114) ATATÜRK’ÜN GÜNEŞ DİL KURAMI

Yayin Tarihi 5 Şubat, 2008 
Kategori TÜRK DÜNYASI, TÜRKÇE

ATATÜRK’ÜN GÜNEŞ DİL KURAMI

Asya’da yaşayan boyların konuştuğu dil, günümüzden 15,000 yıl öncesinden başlayarak 3,000 yıl öncesine kadar geçen dönem içinde hem gramer kuralları, hem de nesnel ve kutsal kavramları ile tam olarak gelişmişti. Bu dile Ön-Türkçe demek doğru olur sanırım. Zira Ön-Türkçe konuşan insanlar göç ettiklerinde birçok yeni dilin oluşmasında önderlik ettiler.

image001

Ön-Türk Göçleri

MÖ. 1,000 (günümüzden 3,000) yıllarından itibaren bu diller kesin çizgilerle ayrılıp farklı abeceler ile yazılmaya başlamışlardır. Fakat birçok örnekle göstermeye çalıştığım gibi, Ön-Türk damgaları hepsine temel kaynak olmuştur. Orta Asya Göktürk yazısı da aynı köke dayanır. Göktürk damgaları 38 adettir. Bunları alttaki resimde  görmekteyiz.

image002

38 Damgalı Orhun abecesi

Dikkat ederseniz, bu damgalardan bazıları basit tek sesler iken bazıları hece, bazıları 3 harf ile ifade edilebilen çift-sesli (diftong) işaretlerdir. Birçokları da bilinen birtakım nesneleri andırır. Örneğin: T1 at üstündeki biniciyi, OKH bir oku, Y1 yarım ayı, ….vs.

  MÖ. 15,000 ile 3,000 yılları arasında geçen 12,000 yıllık süre Ön-Türklerin dünyaya yayıldıkları dönemdir. Bu süre içinde Asya’nın doğusunda Korece, Japonca, Tunguzca, Çukçice ve Aynuca ortaya çıkmıştır. Bering boğazını aşanlar ise Maya, Aztek, İnka dillerini ve onların pek çok yan lehçelerini oluşturmuşlardır.
Orta Asya’da kalanlar ise, yazıyı geliştirmeye devam etmişler ve en gelişmiş yazı türü olarak Göktürk yazısını oluşturmuşlardır. Bu arada batıya ve güneye göç edenler Sümer çivi yazısını, Elam, Saka, Kıbrıs ve Etrüsk yazılarını geliştirmişlerdir. Bu yazı türlerinden Finike abecesi, Yunan ve Roma abeceleri de türemiştir.
Kuzey ve kuzey-batıya göç etmiş olanlarından Viking, Fin, Macar ve Baltık harfleri ortaya çıkmıştır. Anadolu’da ise Likya ve Lidya yazıları Ön-Türk yazı şekline en çok benzeyen türlerdir. Anadolu şehirlerinin pek çoğu Ön-Türkler tarafından kurulmuşlardır. Ön-Türk kültürünün son kalesi batıda Truva şehri ve iç-Anadolu’da Göreme (peri bacaları) bölgesi olmuştur. Bu iki merkez de işgal edilince Anadolu Ön-Türk kültürü büyük çapta yok olmuştur. O dönemden kalma yazılı taşlar ve kaya resimleri halen tam olarak okunabilmiş değildirler.
Bu bakımdan, halen dilcilere ve kazı bilimcilere, sanat tarihçilerine çok iş düşmektedir. Ancak, belli bir bilinç düzeyi oluşmadığı sürece doğru yorumların yapılması mümkün değildir. Atatürk tarafından geliştirilip üzerinde yıllarca çalışmalar yapılmış olan Güneş Dil Kuramı yeniden ele alınıp, güncel bilgilerle, sağlam bir temele oturtulmalıdır.

image003

Kadim kültürler sadece Türkologlar tarafından değil, dil, yazı, inanç ve mimari eserlerinin inceleneceği bir uzman gurubu tarafından ele alınmalıdırlar. Ortak olan yönler ortaya çıkarılmalıdır. Bu çalışmaya yabancı uzmanlar da davet edilmelidir. Atatürk, zamanında Macar dil uzmanlarını Ankara’ya davet etmiş, onlar da Türk dilinin kökenlerini araştıran birçok eserler vermişlerdir.

 

Doç. Dr. Haluk BERKMEN

Paylaş:

Yorumlar

“114) ATATÜRK’ÜN GÜNEŞ DİL KURAMI” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Halil MERT yorum tarihi 5 Şubat, 2008 11:07

  Güneş Dil Teorisinin üzerinde çalışılmalı. Birileri Türk Irkı ile ilgili bazı bilgileri sulandırıyor. Geçen bir takdimde (ASAM) dinleyicilerden biri İzrail Türkü gibi talihsil bir açıklama yaptı.
  Malumları dil, Milletlerin oluşmasında mihenk taşlarının başında gelir.
  Şu anda; Bu teorinin kapsama alanı içindeki toplumlar hangileri?
  Ural- Altay Dil Grubundaki toplulukların tamamının akraba ve amca çocuğu olduğunu düşünüyorum. Ulaslar arası strateji ve Psikolojik Harp değerleri oluştururken istifade edilecek değerlere eklenmeli diye düşünüyorum.
  Hürmet ve Dua ile, muvaffakiyetler dilerim.
  Halil MERT
  (E) TopçuYarbay

 2. erdal günel yorum tarihi 5 Şubat, 2008 19:05

  Çok özlü bir yazı. Teşekkür ederim.

Yorum yap