’un infaz edildiğini aktaran Dünya Uygur Türkleri Başkan Yardımcısı Asgar Can da şunları söyledi:

“Uygurlara dini baskılar gün geçtikçe artıyor. Oruç tutulması, sakal bırakılması hanımların başörtülerine yasak getirildi. Her caminin önünde ‘Öğrenciler, memurlar ve kamu çalışanı camiye giremez’ diye resmi hükümet beyanları var. Bütün bu konuları burada dile getireceğiz ve Çin hükümetine mesaj vermeye çalışacağız. Orada 20 milyondan fazla Uygur yaşıyor ve bu Uygurların varlığını kabul etmek, Uygurları asimile edip yok edecek politikalardan vazgeçip onlarla beraber nasıl yaşayabilirizi düşünmeleri lazım. Biz kendi ülkemizde birinci sınıf vatandaşlar olarak yaşamak istiyoruz. Biz Çin’in anayasasında Uygurlara verilmiş olan hakların pratikte uygulanmasını istiyoruz. Ramazan ayı içinde 28 Uygur şehit edildi. Taş atan bir çocuğu anında orda vurup öldürdüler, şehit ettiler.”

ŞAKA GİBİ BİR HABER

Öte yandan, dünya Şincan eyaletinde yaşananlar hakkında bilgi sahibi olamazken, China Daily gazetesi, Ramazan’ın gayet normal geçtiğini iddia etti. Çin’in en büyük medya organları arasında yer alan China Daily, Çin halkının Müslümanların oruç tutmalarını anlayışla karşıladığını yazdı. Haberde, bölgede yaşayan Müslümanlar ile yapıldığı iddia edilen röportajlara da yer verildi.

Haberde, Şincan’ın Uygur bölgesinde yaşan Kazakistan kökenli 63 yaşındaki Bahetikhan Gahep adlı kadının, bütün hayatı boyunca Ramazanlarda hiçbir gün orucunu kaçırmadığı belirtilerek, “Ramazan ayı vücudun arındığı ve sağlık bulduğu bir aydır aynı zamanda” sözleri aktarıldı. Bahetikhan Gahep’ın genç jenerasyonun oruç tutmamasından yakındığı vurgulandı.

Şincan Üniversitesi öğrencisi olan Afganistanlı Mohamed Gaderoghli’nin de Ramazan ayının başından beri oruçlarını tuttuğu söylediği yazıldı.

Habere göre; üniversitenin uluslararası öğrenci ofisi müdür yardımcısı Zhang Quansheng de Müslüman öğrencilerin oruç tutmalarına saygı gösterildiğini ifade ediyor ve “Biz sadece öğrencilerin derslerdeki performanslarından endişe diyoruz çünkü bazı öğrenciler derslerde uyuyup kalıyorlar. Ancak biz buna bir şey demiyoruz çünkü bu dini inançlarının bir parçası” diyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29458635.asp

 

Paylaş:

Yorumlar

“1346) Uygurlara Yapılan Baskı Fransa Senatosu’nda” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. DOĞU TÜRKİSTAN DOSYASI : Uygurlara yapılan baskı Fransa Senatosu ‘nda | Stratejik İstihbarat yorum tarihi 5 Temmuz, 2015 19:25
  2. Yılmaz Karahan yorum tarihi 6 Temmuz, 2015 16:05

Yorum yap